Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy, którzy chcą działać razem, mogą dostać pieniądze na start. Trwa nabór w ARiMR

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W ARiMR trwa nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”
W ARiMR trwa nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” pixabay.com/marcson
ARiMR przyjmuje wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc finansowa, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi do 100 tys. euro rocznie, a pomoc jest udzielana przez pierwszych 5 lat działania grupy.

Grupa producentów rolnych może dostać pieniądze

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeszcze przez 3,5 tygodnia czeka na wnioski od osób, które zakładają grupę producentów rolnych. "Program finansowany z PROW na lata 2014-2020 kierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 18 sierpnia 2020 r.", przypomina ARiMR.

To też może Cię zainteresować

Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Ważne zastrzeżenie: Wsparcia nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Tworzenie grup producentów - gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie dofinansowania na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” należy składać do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Można to zrobić:

  • elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP
  • przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej
  • złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, np. za pośrednictwem wrzutni.

W każdym roku 5-letniego okresu przyznania wsparcia maksymalny limit wynosi 100 tys. euro (w okresie pierwszych 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania). Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio:

  • w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto,
  • w drugim – 9,
  • w trzecim – 8,
  • w czwartym – 7
  • w piątym – 6.

Kolejność działania, by grupa producentów rolnych mogła dostać pomoc z PROW

  1. Ubiegający się o wsparcie muszą w pierwszej kolejności uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców.
  2. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR.
  3. Od daty uznania na potencjalnym beneficjencie ciąży obowiązek realizacji zatwierdzonego planu biznesowego. Dopiero wówczas grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR.

W rejestrach prowadzonych przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR znajduje się obecnie 727 grup producentów rolnych posiadających status uznania.

W ramach PROW 2014-2020 sfinalizowano do tej pory 8 naborów wniosków o wsparcie finansowe na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Łącznie wpłynęło 487 wniosków. Dla 464 z nich ARiMR wydała decyzję o przyznaniu pomocy na kwotę blisko 632 mln zł.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy, którzy chcą działać razem, mogą dostać pieniądze na start. Trwa nabór w ARiMR - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska