Filip Bares
Filip Bares
Robert Lewandowski święci triumfy w La Liga
Robert Lewandowski święci triumfy w La Liga PAP
W weekend faworyci hiszpańskiej La Liga wygrali swoje spotkania. Z ławki rezerwowych gola dla Barcelony strzelił Robert Lewandowski.

W porównaniu z meczem z Viktorią Pilzno w sobotę wystąpił od pierwszej minuty tylko Frankie de Jong i Marc-Andre Ter Stegen. Reszta zawodników, w tym Robert Lewandowski, zasiadła na ławce rezerwowych.

W poprzednim sezonie FC Barcelona zdobyła zaledwie jeden punkt w meczach z Cadiz CF. W Kadyksie padł bezbramkowy remis, natomiast w Barcelonie to goście okazali się lepsi wygrywając 1:0 po bramce Lucasa Pereza.

Robert Lewandowski wszedł na murawę w 57. minucie spotkania, gdy na tablicy widniał rezultat 1:0 po trafieniu Frenkiego de Jonga. Raphinia świetnie zagrał w pole karne Cadizu do Gaviego, ten wyłożył piłkę do Holendra, który nie miał żadnych problemów ze zdobyciem bramki.

Już osiem minut później z gola cieszył się Lewandowski. Raphinia dostał piłkę w polu karnym Cadizu, zagrał do Frenkie de Jonga, ten nie zdołał oddać strzału, ale do piłki dopadł jeszcze Robert i z bliskiej odległości wpakował futbolówkę do bramki.

Polski napastnik był dalej od piłki od obrońcy, ale wiedział od razu, co chce zrobić z niewykorzystaną okazją holenderskiego partnera z zespołu.

Mecz został przerwany. Według hiszpańskich mediów jeden z kibiców - mężczyzna w podeszłym wieku - miał zawał serca. Telewizyjne kamery nie pokazywały tego incydentu, ale w internecie pojawiły się zdjęcia, m.in. argentyńskiego bramkarza Cadizu Jeremiasa Ledesmy pospiesznie przenoszącego defibrylator pod trybunę za jedną z bramek.

Po wznowieniu gry prowadzenie podwyższyli jeszcze Ansu Fati i Ousmane Dembele. Przy obu asystował Lewandowski, a więc po nieco ponad 30 minutach na boisku polski napastnik może sobie dodać 1+2 do klasyfikacji kanadyjskiej.

W weekend swoje mecze wygrali też Real Madryt i Atletico. Królewscy pokonali u siebie Mallorcę 4:1 i dalej prowadzą w tabeli. Atletico z kolei w tym samym stylu ograło Celtę Vigo. W tym meczu bramki nie zdobył Iago Aspas. Napastnik gości dalej ma pięć trafień na swoim koncie i ogląda plecy Roberta Lewndowskiego w klasyfikacji strzelców.

La Liga
5. kolejka: Girona - Real Valladoid 2:1 (Reinier 21, Romeu 88 - Monchu 38), Rayo Vallecano - Valencia 2:1 (Palazon 5, Nico 52 gol samobójczy - Diakhaby 90), Espanyol - Sevilla 2:3(Joselu 45 z karnego, Braithwaite 62 - Lamela 1, Carmona 26, 45), Cadiz - Barcelona 0:4 (De Jong 55, Lewandowski 65, Fati 86, Dembele 90),Atletico - Celta Vigo 4:1(Correa 9, de Paul 50, Carrasco 66, Nunez 82 gol samobójczy - Veiga 71), Real Madryt - Mallorca 4:1 (Valverde 45, Vinicius 72, Rodrygo 89, Rudiger 90 - Muriqi 35), Elche - Athletic Bilbao 1:4 (Ponce 59 - Mercau 9 gol samobójczy, Sancet 14 z karnego, Williams 22, Berenguer 44).

W tabeli prowadzi Real (15 pkt.) przed FC Barceloną (13) i Villarrealem (10). Tabelę zamyka Cadiz, który wciąż nie zdobył punktu.