Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucje w Kodeksie Pracy 2023: praca zdalna, 5 dni na opiekę nad dzieckiem i skrócony okres próbny przy umowie o pracę

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Praca zdalna stała się stałą formą świadczenia pracy i może być wykonywana przez pracownika w miejscu jego zamieszkania lub innym, ale uzgodnionym z pracodawcą. Porozumienie może zainicjować przełożony lub zatrudniony przed podpisaniem umowy lub w jej trakcie. W szczególnych przypadkach pracodawca będzie zmuszony do rozpatrzenia wniosku pracownika, gdy pracująca będzie w ciąży, pracownik wychowuje niepełnosprawne dziecko, ma pod opieką niepełnosprawnego członka rodziny lub dziecko poniżej 4 roku życia. Nowelizacja wejdzie w życie w dwa miesiące po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.
Praca zdalna stała się stałą formą świadczenia pracy i może być wykonywana przez pracownika w miejscu jego zamieszkania lub innym, ale uzgodnionym z pracodawcą. Porozumienie może zainicjować przełożony lub zatrudniony przed podpisaniem umowy lub w jej trakcie. W szczególnych przypadkach pracodawca będzie zmuszony do rozpatrzenia wniosku pracownika, gdy pracująca będzie w ciąży, pracownik wychowuje niepełnosprawne dziecko, ma pod opieką niepełnosprawnego członka rodziny lub dziecko poniżej 4 roku życia. Nowelizacja wejdzie w życie w dwa miesiące po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Adam Jankowski
Kodeks Pracy 2023. Nowe przepisy w prawie pracy to duże udogodnienia dla pracowników, ale i większe możliwości dla pracodawców, szczególnie w kwestii badania trzeźwości pracowników. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy w kwestii pracy zdalnej, a rząd zapowiada kolejne zmiany. Sprawdzamy, jakie.

Spis treści

Do Kodeksu Pracy na stałe wchodzą pojęcia pracy zdalnej, która w uzasadnionych przypadkach może być świadczona przez pracownika oraz pracy hybrydowej, czyli naprzemiennej. Prezydent podpisał się też pod zmianami umożliwiającym kontrolę trzeźwości w zakładzie pracy już nie tylko za zgodą zatrudnionego.

Praca zdalna 2023. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

Ustawa została już przegłosowana przez sejm oraz senat, a wczoraj podpis pod nią złożył Andrzej Duda. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw zmiany wejdą w życie, a praca zdalna zastąpi telepracę.

Praca zdalna stała się stałą formą świadczenia pracy i może być wykonywana przez pracownika w miejscu jego zamieszkania lub innym, ale uzgodnionym z pracodawcą. Porozumienie może zainicjować przełożony lub zatrudniony przed podpisaniem umowy lub w jej trakcie. W szczególnych przypadkach pracodawca będzie zmuszony do rozpatrzenia wniosku pracownika:

  • jeśli ten posiada dziecko, które nie ukończyło 4 roku życia,
  • jeśli ten sprawuje opiekę nad członkiem rodziny lub osobą we wspólnym gospodarstwie domowym, a mającą orzeczenie o niepełnosprawności,
  • jeśli pracownik jest rodzicem dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym
  • na wniosek kobiety w ciąży.

Praca zdalna może być też w szczególnych przypadkach zlecona przez pracodawcę:

  • w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego,
  • w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii oraz w trzy miesiące po ich odwołaniu,
  • w czasie, w którym w wyniku działania siły wyższej (np. pożaru) zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie jest możliwe.

Każdy pracownik, który zdecyduje się na świadczenie pracy zdalnej będzie musiał przedłożyć swojemu pracodawcy oświadczenie o posiadaniu warunków lokalowych i spełnianiu kryteriów technicznych do podjęcia zadań określonych w umowie. Jeśli przełożony zdecyduje o odwołaniu polecenia pracy zdalnej musi to zrobić z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracodawca będzie też musiał zapewnić pracownikowi narzędzia do pracy oraz pokryć koszty związane ze zużyciem prądu i opłat za Internet.

Praca zdalna nie będzie obejmowała, m.in prac szczególnie niebezpiecznych oraz takich, podczas których istnieje ryzyko poważnego zabrudzenia lub kontaktu z czynnikami chemicznymi powodującymi zagrożenie.

Kontrola trzeźwości pracowników. Przepisy wejdą w życie w 2023 roku. To tylko formalność

To jeden z tych przepisów, o jakich nowelizację od dawna ubiegali się pracodawcy. Od teraz będą mogli kontrolować stan trzeźwości pracowników oraz sprawdzać czy nie są pod wpływem innych środków odurzających w sytuacjach, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, a także innych osób lub ochrony mienia. Obowiązkiem pracodawcy będzie niedopuszczenie pracownika do pracy, który zostanie zweryfikowany pozytywnie na obecność alkoholu lub np. narkotyków. Badanie będzie mogła również przeprowadzić policja. Dotyczy to także sytuacji, w których zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik przyszedł do pracy w stanie upojenia alkoholowego, ale też zażył go lub inne środki w czasie wykonywania pracy.

Projekt nowych przepisów - umowa o pracę na okres próbny. Nie na trzy, ale dwa i jeden miesiąc

Równocześnie trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi umów na okres próbny. Zostanie on skrócony z trzech miesięcy do jednego lub dwóch:

  • miesiąc, jeśli kolejna umowa terminowa będzie krótsza niż 6 miesięcy,
  • dwa miesiąca, jeśli kolejna umowa terminowa obejmie okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy.

Na jakie rewolucje możemy jeszcze liczyć w 2023 roku? To wzrost płacy minimalnej i zmiany w urlopach. Sprawdź, co zmieni się w ciągu roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucje w Kodeksie Pracy 2023: praca zdalna, 5 dni na opiekę nad dzieckiem i skrócony okres próbny przy umowie o pracę - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska