Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdzielność majątkowa między małżonkami

(sc)
Było nasze, teraz będzie moje i twoje - tak najkrócej określić można ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami.

Muszą być tego naprawdę ważne powody.

Rozdzielność majątkową możemy ustanowić jeszcze przed ślubem lub już po jego zawarciu, spisując u notariusza odpowiednią umowę. Jeśli nie ma co do tego między małżonkami zgody, musi to zrobić sąd rodzinny.

Uzasadnieniem pozwu może być np. hulaszczy tryb życia, alkoholizm, brak dbałości o podstawowe potrzeby rodziny, trwonienie wspólnego majątku, rażąca niegospodarność, separacja małżonków i zamiar rozwodu. Ale powodem nie może być np. długotrwała choroba jednego z małżonków. Jeśli sąd nie oznaczy w wyroku daty powstania rozdzielności majątkowej, należy o to osobno wystąpić.

W pozwie warto zgłosić żądanie, aby już w czasie procesu sąd ochronił majątek wspólny małżonków przed uszczupleniem. Należy w tym celu złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa, aby pozwany nie mógł sam niczego sprzedać, ani nawet dysponować wspólnym kontem bankowym małżonków.

Od pozwu pobiera się od powoda wpis tymczasowy w wysokości od 30 do 600 zł. W końcowym orzeczeniu sąd ustali wysokość wpisu ostatecznego i zdecyduje która strona poniesie koszty procesu.

Jeśli potem małżonkowie dobrowolnie nie podzielą składników majątku, powód może złożyć do sądu wniosek o podział majątku.

Wzór pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej

Międzyrzecz, 3 listopada 2008 r.

Sąd Rejonowy
Wydział Rodzinny i Nieletnich
w Międzyrzeczu

Powódka
Aniela Janikowska,
Międzyrzecz
ul. Kwiatowa 3/9

Pozwany
Lucjan Janikowski
Międzyrzecz
ul. Kwiatowa 3/9

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

Wnoszę o:
1. ustanowienie rozdzielności majątkowej powódki i pozwanego, wynikającej z zawarcia przez nich małżeństwa 25 grudnia 1995 r. w USC w Międzyrzeczu (nr aktu małżeństwa 601/95)
2. zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kosztów procesu
3. przeprowadzenie rozprawy w razie nieobecności powódki
4. wezwanie na rozprawę świadków (imiona, nazwiska, adresy)

Uzasadnienie

Jesteśmy małżeństwem od 25 grudnia 1995 r., mamy dwoje dzieci Marysię lat 8 i Jasia lat 3. Nigdy nie zawieraliśmy małżeńskiej umowy majątkowej. Pozwany trzy lata temu uruchomił własną firmę, ale działalność ta nie przynosiła spodziewanych dochodów. Wziął na nią kredyt, który także podpisałam i który został spłacony. Na następny kredyt się nie zgodziłam, więc powód bez mojej wiedzy sprzedał samochód, a także część biżuterii, a na wspólnym koncie bankowym zrobił spory debet.

Przestał mnie informować o działalności firmy, ale domyślałam się, że ma kłopoty finansowe, bo zaczęli przychodzić do mnie różni ludzie, domagając się spłaty zobowiązań powoda. Z powodu kłopotów zaczął pić i przestał dawać pieniądze na dom i dzieci. W tej sytuacji uważam, że utrzymywanie małżeńskiej wspólności majątkowej zagraża mojemu dobru oraz dobru moich dzieci. Dlatego wnoszę o ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Aniela Janikowska

(własnoręczny podpis)

Załączniki
1. odpis aktu małżeństwa
2. akty urodzenia dzieci
3. wyciąg z konta bankowego
4. odpis pozwu i kserokopie załączników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska