Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Piknik Wojskowy na Stalagu w Żaganiu [ZDJĘCIA]

Wojciech Olejarz
W sobotę, 14 września, na terenie Muzeum Obozów Jenieckich – Stalag VIII C w Żaganiu, w ramach obchodów Jarmarku Świętego Michała i Święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego powstało miasteczko wojskowe.

Jednostki i formacje wchodzące w skład dywizji prezentowały mieszkańcom i gościom jarmarku swój sprzęt bojowy. Dla najmłodszych i nie tylko żołnierze przygotowali szereg atrakcji, od toru przeszkód, strzelania z karabinu na symulatorach, pokonywanie parku linowego oraz wywołujących największe emocje przejażdżki wojskowym kładem. Najmłodsi bawili się na placu zabaw, malowano im twarze, a sekcja plastyczna Klubu Wojskowego zapewniała udział w zajęciach i konkursach plastycznych.

Zobacz również: Jarmark Świętego Michała w Żaganiu 2019. Barwny korowód, koncerty, zabawa. Tak świętują mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Na scenie przed budynkiem muzeum widzowie mogli między innymi bawić się z kabaretem Czesuaf. Agencja Mienia Wojskowego wystawiła swoje stoisko, gdzie uczestnicy pikniku mogli zakupić wojskowe mundury i militarne gadżety. Kto jeszcze nie znał historii stalagu VIII C lub wiedzę swą chciał poszerzyć mógł zwiedzić aktualne ekspozycje i posłuchać ciekawych opowieści związanych ze słynną „Wielką Ucieczką”… Nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki i wszelakich potraw z grilla, a piękna pogoda zachęcała do korzystania z propozycji militarnego pikniku na żagańskim Stalagu.

Lubuskie pełne jest magicznych i oryginalnych miejsc. Owianych tajemnicą, powiązanych z pewną historią. To miejsce uważane jest za cud. Mówi się tak z dwóch powodów.Pomimo upływającego czasu, dość specyficznych warunków, wnętrze oraz książki nie uległy zniszczeniu. Nie przeszły wilgocią. Po wielu latach wymagały jedynie przetarcia z kurzu. Drugi powód? Żagańska biblioteka klasztorna, bo o niej mowa, do dziś zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Księgozbiór biblioteki jest bezcenny. Składa się z ok. 2000 starodruków i ksiąg o tematyce religijnej. Jak podają źródła historyczne, przed sekularyzacją zakonu, która nastąpiła w roku 1810, liczył 10000 woluminów. Obecnie część z nich znajduje się w bibliotece uniwersyteckiej we Wrocławiu i Głogowie.  W wyposażeniu biblioteki ogromne wrażenie robią również dwa globusy pochodzące z niderlandzkiego warsztatu Willema Blaeu. Jeden z nich przedstawia glob ziemski, drugi mapę nieba. Barokowa biblioteka znajduje się w jednym z najznakomitszych zabytków Żagania - dawnym Opactwie Kanoników Regularnych Św. Augustyna. Jeśli jeszcze tutaj nie byliście, musicie to nadrobić. A dzisiaj zapraszamy Was do obejrzenia zdjęć z pięknego wnętrza żagańskiej biblioteki. Zobacz również: Zamek w broniszowie. Klimatyczne miejsce [ZDJĘCIA]

To miejsce w Lubuskiem uważane jest za cud! Zajrzyjcie do wn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska