Rondo PCK dla wielu kierowców jest wciąż zagadką? (wideo Czytelnika)

Redakcja
Rondo PCK może sprawiać niektórym kierowcom problemy.
Rondo PCK może sprawiać niektórym kierowcom problemy.
Czy wszyscy kierowcy potrafią się po nim poprawnie poruszać? Nasz Czytelnik jest autorem filmu, na którym doskonale widać błędy niektórych kierowców. To, według niego, dowód na to, że rondo PCK to dla wielu wciąż zagadka.

- Ponadto zauważyłem zmniejszony ruch w tych okolicach. Z rozmów ze znajomymi wynika, iż starają się to rondo zwyczajnie omijać - informuje internauta Michał.

Zobacz wideo Michała Paska

Wyremontowane rondo PCK zostało w pełni otwarte ponad 2 miesiące temu. Zielonogórzanie długo czekali na koniec prac, bo przez roboty na tym skrzyżowaniu w mieście tworzyły się duże korki.

O problemach z poruszaniem się po rondzie - choć ruchem steruje tam inteligentna sygnalizacja świetlna - pisaliśmy wielokrotnie. Tutaj znajdziecie film instruktażowy, jak jeździć po rondzie PCK w Zielonej Górze. Rad udziela policjant Jarosław Tchorowski.

A tu możecie znaleźć niesamowite wideo z multikoptera, które nakręcił zielonogórzanin Oskar Kozakiewicz, kiedy rondo PCK było remontowane.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirosław_K
W dniu 04.03.2014 o 16:19, virus904 napisał:

trochę nie trafiłeś. Akurat nie policja zajmuję się problemem oznakowania (wiem z doświadczenia zgłoszenie olane przez pana naczelnika). Jeżeli już chcesz zgłosić to do Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami. Tam odsyła nasza zielonogórska "drogówka".

Wiem, że to nie Policja zajmuje się oznakowaniem dróg (:

Sugerowałem tylko, że jeśli nikt na ten problem nie reaguje można zgłosić do Wydz. Ruchu Drogowego KMP.

M
Mirosław_K
W dniu 04.03.2014 o 15:24, hiro napisał:

nijak ma się to do mojego postu ale popieram!>Z patologią wszędzie trzeba walczyć.rozumiem ,że zaczniesz od stadionu legii:-) powodzenia!

Czy to nie Ty napisałeś: "

nie przejmujcie się niczym kierowcy-teoretycy ;-)

w sezonie letnim pojawią się tam rowerzyści,którzy nie muszą znać żadnych przepisów a mogą jeździć ....motorowerzyści, którzy również nie muszą znać przepisów.....oraz kierowcy duuużych motocykli,którzy pojawiają się znikąd;-))))

szerokiej drogi".

 

Wysnułem wniosek, że komentujących uważasz za niedzielnych kierowców stąd dałem Ci przykład, że są i inni.

Źle zrozumiałem? Przepraszam.

m
mak
W dniu 04.03.2014 o 14:01, Mirosław_K napisał:

Chyba tego wszystkiego nie ogarniam.W CZYM JEST PROBLEM?Są znaki poziome i pionowe czy ich nie ma? Jeśli są to należy je przestrzegać. Jeśli ich nie ma to natychmiast trzeba to zgłosić chociażby do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

 

Z przestrzeganiem w tym przypadku jest ten problem, że jeżeli pojawia się kilka interpretacji co do tego, JAK należy przestrzegać tych oznakowań (vide, dyskusja, czy linie nakazują, czy tylko zezwalają zjazd na pas zewnętrzny) - to raczej nie wróży bezpieczeństwu na drodze, bo w praktyce te same osoby będą również mieć wątpliwości i kolizja gotowa - a przecież miało być prosto i bezkolizyjnie na nowym "rondzie"?

 

Poza tym, co z tego, że ktoś zgłosi brak widocznych oznaczeń, skoro i tak z miejsca nikt nie przyjedzie i ich nie odmaluje? Bo nie ma pieniędzy, bo trzeba ogłosić przetarg, bo za zimno, bo za mokro, bo ekipy zajmują się interwencjami w innym rejonie miasta... Bywało, że zgłaszałem dziury, na których można pogiąć felgi, a i tak ktoś się nimi raczył zainteresować dopiero tydzień-dwa później albo i wcale.

v
virus904
W dniu 04.03.2014 o 15:15, Mirosław_K napisał:

Zgłoś problem niewidocznego oznakowania do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Najlepiej pisemnie, mailem.

trochę nie trafiłeś. Akurat nie policja zajmuję się problemem oznakowania (wiem z doświadczenia zgłoszenie olane przez pana naczelnika). Jeżeli już chcesz zgłosić to do Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami. Tam odsyła nasza zielonogórska "drogówka".

M
Mirosław_K
W dniu 04.03.2014 o 14:59, hiro napisał:

nie przejmujcie się niczym kierowcy-teoretycy ;-)w sezonie letnim pojawią się tam rowerzyści,którzy nie muszą znać żadnych przepisów a mogą jeździć ....motorowerzyści, którzy również nie muszą znać przepisów.....oraz kierowcy duuużych motocykli,którzy pojawiają się znikąd;-))))szerokiej drogi

Jeśli chodzi o moją skromną osobę to jestem kierowcą przejeżdżającym miesięcznie 5 - 6 tys. km w ruchu ulicznym jak i między miastami. Mam też rower, którym od wiosny do jesieni prawie dzień w dzień jeżdżę.

 

Z patologią wszędzie trzeba walczyć.

