Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Romantyzm w muzyce i hołd walczącej Ukrainie. Przed nami filharmoniczny piątek w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Swoistą „wisienką na torcie” będzie jednak koncert e-moll Fryderyka Chopina w instrumentacji Münchheimera, wykonany po raz pierwszy w 1892 roku. Partię solową wykonał wtedy Aleksander Michałowski – wybitny polski pianista, znakomity interpretator muzyki Chopina.
Swoistą „wisienką na torcie” będzie jednak koncert e-moll Fryderyka Chopina w instrumentacji Münchheimera, wykonany po raz pierwszy w 1892 roku. Partię solową wykonał wtedy Aleksander Michałowski – wybitny polski pianista, znakomity interpretator muzyki Chopina. mat. organizatora
W piątek (24.02) o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert symfoniczny „Oblicza romantyzmu”, zaś w Filharmonii Zielonogórskiej – koncert „Solidarni z Ukrainą”.

Potęga romantyzmu w muzyce

Romantyzm w muzyce to okres, którego apogeum przypada na XIX wiek. Jego domeną była mickiewiczowska „rajska dziedzina ułudy“ - kraina, w której „zapał tworzą cudy, nowości potrząsa kwiatem i obleka w nadziei złote malowidła”. Romantyzm stawiał na uczucia, indywidualizm a także twórczą bezkompromisowość i zaczął się de facto rodzić już w późnej twórczości Beethovena.

Mistrz solowego fletu i maestro Błaszczyk

Koncert rozpocznie się uwertury do opery „Włoszka w Algierze” włoskiego mistrza gatunku – Gioacchino Rossiniego. Następnie usłyszymy koncert fletowy D-dur - Carla Reinecke, w którym partię solową wykona Łukasz Długosz. To absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. W drugiej części zabrzmi IV. symfonia c-moll „Tragiczna” – austriackiego kompozytora Franza Schuberta. Orkiestrę FG poprowadzi maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Ten znakomity dyrygent ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryi. W 1993 roku dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. Dyrygował wieloma prestiżowymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Wstęp płatny.

Wsparcie dla walczącej Ukrainy

W Zielonej Górze, odbędzie się natomiast koncert specjalny upamiętniający pierwszą rocznicę wybuchu rosyjskiej wojny i bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę. Podczas wieczoru zabrzmi rzadko wykonywana w Polsce - symfonia E-dur - Lwa Rewuckiego, ukraińskiego kompozytora, pedagoga i działacza muzycznego, nazywanego także „ukraińskim neoromantykiem”. Symfonia rozpoczyna się wejściem fagotu w górnych jego rejestrach, któremu odpowiada dialog klarnetu z fletem oraz rożkiem angielskim. Bardzo kolorystyczna i bogato zinstrumentowana jest przykładem muzyki ukraińskiej XX wieku. Kolejnym utworem będzie powstały podczas II wojny światowej - obraz symfoniczny „Pieta. Na zgliszczach Warszawy” - Ludomira Różyckiego. W latach 1905-1912 Ludomir Różycki, razem z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem i Apolinarym Szelutą, współtworzył grupę kompozytorską zwaną potocznie „Młodą Polską w muzyce”. Utwór rozpoczyna się cichym, powolnym dialogiem kwintetu, do którego najpierw dołącza sekcja obojów, a potem innych instrumentów dętych, płacząc nad losem wojennej Warszawy i Polski.

Znany koncert w innej instrumentacji

Swoistą „wisienką na torcie” będzie jednak koncert e-moll Fryderyka Chopina w instrumentacji Münchheimera, wykonany po raz pierwszy w 1892 roku. Partię solową wykonał wtedy Aleksander Michałowski – wybitny polski pianista, znakomity interpretator muzyki Chopina. Dzięki materiałom orkiestrowym zachowanym w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, udało się zrekonstruować partyturę dzięki czemu po raz pierwszy po ponad 130 latach wybrzmi nieznana współczesnemu słuchaczowi wersja chopinowskiego arcydzieła. Partię solową wykona Tymoteusz Bies. To pianista, kompozytor i producent muzyczny oraz absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, którą w 2018 r. ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Friuli Venezia Giulia International Piano Competition oraz zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianowej. Orkiestrą FZ zadyryguje Rafał Kłoczko.

Wyjątkowo przychodzimy wcześniej na koncert

Z uwagi na rejestrację i transmisję koncertu przez Polskie Radio, organizatorzy wyjątkowo proszą o przybycie na salę najpóźniej do 18.40 oraz o całkowite wyłączenie telefonów komórkowych. Spóźnialscy będą musieli poczekać na przerwę miedzy utworami. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska