Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód i separacja

Grażyna Mazurek
Na pytania Czytelników dotyczące spraw związanych z rozwodem i separacją odpowiada adwokat Piotr Sobański.

Żona podała mnie o rozwód. Uważam, że to co napisała w pozwie jest zgodne z prawdą oraz z moim stanowiskiem. Żona jednak zawnioskowała 10 świadków do przesłuchania. Czy świadkowie muszą być słuchani mimo wspólnego stanowiska?- Nie. W tej sytuacji świadkowie nie muszą być przesłuchiwani. Zgodnie bowiem z art. 442 KPC, jeżeli pozwany w sprawie o rozwód uznaje żądanie pozwu, a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.

Sąd zawiesił postępowanie o rozwód. Uznał, że są szanse na utrzymanie pożycia między nami. Na skutek mojego zażalenia, sąd apelacyjny uchylił to postanowienie. Czy sąd okręgowy może znów na kolejnej rozprawie to uczynić?- Zgodnie z art. 440 par.1 KPC, jeżeli sąd nabierze przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego, zawiesza postępowanie. Zawieszenie takie może nastąpić tylko raz w toku postępowania. Zatem sąd okręgowy nie może ponownie na tej podstawie zawiesić postępowania rozwodowego.
Jednak przepis ten nie wyklucza możliwości zawieszenia postępowania w oparciu o inne podstawy, niż widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego (por. SN w orzeczeniu z 7.03.68, w sprawie III CRN 36/68, OSN 1968, nr 11, poz. 195).

.

Żona podała mnie o rozwód z mojej winy. W odpowiedzi na pozew zażądałem rozwodu z jej winy, gdyż moim zdaniem mam ku temu argumenty. Żona jednak grozi mi teraz, że cofnie pozew i sąd nie będzie nas rozwodził. Czy ma rację?- Nie ma racji. Żądanie rozwodu przez stronę pozwaną, tak jak w tym przypadku, wyłącza dopuszczalność umorzenia postępowania o rozwód na skutek cofnięcia pozwu (tak SN w uchwale z 23.11.83, III CZP 59/83, OSNC 1984/6/94). Aktualne jest dalej żądanie orzeczenia rozwodu zgłoszone przez stronę pozwaną, które wymaga merytorycznego rozstrzygnięcia.

Mąż podał na świadka naszą czternastoletnią córkę w piśmie, które wysłał po ostatniej sprawie rozwodowej między nami. Postępowanie nadal trwa. Czy dziecko musi być przesłuchane? Boję się, że bardzo to przeżyje.- Nie. Córka nawet nie może być przesłuchana przed sądem. Zgodnie z art. 430 KPC, małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron (tj. dzieci, wnuki), którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.
Zakaz przesłuchiwania w charakterze świadków tych osób jest zakazem bezwzględnym. Nie może być uchylony przez sąd.

Jesteśmy w trakcie rozwodu. Czy sąd musi badać, kto zawinił za to, że pożycie między nami ustało?- Co do zasady sąd orzekając rozwód, orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże zgodnie z art. 57 par. 2 KRO, na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Żona podała mnie do sądu o separację. W odpowiedzi zażądałem rozwodu. Jakiego rozstrzygnięcia mogę się spodziewać ze strony sądu?- Zgodnie z art. 61 ze znaczkiem 2 par. 1 KRO, jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.
Zgodnie z art. 61 ze znaczkiem 2 par. 2 KRO, jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska