Rogi miał jak łoś. Postanowił się zemścić na kochankach żony

  Rogi miał jak łoś. Postanowił się zemścić na kochankach żony

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W tym domu naprawdę straszy

  W tym domu naprawdę straszy ©fot. Dariusz Chajewski

  Nieszczęsny i kaleki książę Gravina miał pecha i ożenił się z piękną kobietą. Ta sprawiała, że arystokrata rogi miał jak łoś. Według legendy potwory w jego willi przedstawiają w karykaturalny sposób kochanków jego połowicy.
  W tym domu naprawdę straszy

  W tym domu naprawdę straszy ©fot. Dariusz Chajewski


  Wchodzimy przez bramę jak do tajemniczego ogrodu. Koszmarnego ogrodu. Witają nas dziwaczne stworzenia o twarzach ludzi, ale ciałach zwierząt lub mitologicznych potworów... Oto Villa Palagonia w sycylijskiej Bagherii. Budowę tego domostwa rozpoczęto w 1715 na polecenie don Ferdinando Gravina Crujllas, piątego księcia Palagonii, rycerza Złotego Runa... Projekt tej letniej rezydencji wykonał dominikanin Tommaso Maria Napoli.

  Jednak to Francesco Ferdinando II Gravina sprawił, że domostwo zyskało miano Willi Potworów. Z winy dekoracji, które. Oto pojawiły się potwory, karykaturalne przedstawienia rycerzy, dam, muzyków, postaci z różnych bajek. Rzucają długie ciecie, a w świetle zachodzącego słońca wyglądają jak straszydła rodem z horrorów. Według opowieści to zemsta zdradzonego męża. Oto książę był ułomny, ale miał nieszczęście pojąć za żonę piękność. Niewiasta zdradzała go na prawo i lewo, a on w zemście umieszczał w ogrodzie kolejnych kochanków żony. W postaci potworów.

  Willa posiada unikalny plan piętra, którego wszystkie elementy stanowią przedłużenie alei. Bardzo szczególne są także wykonane z wapienia podwójne schody z herbem książąt Gravina.
  Na parterze mamy przedsionek z eliptycznymi freskami ukazującymi prace Herkulesa. Po prawej stronie jest Galeria Luster, przypominająca gabinety luster znane z wesołych miasteczek. Tutaj każdy zyskuje garba, monstrualnie wielką głowę... A wokół ptaki. Ściany tego pokoju ozdobione są marmurem, witraże i płaskorzeźby i wreszcie niezbyt pochlebne przedstawienia rodziny. Mamy kaplicę i salę bilardową...

  Villa Palagonia jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych zabytków na Sycylii. Atrakcją była już w XVIII wieku, gdy odwiedzali ją znani podróżnicy, którzy określali ją jako "najbardziej oryginalną w świecie i znaną w całej Europie. Zachwycali się nią m.in. Henry Swinburne , Patrick Brydone , John Soane , Goethe , hrabia de Borde, Jean-Pierre Houël lub Aleksander Dumas , André Breton, Renato Guttuso. Dom jest jedną z patrycjuszowskich willi w Bagherii, kurorcie położonym 15 km od Palermo.  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Gość

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia