MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści w Gorzowie. W centrum czeka ich mała rewolucja

Jarosław Miłkowski
Pasy rowerowe są na każdej ulicy, która prowadzi do skrzyżowania przy katedrze lub od niego odchodzi.
Pasy rowerowe są na każdej ulicy, która prowadzi do skrzyżowania przy katedrze lub od niego odchodzi. Jarosław Miłkowski (zdjęcia), Rowerowy Gorzów (grafika)
Na skrzyżowaniu koło katedry aż zaroiło się od pasów czy sierżantów rowerowych. Jak po przebudowie ul. Sikorskiego przejechać na dwóch kółkach przez najważniejsze skrzyżowanie w Gorzowie?

- To mała rewolucja w centrum miasta. Ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i zachęcić do poruszania się po mieście rowerem – mówi Paweł Najdora ze stowarzyszenia Rowerowy Gorzów. W poniedziałek 27 lipca przed południem wraz Krzysztofem Kropińskim, oficerem rowerowym w magistracie, opowiadał o nowych rozwiązaniach na skrzyżowaniu ulic: Sikorskiego z Chrobrego.
- Pojawiły się tu pasy rowerowe, śluzy rowerowe, sierżanty rowerowe – wylicza P. Najdora.
Na pierwszy rzut oka skrzyżowanie wydaje się skomplikowane. Jeśli jednak ktoś się z nim zapozna, to bez problemów przez nie przejedzie i zobaczy, że nie taki diabeł straszny jak go na ulicy malują.
- Jeśli ktoś jest pierwszy raz na kąpielisku, nie rzuci się od razu na główkę, musi je wcześniej poznać – mówi K. Kropiński.
By podpowiedzieć rowerzystom, jak jeździć po skrzyżowaniu koło katedry, Najdora z Kropińskim przygotowali „Vademecum rowerzysty” (jest do pobrania na rowerowygorzow.pl), a w poniedziałek objaśniali jego zastosowanie w praktyce.

Trwa głosowanie...

Czy boisz się jeździć przez centrum Gorzowa?

Gdy jedziemy Sikorskiego od Parku 111

Urzędnicy przyznają, że rowerzyści mogą mieć na wstępie problemy ze śluzą rowerową, która jest przed skrzyżowaniem z Chrobrego, na wysokości Rossmanna. Śluza powstała tuż przed przejściem dla pieszych. To część pomalowana na czerwono, która rozciąga się na całą szerokość jezdni. Rowerzysta dojeżdża do niej pasem pomiędzy samochodami, a ustawiając się przed nimi, może wybrać w którym kierunku chce jechać. Skorzystać może z niej wtedy, gdy auta stoją na czerwonym.
Jeśli ktoś zamierza dojechać na deptak, musi skorzystać z tzw. sierżantów rowerowych (tak nazywa się znak na jezdni, który nad symbolem roweru ma wymalowane dwa „daszki”).

Gdy jedziemy Chrobrego od strony Arsenału

Jeśli jedziemy w stronę mostu lub skręcamy w ul. Pocztową, nie ma żadnej filozofii – w odpowiednie kierunki prowadzą nas pasy rowerowe. Jeśli jednak chcemy skręcić na deptak, musimy odbić w odchodzący nieznacznie w prawo pas. Dojedziemy nim do kilkumetrowej ścieżki, która „wchodzi” w chodnik na rogu Sikorskiego i Chrobrego. Następnie jedziemy przez przejście, które jest przed wejściem do katedry.

Gdy jedziemy od strony mostu

Tu kłopoty może początkowo sprawiać skręt w kierunku Parku 111. Po dojechaniu od strony mostu do katedry, trzeba bowiem pokonać obniżony krawężnik i skrajem deptaka dojechać do przejazdu od Skweru 31 Sierpnia 1982 r. w kierunku Rossmanna. Znak do wjazdu na skrzyżowanie, da sygnał sygnalizacja tylko dla rowerzystów.

Gdy wyjeżdżamy z deptaka

Na deptaku dopuszczony jest ruch pieszych, rowerzystów i tramwajów. By wyjechać niego w kierunku mostu Staromiejskiego, trzeba skorzystać z przejazdu przed wejściem do katedry. Jeśli zaś jedziemy w kierunku Parku 111, trzeba przejechać skrajem Skweru 31 Sierpnia.

Ronda też się nauczyliśmy

To wszystko brzmi i wygląda skomplikowanie? Tylko na pierwszy rzut oka.
- Rondo turbinowe koło Białego Kościółka też na początku wzbudzało wiele kontrowersji, a się sprawdza – mówi P. Najdora.
Kolejne udogodnienia dla rowerzystów w centrum pojawią się w przyszłym roku. Wtedy czeka nas przebudowa ulic: Chrobrego, Wybickiego i Jagiełły.

Czytaj również:
Rowerzystów czekają w Gorzowie zmiany. Będą mogli... jeździć pod prąd

ZOBACZ WIDEO: Przez Gorzów przejechała biało - czerwona masa rowerowa. Chyba nigdy nie było tak wielu rowerzystów! Zobacz przejazd z perspektywy rowerzysty!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najsłodsze muzeum w Warszawie czyli projekt, który działa na zmysły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska