Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy nie mogą stosować mączki mięso-kostnej. A to obniża koszty

Tomasz Kodłubański
- Producenci pozostali na rynku dlatego, że poprawiła się efektywność. W ciągu ostatnich lat, koszty produkcji żywca wieprzowego były trzy razy wyższe niż wzrost cen - mówi Zbigniew Maciejewski
- Producenci pozostali na rynku dlatego, że poprawiła się efektywność. W ciągu ostatnich lat, koszty produkcji żywca wieprzowego były trzy razy wyższe niż wzrost cen - mówi Zbigniew Maciejewski Tomasz Kodłubański
Jak bumerang wraca temat zniesienia zakazu Komisji Europejskiej dla stosowania mączek mięso-kostnych jako paszy dla zwierząt A A zdaniem rolników, to poprawiłoby opłacalność produkcji.

Zakaz stosowania przetworzonego białka zwierzęcego do skarmiania bydła został wprowadzony w 1997 roku w wyniku rozprzestrzeniania się tzw. choroby szalonych krów (BSE), a następnie rozszerzony 4 lata później na inne zwierzęta hodowlane. Dwa lata temu Komisja Europejska uczyniła pierwszy krok łagodzący ten zakaz.  Od  lipca 2013 roku prowadzący stawy rybne mogą stosować jako pasze mączki pochodzące z mięsa drobiu i świń. Oprócz ryb zakazem nie są objęte tylko zwierzęta futerkowe.

Zdaniem wielu rolników zniesienie zakazu stosowania mączek mięso-kostnych w paszach byłoby bardzo korzystne.

- Mączka nie stanowi żadnego zagrożenia dla konsumentów, a zdecydowanie zmniejsza koszty i poprawia opłacalność produkcji zwierząt hodowlanych - twierdzi Krzysztof Strąkowski ze wsi Wytrzyszczki.

Hodowcy twierdzą, że  należałoby trzymać się stosowania mączki mięsno-kostnje dla drobiu i trzody w sposób krzyżowy. Wśród rolników popularna jest opinia, iż mączkę mięsno-kostną pochodzącą ze świń powinno dawać się tylko kurom, a mączkę pochodzącą z drobiu podawać tylko świniom. Poza Unią Europejską to się dzieje i mączki mięso-kostne konsument w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie od dawna kupuje.

 

Hodowcy twierdzą, że  należałoby trzymać się stosowania mączki mięsno-kostnje dla drobiu i trzody w sposób krzyżowy.

 

- W Polsce producenci pozostali na rynku tylko dlatego, że zdecydowanie poprawiła się efektywność tej produkcji. W ciągu ostatnich osiemnastu lat koszty produkcji żywca wieprzowego były trzy razy wyższe niż wzrost cen żywca - mówi Zbigniew Maciejewski, hodowca krów mięsnych i trzody chlewnej.

- To zmniejszenie zapotrzebowania na soję znacznie zmniejszy koszty produkcji pasz, a w efekcie koszty produkcji mięsa i jajek. Mączka mięsno-kostna jest bardzo dobrym źródłem białka i zamiennikiem dla soi, oleju sojowego i wszelkiego rodzaju serwatek w proszku, które ostatnio bardzo podrożały - mówi Henryk Król, hodowca trzody chlewnej z okolic Wartkowic.

- Ważne byłoby też zmniejszenie nakładów ponoszonych na utylizację odpadów z rzeźni, które można by wykorzystać do produkcji mączki. Rocznie w Polsce produkuje się kilkaset tysięcy ton odpadów zwierzęcych, z tego na cele paszowe można wykorzystać znaczną ich część - uważa Zbigniew Bazela, właściciel ubojni z gminy Bedlno.

- Zakaz stosowania mączek zwierzęcych w żywieniu zwierząt pogorszył konkurencyjność produkcji drobiowej w Polsce w stosunku do krajów, gdzie takie zakazy nie obowiązują. Do naszego kraju wchodzi dużo tańszego mięsa drobiowego z innych krajów, wyprodukowanego najpewniej z użyciem mączki mięsno-kostnej, a to znacznie pogarsza rynkową konkurencyjność polskiego drobiu - twierdzi Krzysztof Kotus producent drobiu z Polski centralnej.

Wśród ponad 10 mln sztuk zwierząt przebadanych weterynaryjne w latach 2010 - 2014  na obecność encefalopatii gąbczastej (TSE), wykryto tylko 175 przypadków zakażenia. Spośród tych przypadków  jedynie 12 zwierząt było przeznaczone do spożycia. Co równie ważne, żadna sztuka trzody czy drobiu nigdy nie zaraziła się BSE.

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy nie mogą stosować mączki mięso-kostnej. A to obniża koszty - Dziennik Łódzki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska