Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Udostępnij:
Może się zdarzyć, że podczas zagranicznych wakacji ktoś z naszych bliskich lub my sami zachorujemy. Żeby więc spokojnie odpoczywać, warto jeszcze przed wyjazdem zorientować się, w co powinniśmy się zaopatrzyć, by w razie takich sytuacji nie być narażonym na ponoszenie nieplanowanych, wysokich kosztów leczenia za granicą lub opieki medycznej. Mogą też czekać nas inne, niespodziewane wydatki...

Przed urlopem sprawdźmy polisy i przemyślmy ewentualne doubezpieczenie domu lub mieszkania. Gdy wskutek jakiegoś zdarzenia losowego, na przykład wypadku samochodowego lub zalania mieszkania sąsiada, ubezpieczyciel wypłacił nam lub osobom trzecim odszkodowanie, suma naszego ubezpieczenia prawdopodobnie zmniejszyła się, a wówczas przed dłuższym wyjazdem warto pomyśleć o doubezpieczeniu. Przede wszystkim jednak sprawdźmy, jakie ubezpieczenia na wyjazd możemy zapewnić sobie i bliskim, by nie ponosić nieplanowanych kosztów leczenia za granicą.

Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów?
123 RF

Za granicę weźmy EKUZ

Posiadanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest obowiązkowe, jednak warto uzyskać ten dokument zawsze, gdy udajemy się tymczasowo do krajów członkowskich Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). W razie konieczności skorzystania z opieki zdrowotnej z kartą EKUZ powinniśmy zostać potraktowani jak osoba ubezpieczona w tym kraju.

Jesteśmy jednak uprawnieni wyłącznie do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne ze względów medycznych z uwagi na planowany czas pobytu. Przede wszystkim więc są to procedury medyczne, które zapobiegają wcześniejszemu przymusowemu powrotowi. Co bardzo ważne, EKUZ uprawnia tylko do opieki placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, a wobec tego za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić.

Kobiety w ciąży w ramach EKUZ mają zapewniony dostęp do niezbędnych świadczeń związanych z porodem i okresem połogu.

Przeczytaj też: ZUS. Komu przysługuje zasiłek macierzyński lub opiekuńczy?

Jeśli pomimo okazania karty EKUZ, zapłacimy za udzielone świadczenia zdrowotne, za które płacić nie powinniśmy, zgodnie z przepisami mamy prawo wystąpić do NFZ o zwrot tych kosztów leczenia.

Z EKUZ nie całkiem bezpłatnie

Choć z EKUZ możemy skorzystać z opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju, nie oznacza to niestety, że za nic nie zapłacimy. W Wielkiej Brytanii lub na Węgrzech odpłatne jest na przykład leczenie stomatologiczne, w Austrii, Belgii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu i ponieść dodatkowe koszty. We Francji pacjent musi najpierw pokryć pełne koszty udzielonych mu świadczeń, a dopiero później może ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej francuskiej kasie chorych. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu zagranicznych kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i w związku z tym nie honorują EKUZ.

W wielu zagranicznych kurortach lekarze przyjmują tylko prywatnie, a więc nie honorują EKUZ - trzeba więc ponosić pełne koszty leczenia za granicą
W wielu zagranicznych kurortach lekarze przyjmują tylko prywatnie, a więc nie honorują EKUZ - trzeba więc ponosić pełne koszty leczenia za granicą 123 RF

Szczegółowe informacje o honorowaniu EKUZ w różnych krajach znajdziemy na: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/content/ulotki.

Jak dostać EKUZ?

Złożenie wniosku o kartę możliwe jest w każdym oddziale wojewódzkim NFZ lub delegaturze. Druki wniosków dostępne są w oddziałach NFZ oraz na ich stronach internetowych. Można je składać: osobiście (karta EKUZ wydawana jest „od ręki”), poprzez osobę upoważnioną, pocztą tradycyjną albo elektroniczną (jeżeli wniosek jest zeskanowany i podpisany). Możliwe jest odesłanie karty EKUZ pod adres wskazany we wniosku. Każde dziecko musi mieć swoją, oddzielną kartę EKUZ.

Małe dziecko musi mieć oddzielną, swoją kartę EKUZ
Małe dziecko musi mieć oddzielną, swoją kartę EKUZ 123 RF

EKUZ jest ważna do pięciu lat dla osób pobierających świadczenia emerytalne. Na sześć miesięcy kartę dostaną osoby ubezpieczone, które są zatrudnione, pobierają rentę, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Natomiast osobom bezrobotnym, zarejestrowanym w urzędzie pracy, karta wydawana jest na dwa miesiące.

Jeśli zgubimy EKUZ

Jeżeli zgubimy EKUZ, musimy skontaktować się ze swoim oddziałem NFZ, który wystawi certyfikat potwierdzający ubezpieczenie, który przekaże do zagranicznej placówki. Niezbędna pomoc medyczna udzielana jest także pacjentom, którzy nie przedstawili certyfikatu, jednak prawdopodobnie zostaną oni zobowiązani do pokrycia pełnych kosztów leczenia przed opuszczeniem placówki.

UWAGA! Aby ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków, trzeba zachować wszystkie rachunki, wystawione na osobę, której były udzielone świadczenia zdrowotne. Musimy też pamiętać, że pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski.

Dodatkowe ubezpieczenie

Z racji na ograniczenia EKUZ, warto przemyśleć wykupienie u wybranego ubezpieczyciela tzw. klasycznego ubezpieczenia kosztów leczenia (KL). W zależności od wysokości opłaty, zapewnia ono zazwyczaj: pomoc medyczną w nagłych przypadkach, konsultacje lekarskie przez telefon z polskojęzycznym lekarzem, konsultacje i badania lekarskie na miejscu, hospitalizację, transport medyczny.

Zwyczajowo dodawane do KL ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) gwarantuje wypłatę odszkodowania związanego z nieszczęśliwym wypadkiem, a OC przyda się w razie, gdy wyrządzimy komuś szkodę. Ubezpieczenie zawiera nieraz również ograniczone elementy ochrony prawnej - na przykład zapewnienie pomocy adwokata, gdy popadniemy w konflikt z lokalnym prawem. Pakiet assistance powinien być automatycznie włączany do polisy KL. W jego skład wchodzą m.in.: pomoc w razie kradzieży lub zorganizowanie wcześniejszego powrotu do kraju, jeśli w miejscu zamieszkania doszło do poważnych zdarzeń losowych.

Wyjazd grupowy

Zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych organizator ma obowiązek zapewnienia nam ubezpieczenia. Sprawdźmy jednak zawsze, jaki jest jego zakres i czy nie należałoby zawrzeć dodatkowej umowy z wybranym ubezpieczycielem na własną rękę. Tego typu polisy zazwyczaj mają ograniczony zakres ochrony - nie muszą pokrywać na przykład ubezpieczenia sprzętu turystycznego czy OC, a suma ubezpieczenia kosztów leczenia może być także niewystarczająca. Dokładnie zapoznajmy się więc z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), oferowanego nam przez touroperatora.

Pamiętajmy, że ubezpieczyć możemy się także od ewentualnej rezygnacji z wycieczki (nie stracimy wówczas całej wpłaconej kwoty), ubezpieczyć możemy też drogi sprzęt turystyczny, a nawet wykupić ubezpieczenie związane z anulowaniem biletu lotniczego.

Gdy jedziemy w góry

Wybierając się w góry w krajach Unii Europejskiej zabezpieczmy się w specjalne ubezpieczenie pokrywające koszty ewentualnej akcji ratowniczej. W Austrii, Francji, Republice Czeskiej, Republice Słowackiej ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne. Gdy kwota rachunku za akcję wyda nam się zawyżona, skontaktujmy się z Europejskim Centrum Konsumenckim w danym kraju. Lista adresów dostępna jest na stronie www.konsument.gov.pl.

Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów?
123 RF

Dla studentów

Studenci powinni zaopatrzyć się w Międzynarodową Legitymację Studencką - ISIC (International Student Identity Card). To dokument potwierdzający status studenta na całym świecie. Dzięki niej uzyskają dostęp do wielu zniżek w Polsce i za granicą. Może być ona także kartą zawierającą ubezpieczenie.

Czy ubezpieczenie szkolne działa podczas wakacji?

Większość uczących się dzieci jest objęta ubezpieczeniem szkolnym, czyli ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które może działać również w czasie wakacji. Warto więc sprawdzić przed wyjazdem, jaką sumę ubezpieczenia i jaki zakres oferuje szkolne NNW. Jeśli ubezpieczenie szkolne nie obejmuje odpowiedzialności cywilnej, za ewentualne szkody wyrządzone przez dzieci, będą musieli zapłacić ich rodzice. Przed wyjazdem upewnijmy się też, czy szkolne ubezpieczenie obejmie wypadki, które mogą zdarzyć się poza granicami Polski.

Przeczytaj też:Odszkodowanie dla ucznia lub studenta

Recykling: drugie życie roweru

Wideo

Materiał oryginalny: Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów? - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bezpieczny
EKUZ mozna wstawic miedzy bajki dla roznorodnosci - do tego sie nadaje. Podobnie jak sumy ubezpieczenia i zakres ubezpieczenia w biurze podrozy. Ubezpieczenie w ramach kart dla studentow czy tez szkolne rowniez "wypasem" nie grzeszy. Tak na prawde chcac czuc sie bezpiecznie na wakacjach powinno sie udac do swojego agenta i wybrac najbardziej dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie podrozne, najlepiej pakietowe (koszty leczenia i ratownictwa, nnw, oc życia prywatnego) bez znaczenia w jakim, ale tradycyjnie dzialajacym towarzystwie ubezpieczeniowym. Tylko z taka polisa ubezpieczyciel pokryje np koszty szkody spowodowanej po spozyciu alkoholu, spowodowane nieumslnie przez nasze dzieci, wszelkie nastepstwa nieszczesliwego wypadku czy zachorowania czy uprawiania jakis sportow na wakacjach np. sportow wodnych, narciarstwa itp. Koszt takich polis przy 2 tygodniowym urlopie waha sie od 30 do 100 lub wiecej za osobe (w zaleznosci od sumy ubezpieczenia, zakresu, dodatkow). To nie jest majatek a na prawde moze nas uratowac od sporych kosztow... a pisanie, ze mozna zwrocic sie do nfz o zwrot kosztow to tak jak pisanie listow do sw. Mikolaja - idea fajna ale wszyscy wiedza ze to mit i bajka...
Dodaj ogłoszenie