Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019. Ile wniosków złożyli rolnicy w zakończonym naborze?

Oprac. AGW
Nabory na restrukturyzację małych gospodarstw są jednymi z najpopularniejszych spośród oferowanych w ramach PROW. Zakończyło się przyjmowanie wniosków w 2019 roku. ARiMR czekała do 29 marca.

Termin naboru wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw w 2019 roku

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skończyła nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw. Do kiedy w 2019 roku rolnicy mogli starać się o wsparcie? Rolnicy składali dokumenty od 28 lutego do 29 marca 2019. Jak 3 kwietnia podała ARiMR, gospodarze złożyli prawie 4,7 tys. wniosków. To nadal nie są dane ostateczne. Trzeba jeszcze poczekać na dokumenty złożone za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Pieniądze można wydać m.in. na budowę lub modernizację budynków, zakup nowych maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Zasady, czyli kto może skorzystać z restrukturyzacji w 2019 roku?

Rolnik lub małżonek rolnika musi spełnić określone warunki, aby uzyskać pomoc finansową w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”. Te warunki to m.in.

  • jest posiadaczem gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro,
  • prowadząc działalność rolniczą podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzi działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • przedłożył biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa oraz zobowiązał się do zrealizowania tego biznesplanu.

Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie 2019 - zbliża się nabór. W tym roku wnioski także przez internet

Pomoc na restrukturyzacje małych gospodarstw wynosi 60 tys. zł (jednak nie więcej niż równowartość 15 tys. euro) i wypłaca się ją w dwóch ratach:

  • I rata wypłacana jest w wysokości 80% całkowitej wartości pomocy (nie więcej niż 48 tys. zł),
  • II rata wypłacana jest w wysokości 20% całkowitej wartości pomocy (nie więcej niż 12 tys. zł).

Na co można przeznaczyć pieniądze? "Pomoc może być przyznana na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 80% kwoty pomocy", podaje agencja.

O kolejności przysługiwania pomocy decyduje liczba przyznanych punktów - wnioski są poddawane ocenie punktowej. Potrzebne formularze wniosków oraz instrukcje są do pobrania na stronie arimr.gov.pl oraz w biurach agencji. Wypełnione dokumenty należy złożyć w oddziale regionalnym - osobiście lub pocztą.

____________
Agro Pomorska odcinek 54, premiera 12.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019. Ile wniosków złożyli rolnicy w zakończonym naborze? - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska