Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Riksza

Janusz Życzkowski
fot. Janusz Życzkowski
W jęzku japońskim słowo riksza zapisane znakami składa się z trzech elementów: "dzin" - człowiek / ludzki, "riki" - siła i "szia" - koło.

To właśnie z kraju kwitnącej wiśni pochodzi ten środek transportu, a język symboli do dziś oddaje jego charakter.

Pierwsze riksze pojawiły się na ulicach Tokio w połowie XIX wieku. Nowy środek transportu zastąpił lektykę i wkrótce rozpowszechnił się w całej Azji. Riksza miała tę przewagę nad lektyką, że do jej obsługi potrzeba było jednej, a nie dwóch osób.

Ponadto podróż rikszą była o wiele bardziej komfortowa i szybsza. Mimo, że rower z doczepionym rzędem siedzeń wparły samochody, to są kraje gdzie riksza ma ważne miejsce w systemie komunikacji. Trójkołowe pojazdy spotkać można w dużych miastach Chin, Indii, Tajlandii, Malezji i Singapuru.

Najczęściej przemieszczają się nimi turyści. Rikszarze za stosunkowo nieduże pieniądze przewiozą wąskimi uliczkami. Często podczas takiej podróży opowiadają o mieście i jego historii. Podobnie jak rowery, motory czy samochody, również riksze różnią się między sobą. Bywają proste oraz takie, które można porównać do auta po tuningu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska