Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzająca VAT w obrocie polimerami i stalą. Siedem osób zatrzymanych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Siedem osób zatrzymano w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT
Siedem osób zatrzymano w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT Zachodniopomorska KAS
Siedem osób zatrzymano w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w obrocie polimerami i stalą.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, dokonania fałszerstwa faktur VAT kwalifikowanego jako tzw. zbrodnia vatowska oraz prania pieniędzy kwalifikowanego. Zatrzymań dokonali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast podejrzanym o popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej” grozi kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczeń na mieniu podejrzanych w postaci: nieruchomości, sztabek srebra, monet kolekcjonerskich oraz gotówki w różnych walutach o wartości 5,85 mln złotych.

Łączna wartość zabezpieczeń majątkowych dokonanych w toku postępowania przez prokuratora wynosi już 9,6 miliona złotych.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości 320 tysięcy złotych oraz dozór policji.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w latach 2022-2023 i wprowadzali do obrotu nierzetelne faktury oraz podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty, które miały potwierdzać transakcje polimerami i stalą. W trakcie postępowania prokurator ustalił, że członkowie grupy produkowali tzw. „puste faktury” wykorzystując do tego podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy”, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Na podstawie tych faktur składali nierzetelne deklaracje podatkowe pomniejszając w ten sposób faktyczne należności podatkowe. Skarb Państwa mógł ponieść z tego tytułu ok. 50 milionów złotych straty.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński