Różnica była znaczna. Z taką grą jak przeciw AZS UMCS Lublin AZS AJP Gorzów nic nie zdziała w Energa Basket Lidze Kobiet

Alan Rogalski
Kamiah Smalls (z piłką) miała nie grać. A zagrała, i to jak...
Kamiah Smalls (z piłką) miała nie grać. A zagrała, i to jak... Wojciech Szubartowski/Kurier Lubelski
Przed meczem z AZS UMCS Lublin trener Dariusz Maciejewski zapowiadał, że nie chce jechać do Lublina na wycieczkę. Ale AZS AJP Gorzów wrócił stamtąd z niczym. Nasze panie nie wygrały tam od sezonu 2014/2015 w EBLK, a lublinianki odniosły czwarte zwycięstwo z rzędu w Energa Basket Lidze Kobiet i są niepokonane w tej kampanii we własnej hali.

- Było pewne, że Gorzów w końcu zacznie lepiej funkcjonować. Ten zespół został zbudowany, aby walczyć o tytuł mistrzowski. Plany już na początku sezonu pokrzyżowały trochę kontuzje. Teraz w końcu drużyna trenera Dariusza Maciejewskiego złapała dobry rytm i gra na miarę swojego potencjału, a ten potencjał jest bardzo wysoki. Nie zmienia to jednak faktu, że my chcemy wygrać – mówił przed niedzielnym meczem trener Pszczółek Krzysztof Szewczyk, cytowany przez oficjalną stronę klubu.

I to jego ostatnie zdanie nie było rzucone na wiatr, bo od pierwszych minut to jego zawodniczki złapały - nomen omen - wiatr w żagle. Koszykarki szkoleniowca Dariusza Maciejewskiego w pierwszym fragmencie gry pudłowały z czystych pozycji z dystansu, przez co AZS UMCS zaczął uzyskiwać kilkupunktową przewagę. Tę początkową niwelowała Courtney Hurt, ale nie mogła liczyć na wsparcie klubowych koleżanek. Z czasem ta pomoc w ataku przyszła, jednak dużo większe problemy AZS_AJP miał w obronie. Kłopoty gorzowiankom sprawiały zwłaszcza celne rzuty lublinianek za trzy punkty i to ten element robił różnice po pierwszych dziesięciu minutach. Podobnie zresztą było w hali AJP w tej kampanii.

Nie zmieniło się to w drugiej kwarcie. Ba, w jej połowie było nawet 41:26 dla gospodyń, po tym jak właśnie zza łuku trafiła Aleksandra Stanaceva. Ale od tamtej pory miejscowe nie były tak skuteczne zza linii 6,75 m, a nasze akademiczki zaczęły łapać rytm. Udaną zmianę dała Wiktoria Keller, odblokowała się Ksenia Tikhonenko, przez co do przerwy było tylko i aż 45:39.
Jednak w trzeciej ćwiartce ponownie nasze nie radziły sobie w ataku, a w obronie, też strefowej, z trudem powstrzymywały AZS UMCS. Katarzyna Dźwigalska nie przypominała MPV z poprzedniej kolejki EBLK, nieaktywna była Borislava Hristova, nieskuteczna Stephanie Jones i efekt tego był w postaci wyniku.

W ostatnich dziesięciu minutach wiele się nie zmieniło. To nie były gorzowianki z ostatnich spotkań. Lublinianki okazały się o klasę lepsze, po raz czwarty w tym sezonie. Wcześniej ograły nas przecież w EuroCup Women i w Gorzowie. Mają więc na AZS AJP patent.

AZS UMCS Lublin 81 - AZS AJP Gorzów 64

• Kwarty: 30:24, 15:15, 21:11, 15:14.
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS: Stanacev 15 (2x3, 5 asyst, 5 przechwytów), Mack 14 (15 zbiórek, blok), Fassina 13 (1x3, 5 asyst), Kośla 5 (1x3), Niedźwiecka 3 (1x3) oraz Smalls 16 (3x3, 5 asyst, 4 straty), Jakubcova 11 (1x3), Kurach 4, W. Duchnowska, Kuczyńska i Trzeciak po 0.
  • PolskaStrefaInwestycji Enea: Hurt 13 (blok), Jones 12, Tikhonenko 9 (8 zbiórek), Dźwigalska (6 strat) i Matkowska po 0 oraz Hristova 12 (2x3), Keller 11 (1x3), Owczarzak 7 (1x3, 8 asyst).

Oto wyniki pozostałych meczów: GTK Gdynia - Energa Toruń 61:56, Ślęza Wrocław - Enea AZS Politechnika Poznań 86:81. Mecze Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - VBW Arka Gdynia oraz CTL Zagłębie Sosnowiec - SKK Polonia Warszawa zostały odwołane z powodu pozytywnych testów na koronawirusa u zawodniczek drużyn przyjezdnych. W 15. kolejce pauzował BC Polkowice.

W tabeli AZS AJP jest czwarty, a AZS UMCS - trzeci. Lider to Ślęza, a ostatni - GTK. Ale różne drużyny mają różną liczbę rozegranych meczów.