M
Mirosław_K
W dniu 04.03.2014 o 14:37, bardzo napisał:

Poziome są kiepsko widoczne.Układ jezdni przed rondem od strony McD i za rondem w Dąbrówki jest fatalny. Nagle tuż przed rondem okazuje się, że jadący prosto lewym pasem okazuje się, że są na pasie skręcającym w lewo. Za rondem to samo, nagle okazuje się, że zamiast jechać prosto jest się na pasie skręcającym na Carrefour. 

Zgłoś problem niewidocznego oznakowania do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Najlepiej pisemnie, mailem.

b
bardzo
W dniu 04.03.2014 o 14:01, Mirosław_K napisał:

Chyba tego wszystkiego nie ogarniam.W CZYM JEST PROBLEM?Są znaki poziome i pionowe czy ich nie ma? Jeśli są to należy je przestrzegać. Jeśli ich nie ma to natychmiast trzeba to zgłosić chociażby do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

 

Poziome są kiepsko widoczne.

Układ jezdni przed rondem od strony McD i za rondem w Dąbrówki jest fatalny. Nagle tuż przed rondem okazuje się, że jadący prosto lewym pasem okazuje się, że są na pasie skręcającym w lewo. Za rondem to samo, nagle okazuje się, że zamiast jechać prosto jest się na pasie skręcającym na Carrefour. 

M
Mirosław_K
W dniu 04.03.2014 o 11:48, mak napisał:

Jestem tylko ciekaw, co na to powiedzą osoby, które twierdzą, że ze środkowego pasa jest bezapelacyjny obowiązek zjechania na pas zewnętrzny (bo tak nakazują, a nie zezwalają wymalowane linie), i wobec tego wjazd na pas środkowy jest błędem. A takich osób nie brakuje, jest też pełno rysunków, które sugerują, że to jest jedyny prawidłowy sposób poruszania się po tym skrzyżowaniu.

Chyba tego wszystkiego nie ogarniam.

W CZYM JEST PROBLEM?

Są znaki poziome i pionowe czy ich nie ma? Jeśli są to należy je przestrzegać. Jeśli ich nie ma to natychmiast trzeba to zgłosić chociażby do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

m
mak

Jestem tylko ciekaw, co na to powiedzą osoby, które twierdzą, że ze środkowego pasa jest bezapelacyjny obowiązek zjechania na pas zewnętrzny (bo tak nakazują, a nie zezwalają wymalowane linie), i wobec tego wjazd na pas środkowy jest błędem. A takich osób nie brakuje, jest też pełno rysunków, które sugerują, że to jest jedyny prawidłowy sposób poruszania się po tym skrzyżowaniu.

v
v.t.s

wiadomo tramwaje, zwłaszcza dwa, to ho, ho ...

jednak proponuję obrazek obejrzeć

M
Mirosław_K
W dniu 03.03.2014 o 08:38, komi napisał:

Ale kiedy wreszcie będzie SOLIDNE  oznakowanie poziome. Potem będzie łatwiej.

Z tym zawsze u nas jest problem. Pada deszcz - źle bo mokro. Leży śnieg - mokro i zimno. Teraz od kilkunastu dni jest sucho i ciepło - co więc przeszkadza aby na tym najsłynniejszym "rondzie" w Polsce wymalować pasy?

k
komi
W dniu 03.03.2014 o 08:26, Mirosław_K napisał:

Według mnie jeżdżąc po drogach wszędzie należy patrzeć na oznakowanie pionowe i poziome i zgodnie z tym przeć do przodu. Oczywiście z ograniczonym zaufaniem do innych użytkowników drogi. Na wspominanym tak licznie rondzie są wymalowane pasy jezdni i po nich należy jechać. Są również duże tablice informujące, który pas dokąd prowadzi. W czym macie problem?

 

 

Ale kiedy wreszcie będzie SOLIDNE  oznakowanie poziome.

 

Potem będzie łatwiej.

M
Mirosław_K
W dniu 02.03.2014 o 20:19, mak napisał:

Dokładnie, skręt w lewo bywa problematyczny, tym bardziej, że każdy ma swoją wersję co do tego, który pas można/trzeba zająć przy wykonywaniu takiego manewru. Ja tam nadal nie wiem, komu wierzyć, tym bardziej, że każdy zamiast przytoczyć argumenty merytoryczne (czytaj: przepisy), to albo ogranicza się do zwyzywania innych od niedzielnych kierowców, albo powołuje się na obrazki w internecie. A konkretów BRAK. Jak do tego wszystkiego dodać trzeba, że linie na rondzie wycierają się w tempie ekspresowym, a w dodatku zimą pokrywają się błotem pośniegowym i zwyczajnie ich nie widać, co również u niewtajemniczonych może wywoływać dezorientację przestrzenną. A można było zaprojektować taki układ skrzyżowania, żeby był intuicyjny i nawet bez jakichkolwiek oznaczeń poziomych nie budził dla nikogo żadnych wątpliwości. Wystarczyło trochę ruszyć głową i inaczej zaprojektować wyspę centralną i rozmieszczenie pasów ruchu...

Według mnie jeżdżąc po drogach wszędzie należy patrzeć na oznakowanie pionowe i poziome i zgodnie z tym przeć do przodu. Oczywiście z ograniczonym zaufaniem do innych użytkowników drogi. Na wspominanym tak licznie rondzie są wymalowane pasy jezdni i po nich należy jechać. Są również duże tablice informujące, który pas dokąd prowadzi. W czym macie problem?

m
mak

A odpisali z WORD coś w sprawie skrętu w lewo?

v
virus904

Ja swoje wątpliwości kieruję obecnie do WORD Zielona Góra, odpisują błyskawicznie, zazwyczaj egzaminator nadzorujacy, bo niestety Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w KMP Zielona Góra który tak chętnie występuje przed kamerami GL, na maile nie odpisuje.

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie