Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozlicz się elektronicznie!

Alicja Kucharska
Urząd Skarbowy
Urząd Skarbowy PIXABAY
Rozliczanie się z urzędem skarbowym nie musi być drogą przez mękę. Czynność może być łatwa i przyjemna!

Coraz więcej osób z powiatu świebodzińskiego wybiera internetową możliwość złożenia deklaracji. Ta forma pozwala nie tylko na szybkie rozliczenie się, ale w dowolnej porze, bez potrzeby wizyty w urzędzie skarbowym i stania w kolejkach. – Zaletą elektronicznego rozliczania się jest przede wszystkim gwarancja uniknięcia błędów rachunkowych, a także braków formalnych. System wyłapuje błędy, w związku z czym mamy pewność, że złożymy kompletną deklarację – wyjaśnia Agnieszka Jarmolińska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Świe-bodzinie. Podkreśla, że z pewnością korzyść odniosą rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny, gdyż po złożeniu zeznania elektronicznie zwrot nadpłaty otrzymają w ciągu 30 dni.

System pomoże
Błędy w deklaracjach podatkowych występują głównie w dokumentach, które składane są tradycyjną metodą. Do najczęściej występujących zalicza się pominięcie identyfikatora podatkowego (PESEL) bądź wpisanie w tym polu NIP-u pracodawcy. Wiele jest zeznań niepodpisanych, co powoduje, że dokument nie ma mocy prawnej. Natomiast w przypadku podatników korzystających z ulg i odliczeń zwykle zapomina się o załączniku. Błędy najczęściej pojawiają się przy zeznaniach osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 oraz 36L). Każdorazowo błąd może skutkować wydłużeniem procedury decydującej o wypłaceniu zwrotu podatku. – Do takich błędów nie dopuści system elektroniczny, który na bieżąco weryfikuje poprawne wypełnienie deklaracji – dodaje A. Jarmolińska.

Chcąc skorzystać z rozliczeń internetowych, wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i odnaleźć znajdującą się na stronie głównej zakładkę „Portal podatkowy” . Tam z kolei odnajdziemy zakładki o nazwach „e – Deklaracje” oraz „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe”. Narzędzia są bardzo proste w obsłudze.

Przez internet można rozliczyć się na dwa sposoby. Pierwszy, bardziej znany to system e – Deklaracji, gdzie wystarczy pobrać aplikację, zainstalować ją na swoim komputerze, wybrać odpowiedni formularz za dany rok, wypełnić zgodnie z instrukcją i przesłać do US. Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego to stosunkowo młoda metoda, gdzie administracja podatkowa proponuje wstępnie wypełnione zeznania. – Autoryzując się określonymi danymi podatnik pobierze wstępnie wypełnione zeznanie. Powinien sprawdzić zgodność formularza jeśli chodzi o podane kwoty. Istnieje możliwość edycji wszystkich pól, uwzględnienia ulg, odliczeń czy przekazania 1 proc. OPP. Deklaracja wstępnie wypełniona to nic innego jak projekt zeznania podatkowego w oparciu o informacje wpływające od pracodawców, którzy mają obowiązek szybkiego rozliczenia się – instruuje zastępca naczelnika US.

Chętnych więcej

W świebodzińskim urzędzie jest udostępnione stanowisko do składania zeznań podatkowych elektronicznie dla osób, które chciałyby skorzystać z tej formy, lecz nie wiedzą, jak to uczynić. Pracownik urzędu wyjaśni zasady składania PIT przez internet i pomoże w wysłaniu zeznania. Udogodnień jest więc sporo. Zapewne to jest powodem rosnącej liczby osób rozliczających się elektronicznie, bo jak twierdzą pracownicy urzędu skarbowego, „kto raz spróbuje rozliczyć się w oparciu o tę metodę, już z niej nie zrezygnuje”.

Statystyki potwierdzają te słowa. W rozliczeniach za rok 2010 z tej możliwości skorzystały 4 proc. mieszkańców z naszego powiatu, natomiast rozliczający się za rok 2014 stanowili już 49 proc. – Myślę, że w tym roku powinniśmy przekroczyć 50 proc. Ta metoda zdecydowanie się sprawdza – podsumowała A. Jarmolińska.

Instrukcja krok po kroku
W przypadku e - Deklaracji wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać aplikację e - Deklaracje. Następnie należy wypełnić odpowiedni formularz. Później należy podpisać formularz, wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym. Po wysłaniu dokumentu należy pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w US.
W przypadku usługi deklaracji wstępnie wypełnionej pod odnalezieniu zakładki „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe” (PFR) należy dokonać uwierzytelnienia, wprowadzając dane (PESEL/NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2015). Po uwierzytelnieniu system poda informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR PIT-37. Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość modyfikacji wszelkich danych. Po sprawdzeniu danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełnione o wszystkie niezbędne elementy, należy zeznanie podpisać. Usługa deklaracji wypełnionej dostępna będzie od marca.
**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska