Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzi się więcej chłopców!

Alicja Kucharska
USC Świebodzin
USC Świebodzin Alicja Kucharska
Mieszkańców naszego powiatu przybywa, a najpopularniejszymi imionami w roku 2015 były Zuzanna i Jan. Niestety, rozwodów też jest sporo!

Zgodnie z danymi za rok 2015 w naszym powiecie zamieszkuje łącznie 55.306 tysięcy osób. Najbardziej zaludniona jest Gmina Świebodzin, gdyż mieszka w niej ponad 29 tysięcy mieszkańców. Na miejscu drugim jest Gmina Zbąszynek licząca blisko 8,5 tysiąca mieszkańców. Miejsce trzecie należy do Gminy Łagów, w której mieszka 5.287 osób. Zaraz za nią jest Skąpe (5.043). Stawkę powiatową zamykają Gmina Szczaniec (3.973 tys.) oraz Lubrza z 3.493 tys. mieszkańców.

Rodzi się nas więcej!Napawa optymizmem, że przybywa nam mieszkańców. W 2015 roku odnotowano więcej urodzeń niż zgonów. - W ubiegłym roku sporządziliśmy 528 aktów urodzeń. Liczba dotyczy urodzeń mieszkańców z 6 gmin: Świebodzina, Szczańca, Lubrzy, Skąpego i Łagowa, które podlegają pod USC Świebodzin, ale też Gminy Zbąszynek, która nie posiada na swoim terenie szpitala. Zaznaczyć należy, że urodzenia maluchów dotyczą także kobiet nie zamieszkałych na terenie powiatu świebodzińskiego - wyjaśnia Urszula Walkowiak, kierownik wydziału USCiSO. W liczbie 528 uwzględnione są również dzieci, które przyszły na świat poza granicami Polski.

Mniej osób umieraAktów zgonu sporządzono w 2015 roku 485, a więc niemal 50 mniej niż aktów urodzeń. W 10 aktów dotyczy osób, które zmarły za granicą.

Szał imion był obecny również w 2015 roku. Ostatecznie do kategorii najchętniej wybieranych zakwalifikowały się: Zuzanna, Maja, Hanna, Alicja, Amelia, Zofia, Lena. Jeśli chodzi o chłopców, to urodziło się najwięcej Janów. Innymi popularnymi imionami męskimi były: Antoni, Filip, Miłosz, Szymon, Wojciech, Oliwier. Rodzi się więcej chłopców, niż dziewczynek. Na świat przyszło 272 przedstawicieli płci męskiej i 256 płci żeńskiej.

W minionym roku zawarto blisko 300 małżeństw. Par, które zdecydowały się na ślub cywilny było 136, natomiast ślubów wyznaniowych odbyło się 121. Świebodzińskie USC zarejestrowało w swoich księgach śluby, które zostały zawarte poza granicami Polski. Było ich 24. - Śluby cywilne zdarzają się także w tygodniu. Dniem najbardziej popularnym wśród par jest piątek. W grudniu ub. roku mieliśmy największą liczbę udzielonych ślubów cywilnych - dodała Urszula Walkowiak. Było to 19 ślubów cywilnych, jeden wyznaniowy, a cztery zostały wpisane do polskich ksiąg i odbyły się za granicą.

Sporo rozwodów
Liczba rozwodów także jest wysoka. W minionym roku rozwiodło się 129 par. Rok wcześniej orzeczonych rozwodów było 93.
Co ważne przybywa nam mieszkańców spoza granic Polski. W roku 2015 aż 312 osób narodowości ukraińskiej zgłosiło do USC pobyty czasowe.

Wszystkie dane, liczby i statystyki zostały przekazane naszej redakcji na potrzeby artykułu. Co zaskakuje - na te wszystkie liczby pracuje zaledwie 3 pracowników świebodzińskiego USC. - Sprawy bieżące, rejestrowanie i wydawanie aktów urodzeń i zgonów jest niezwykle czasochłonne. Za wszystkie sprawy: sporządzenie aktów, odpisów, rejestrację odpowiedzialne są 3 osoby - podkreśla U. Walkowiak. W tamtym roku weszły w życie nowe przepisy i zastosowano system teleinformatyczny o nazwie „Źródło”. Jest to bardzo korzystane rozwiązanie dla klientów, którzy swoje sprawy mogą załatwić w dowolnie wybranym urzędzie, jednakże przeniesienie dokumentów papierowych do bazy elektronicznej, czyli tzw. migracja danych, z pewnością wymaga czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska