Rolnik będzie sprzedawał chleb i... złamie prawo. Celowo!

  • Gazeta Lubuska

Redakcja

Przy domu Eugeniusza Niparko w Białkowie (gmina Cybinka) będzie można kupić chleb, biały ser i może syrop z buraków. Kilkanaście kilometrów dalej, po niemieckiej stronie granicy, to nie byłoby żadne wydarzenie. A u nas? Łamanie prawa!
Eugeniusz Niparko chleb wypieka tylko w czasie prezentacji lub dla rodziny. Miastowym nie może go sprzedać, bo wciąż chce być rolnikiem, a nie piekarzem. Ale 8 czerwca zaryzykuje…
 Paweł Kozłowski

Rolnik zaprasza w sobotę 8 czerwca na 13.00. Wcześniej rozpali w piecu do wypiekania chleba. Gości na podwórko zapewne zaprowadzi piękny zapach, a na wypiekach będzie kusić złocista skórka. Pan Eugeniusz wystawi też dwa rodzaje białego sera: z kwaśnego mleka oraz typ mozzarelli. Może będzie też syrop z buraków. - Nie wiem, czy iść na całość i zaoferować kiełbaskę. To już chyba będzie jak wypowiedzenie wojny światowej - zastanawia się mieszkaniec Białkowa. Wszystkie produkty będą oczywiście z jego gospodarstwa. Własnoręcznie przyrządzone przez pana Eugeniusza i jego żonę Joannę.

Za pośrednictwem naszej gazety zaprasza nie tylko chętnych do skosztowania przysmaków, ale też służby, które pewnie będą chciały go skontrolować. - Chcę się też dowiedzieć, co mi grozi. Może ktoś pogrozi palcem, może da karę finansową albo od razu wsadzą do tiurmy (więzienie carskie - red.) - dodaje Niparko. Bo pan Eugeniusz złamie prawo.

Dlaczego rolnicy w Polsce mogą sprzedawać jedynie tzw. produkty nieprzetworzone? Co sądzi o tym posłanka PO Krystyna Sibińska? Czy jest szansa, by nad problemem pochylili się parlamentarzyści? Czytaj w czwartek (23 maja) w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Baza firm z Twojego regionu

Wideo

polecane: "Bez Ściemy" o filmach akcji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.06.2013, 10:54

Czy ktoś wie jak zakończyła się akcja Pana Eugeniusza?

09.06.2013, 00:41

Witam, takich rolników więcej i popieram pomysłu :) sam będę ich wspierał kupując ich produkty :)

09.06.2013, 00:30

W dniu 08.06.2013 o 16:08, salt ofietvoh napisał: Panie Eugeniuszu, cudownie, że Pan jest......dziękuję i życzę powodzenia.
 
Coś tak cicho na forum.
Panie Gienku już tiurma czy jakiś inny środek zapobiegawczy POczynili wasale UE???????
Bardzo ale to bardzo żałuję,że nie mogłem być na degustacji Pana wyrobów.
Wredne choróbsko nie pozwoliło.
Nadal popieram ten swoisty i odważny "protest song" przeciw głupocie i jawnopoddaństwu!!!!
Pozdrawiam.

08.06.2013, 18:08

Panie Eugeniuszu, cudownie, że Pan jest......dziękuję i życzę powodzenia.
 

08.06.2013, 13:56

Trzymam za Pana kciuki i pozdrawiam.

08.06.2013, 11:08

Brawo za odwagę!!! To smutne, że kolejne prawo służy tylko korporacjom i innym wielkim biznesom. 

08.06.2013, 03:54

Pan Niparko ma nasze pełne poparcie.
 
Zawsze...
 
 
Dużo Dobrych Ludzi

08.06.2013, 00:12

Moja rada. Żeby w tym czasie ktoś z bliskiego otoczenia robił fotki lub filmował z razie "draki", jako źródło dowodu i ogóle...Pilnujcie tego Pana. Pozdrawiam i trzymam kciuki :))

07.06.2013, 23:34

Jestem jak najbardziej za tym zeby mogl sprzedawac legalnie.Fajnie,ze ktos bedzie mogl skosztowac prawdziwie swojskich wyrobow bez chemii :-) Dzisiaj na wsi juz rzadko gdzie wypieka sie chleb w domach w sposob tradycyjny w piecu rozgrzewanym drewnem.Pamietam ten smak z dziecinstwa gdy moja babcia to robila,a ja sie przygladalem :-)
 

07.06.2013, 22:51

Jestesmy z Panem, my Wolni ludzie !!!! Prosze o nagłośnienie sprawy jesli zostanie Pan ukarany.
Wszystkiego najlepszego!!

07.06.2013, 21:40

Brawo Panie Eugeniuszu, brawo Pani Joanno! Takich prawdziwych i odważnych rolników potrzebujemy...bowiem chcemy jeść dobrą, lokalną i zdrową żywność. W Polsce mamy ponad milion drobnych rolników, którzy mogą wyprodukować dużą ilość dobrej jakości żywność...a to zbyt duża konkurencja dla gigantów. Przepisy, które zabraniają sprzedaży żywnosci przetworzonej w gospodarstwie służą wielkim przedsiębiorstwom i korporacjom, które zadbały aby takie prowo było w Polsce.
Prawo, które jest złe należy zmienić...ale od wielu lat nikt nie chce tego zrobić...czyżby dla Rządu RP interes ponadnarodwych korporacji był ważniejszy niż interes polskich rolników i zdrowie Polaków? Jak myslicie o co tutaj chodzi?
ZACHĘCAJMY INNYCH ROLNIKÓW DO PODOBNYCH DZIAŁAŃ KUPUJĄC, NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, PRODUKTY OD NICH...MOŻNA ZOSTAWIĆ ROLNIKOWI TAKIE OŚWIADCZENIE, które mam nadzieję uchroni go przed więzieniem za to, że sprzedał ser i chleb, które wyprodukował własnymi rękami w swoim gospodarstwie. PODEJMIJMY AKCJĘ OBYWATELSKIEGO  NIEPOSŁUSZEŃSTWA WOBEC PRZEPISÓW, KTÓRE SĄ ZŁE.
 
 

07.06.2013, 19:16

Kupuję chleb żytni na zakwasie, ser biały, masło, wędliny, ogórki kiszone, kapustę kiszoną - bezpośrednio od chłopa na wsi. I jest ok. Dla mnie i dla chłopa. Tak ma być. Dogadujemy się między sobą i nie widzę powodu dla którego ktos trzeci miałby ingerować w nasz układ. Byłby bardzo niemile, oj bardzo, potraktowany.

27.05.2013, 10:06

Rolniku Głosuj Na PSL ! polskie sqrwysyństwo ludowe

25.05.2013, 11:37

Zlecą się wszyscy , najpierw Sanepidy za nimi Skarbówka no i urzędasy Gminni , no bo trzeba wszystkich utrzymać.Pierwsi chyba ze skarbowki przyjda, bo z tego zyje cala reszta nierobow z karuzelkami na stemple.Trzeba jednak przyznac, ze Sanepid jest pozyteczna instytutcja, ale glownie tam, gdzie sie anonimowo produkuje zywnosc i tez tylko wtedy gdy przychodzi jako niespodzianka a nie po uzgodnionym terminie. Kupilam kiedys chleb z oficjalnej piekarni w oficjalnym sklepie w ktorym nagryzlam na calego peta papierosa - i to niby wszystko bylo tak jak ma byc.

25.05.2013, 11:30

Czy jakakolwiek służba może skontrolować warunki w jakich zostały te produkty zrobione? Co by było gdyby kiełbasą własnej produkcji wytruł połowę Słubic (akurat pozytywne zjawisko). Zaraz by się zaczął krzyk: kto mu pozwolił i dlaczego nie skontrolowali. Na jakiej podstawie sprawdzić czy uczciwie płaci podatki? Nie wszystkie zakazy są bezsensowne, ale niektóre służą też ochronie naszego zdrowia i budżetu. Być może produkty tego Pana są zdrowe i zrobione z najwyższą starannością, ale inni już by tacy mili nie byli. Poczytajcie temat o świniach w Sułowie. Tam właśnie wykorzystano lukę w prawie i skutki są dla mieszkańców nieciekawe.pozytywne zjawisko to jest takie,że ty ochrony zdrowia(psychicznego)już nie potrzebujeszdlaczego?ponieważ takiego nie posiadasz

25.05.2013, 11:20

Szanowny Panie Rolniku! Pamiętam czasy kiedy moja ciocia mieszkająca w okolicach Gubina w małej wsi, jeździła na targ raz w tygodniu i sprzedawała jajka, sery, śmietanę oraz inne pyszności miastowym. Jeśli nie może Pan sprzedawać, ktoś tu poradził "częstowanie" i puszkę na zbiórkę np. "na marchewki dla krówki". Pod warunkiem, że wrzucający spytają ile powinni wrzucić Jeśli mam prawo wrzucić do kapelusz grajkowi na ulicy, to i tutaj można powołać się na precedens..otóż grajek wykonuje czynność odpłatnie czyli sprzedaje swoją muzykę jak na koncercie- produkt swojej pracy. Każdy wrzucający może oświadczyć, że wrzuca dobrowolnie bez związku z poczęstunkiem Piszący na NIE, to chyba sąsiedzi ... zazdrośni, że sami tego nie wymyślili:) pozdrowienia!Świetny pomysł. Na każdą przeszkodę jakiegoś wypasionego urzędnika wymyślmy jakieś antidotum. Tak jak te przyklejone blachy do kopert, żeby zwykły list był cieższy niż 100 g. Nie pozwólmy sie wyr...ać przez jakieś Cosa Nostry urzędowe. Każdy ze zdrowym ludzkim rozumem jest sam najlepiej w stanie ocenić, co mu smakuje i nie zaszkodzi.

24.05.2013, 01:36

Rozmawiałem pewien czas temu z Panią, która pracowała w zakładzie mięsnym na strefie.
Mówiła, że przez rok pracy tam nie widziała 1 kg świeżego mięsa. Wszystko proszki i koncentraty.

24.05.2013, 00:58

Mam pytanie do Pana Eugeniusza Niparko czy wie na jaką minę się szykuje. Nasze polskie prawo może i jest chore, ale działa na dobre dla jego obywateli. Jeżeli chce produkować polskie produkty niech najpierw zapozna się z podstawowymi prawami....chyba na dzień dzisiejszy sam nie wie jak wyglądają wszystkie procedury. Jeżeli chce być rolnikiem produkującym półprzetwory a nawet gotowe musi przejść całą papierkową procedurę.....no chyba że gotowy jest stanąć przed sądem jak wytruje pół Zielonej Góry.Na dzień dzisiejszy wiem jak wygląda jego gospodarstwo, każdy może tam wejść i wziąć co mu się przyda, może dosypać jakiś środek, a oni i tak tego nie zauważą. Na razie pan Eugeniusz nie działa zgodnie z prawem, nawet na własnej posesji....Osobiście warunki jakie ma na gospodarstwie nie zachęcały by mnie do kupna czegokolwiek. A mam pytanie jak stworzy Pan a'la mozzarellę w pare dni i skąd ma buraki jeżeli sam ich nie uprawia.Gdybys wiedziala jakie smieci sie miele do klopsow McDonaldsa albo do tych kulek miesnych w IKEI, to bys biegiem leciala do tego faceta (o ile ma oczywiscie dobry charakter i robi to co sprzeda, tak jak robilby to dla siebie samego)

24.05.2013, 00:46

Chlopie - takich ludzi trzeba wiecej! Ja tez mam coraz wieksza ochote na takie lamanie praw, ktorym nikomu nie szkodze. Bede na miejscu w danym dniu i kupie wszystko co bedzie dobrze wygladac i pachniec. Gdy chleb bedzie dobry, to zasponsoruje prawnika, jezeli wpadniesz w tarapaty z mafia polityczna.

23.05.2013, 23:18

Mam pytanie do Pana Eugeniusza Niparko czy wie na jaką minę się szykuje. Nasze polskie prawo może i jest chore, ale działa na dobre dla jego obywateli. Jeżeli chce produkować polskie produkty niech najpierw zapozna się z podstawowymi prawami....chyba na dzień dzisiejszy sam nie wie jak wyglądają wszystkie procedury. Jeżeli chce być rolnikiem produkującym półprzetwory a nawet gotowe musi przejść całą papierkową procedurę.....no chyba że gotowy jest stanąć przed sądem jak wytruje pół Zielonej Góry.Na dzień dzisiejszy wiem jak wygląda jego gospodarstwo, każdy może tam wejść i wziąć co mu się przyda, może dosypać jakiś środek, a oni i tak tego nie zauważą. Na razie pan Eugeniusz nie działa zgodnie z prawem, nawet na własnej posesji....Osobiście warunki jakie ma na gospodarstwie nie zachęcały by mnie do kupna czegokolwiek. A mam pytanie jak stworzy Pan a'la mozzarellę w pare dni i skąd ma buraki jeżeli sam ich nie uprawia.Każdy może wejść do sklepu i dosypać do orzeszków trucizny i wytruć pół Zielonej Góry.Wiele przedsiębiorstw przeszło całą papierkową procedurę, a dodawało do swoich produktów sól opadową i mięso padłych krów, oraz koninę.Jak masz psychozy to kupuj liofilizowane mięso i napakowaną chemią żywność z supermarketu. Już dziś patomorfolodzy mówią, że ich praca staje się lżejsza bo zwłoki są doskonale zakonserwowane.Ja z chęcią wpadnę i kupię tych dobroci, bo widać że gospodarz krzepki to i jeść musi zdrowo.

23.05.2013, 22:16

Mam pytanie do Pana Eugeniusza Niparko czy wie na jaką minę się szykuje. Nasze polskie prawo może i jest chore, ale działa na dobre dla jego obywateli. Jeżeli chce produkować polskie produkty niech najpierw zapozna się z podstawowymi prawami....chyba na dzień dzisiejszy sam nie wie jak wyglądają wszystkie procedury. Jeżeli chce być rolnikiem produkującym półprzetwory a nawet gotowe musi przejść całą papierkową procedurę.....no chyba że gotowy jest stanąć przed sądem jak wytruje pół Zielonej Góry.
Na dzień dzisiejszy wiem jak wygląda jego gospodarstwo, każdy może tam wejść i wziąć co mu się przyda, może dosypać jakiś środek, a oni i tak tego nie zauważą. Na razie pan Eugeniusz nie działa zgodnie z prawem, nawet na własnej posesji....
Osobiście warunki jakie ma na gospodarstwie nie zachęcały by mnie do kupna czegokolwiek. A mam pytanie jak stworzy Pan a'la mozzarellę w pare dni i skąd ma buraki jeżeli sam ich nie uprawia.

23.05.2013, 18:17

Najbardziej przyjazną ustawą regulującą obrót gospodarczy była stworzona przez czerwonego premiera Rakowskiego i ministra od gospodarki Wilczka - " co nie jest zabronione, jest dozwolone". Pózniej zaczęto wprowadzać limity, ograniczenia, licencje itd., itp.Przywrócić ustawę Wilczka-Rakowskiego.Czy jakakolwiek służba może skontrolować warunki w jakich zostały te produkty zrobione? Co by było gdyby kiełbasą własnej produkcji wytruł połowę Słubic (akurat pozytywne zjawisko). Zaraz by się zaczął krzyk: kto mu pozwolił i dlaczego nie skontrolowali. Na jakiej podstawie sprawdzić czy uczciwie płaci podatki? Nie wszystkie zakazy są bezsensowne, ale niektóre służą też ochronie naszego zdrowia i budżetu. Być może produkty tego Pana są zdrowe i zrobione z najwyższą starannością, ale inni już by tacy mili nie byli. Poczytajcie temat o świniach w Sułowie. Tam właśnie wykorzystano lukę w prawie i skutki są dla mieszkańców nieciekawe.

23.05.2013, 17:45

Mylisz się, ONI to wlaśnie PANSTWO / mają dużo . MY na TEJ ziemi to kraj/ mamy mało/.Aaaaach to chodziło o jaśnie państwo.

23.05.2013, 14:07

Zlecą się wszyscy , najpierw Sanepidy za nimi Skarbówka no i urzędasy Gminni , no bo trzeba wszystkich utrzymać.

23.05.2013, 12:57

Państwo jak państwo. Jak kazde inne ma swoje granice, ma swój rząd, tylko że ten nierządem stoi i nie uznaje żadnych granic...A rząd to konkretne osoby znane obywatelom tego kraju z nazwiska i imienia.Nie zgadzam się z poglądem, że to państwo jest popierdo...one.To "ONI" są PO...doloni.Mylisz się, ONI to wlaśnie PANSTWO / mają dużo . MY na TEJ ziemi to kraj/ mamy mało/.