Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robale już atakują

(syl)
Tori już nie boi się kleszczy. - Weterynarz zabezpieczył go przed ugryzieniami jakimś preparatem - mówi właścicielka szczeniaka, Emilia Dusza ze Skwierzyny.
Tori już nie boi się kleszczy. - Weterynarz zabezpieczył go przed ugryzieniami jakimś preparatem - mówi właścicielka szczeniaka, Emilia Dusza ze Skwierzyny. fot. Krzysztof Tomicz
Wylęgły się wcześniej niż zwykle. Meszki, kleszcze, osy, trzmiele... wszystko co lata i gryzie ruszyło do ataku, mimo że to dopiero kwiecień. Aż strach pomyśleć, co nas czeka latem!

- Kleszczy jest tak dużo, że dzień zaczynam od zmiatania ich wokół mojego psa! - opowiada pani Hanna spod Zielonej Góry. - Bardzo boję się o swoją córkę. Tyle się mówi o boreliozie.

Wszystkiemu winna tegoroczna, ciepła zima. A w cieple lubią rozmnażać się owady. - Za te anomalie pogodowe płacimy plagą meszek, kleszczy i innych owadów - wyjaśnia prof. Grzegorz Gabryś z Instytutu Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Wylęgły się znacznie wcześniej niż zwykle. Z reguły pojawiają się w czerwcu, lipcu, a sam znam przypadek, że jeszcze zimą kleszcz zaatakował psa.

Mamy też plagę meszek. - Atakują przede wszystkim bydło i konie - mówi lubuski wojewódzki lekarz weterynarii Tadeusz Woźniak. - Te ugryzienia nie są dla nich, wbrew pozorom, obojętne. Po pierwsze, meszki wprowadzają do organizmu toksyny. Po drugie, zwierzęta, tak jak ludzie odczuwają swędzenie, pieczenie, czy ból. I przez to mogą się stać nadpobudliwe, lub agresywne.

Czy za miesiąc będzie lepiej? Prof. Gabryś czarno to widzi: - Z powodu ciepłej pogody możemy mieć zwielokrotniony ich wylęg. Wtedy będziemy się z nimi męczyć przez całe lato!

KLESZCZE

  • Są nosicielami groźnych chorób: dla ludzi - boreliozy, dla czworonogów - babesziozy.
  • Unikaj zarośli, wysokich traw, chaszczy. Noś odzież z długimi rękawami, spodnie wpuszczone w buty, czapkę. Odsłonięte miejsca spryskuj preparatami odstraszającymi owady. Odpowiednimi środkami spryskuj też zwierzęta.
  • Aby usunąć, niczym ich nie smaruj! Chwyć pincetą blisko skóry i wyciągaj. Miejsce ukąszenia dezynfekuj, np. spirytusem.

    MESZKI

  • Uciążliwe. Miejsca ukąszenia są zaczerwienione, bolą i swędzą. Alergicy mogą reagować gorączką i osłabieniem.
  • Unikaj otwartych przestrzeni, osłaniaj ciało, miejsca odkryte spryskuj środkami odstraszającymi. Zwierzęta domowe chroń preparatami, które kupisz u weterynarii.
  • Miejsce pokąsania przemyj spirytusem lub wodą utlenioną. Posmaruj żelem lub emulsją łagodzącą swędzenie (kupisz je w aptece).OSY, PSZCZOŁY, TRZMIELE...
  • Niebezpieczne dla uczulonych na ich jad. Użądlenie może spowodować obrzęk języka, krtani. Natychmiast dzwoń wtedy po pogotowie. Jeśli nie ma tak silnych objawów, wystarczy zimny okład i wyjęcie żądła.
  • Nie używaj mocno pachnących kosmetyków, unikaj mocno ukwieconych terenów, ubieraj się w stonowane kolory, uważnie jedz na dworze (owad może wpaść do kawy, czy usiąść na kromce z dżemem).

    WALCZYMY OD LAT

    Gorzów od 2001 r. walczy z meszkami. Późną wiosną i latem były w mieście plagą. Podgryzały gorzowian najczęściej nad Kłodawką, przy stawach i wszędzie tam, gdzie było trochę zieleni. Wówczas władze zdecydowały o opryskach. Od tamtej pory akcje są prowadzone co rok. Dają znakomite efekty. Uciążliwych owadów jest wyraźnie mniej. W tym roku na opryski przeznaczono 25 tys. zł.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska