Tysiące osób oczekuje na podjęcie decyzji przez rząd, w sprawie zniesienia 2-tygodniowej kwarantanny dla tych, którzy pracują i uczą się poza granicami naszego kraju.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało dziś (27 kwietnia), że o godzinie 11 odbyło się spotkanie sztabu zarządzania kryzysowego z udziałem ministra Jacka Czaputowicza, podczas którego omówiono sytuację pracowników transgranicznych i funkcjonowanie konsulatów.
- To dla nas być, albo nie być. Prosimy o otwarcie granic! Siedzimy jak na szpilkach, chcemy w końcu wrócić do domu, chcemy wrócić do pracy, chcemy zobaczyć naszych bliskich! - apelują Polacy.
Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polsat News przyznał, że plan co do ruchu transgranicznego osób mieszkających po jednej stronie granicy, a pracujących po drugiej już w tej chwili powstaje i wkrótce zostanie zakomunikowany.
Woidke apeluje o zniesienie ograniczeń
Głos w tej sprawie zabrał również premier Brandenburgii, Dietmar Woidke, który napisał list do Polskich władz.
- Pracownicy transgraniczni powinni mieć możliwość dotarcia do pracy po drugiej stronie granicy. Strona niemiecka rozumie kontrole graniczne, które wprowadziła Polska, ale musimy również pamiętać, że granica przecina wspólny region gospodarczy napisał Dietmar Woidtke, koordynator rządu Niemiec ds. współpracy polsko-niemieckiej.
Adresatem pisma jest podsekretarz stanu, Bartosz Grodecki, który pełni funkcję Koordynatora do Spraw Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej.
Jak poinformował dziennik „Märkische Oderzeitung” z Frankfurtu nad Odrą, jeśli ograniczenia zostaną przedłużone, Woidke opowiada się za rozwiązaniami pragmatycznymi.
Premier Saksonii krytykuje polski rząd
Premier Saksonii, Michael Kretschmer, w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA skrytykował decyzję polskiego rządu, dotyczącą zamknięcia granicy z innymi państwami.
- Uważam, że polski rząd się zagalopował - powiedział premier i nazywał decyzję polskiego rządu "wielkim nieszczęściem". W opinii premiera Saksonii, dzięki Unii Europejskiej granica nie stanowi już końca przestrzeni gospodarczej lub życiowej, a ludzie w regionie przygranicznym przyzwyczaili się do tego i dojeżdżali tam i z powrotem - do pracy, i do mieszkania.
- Rygorystyczne zamknięcie granicy w czasie kryzysu koronawirusowego spowodowało duży problem - powiedział Kretschmer.
Protesty na granicach
Przypomnijmy, że w piątek, 24 kwietnia na przejściach granicznych odbyły się protesty pod hasłem ,,Wpuśćcie nas do pracy, wpuśćcie nas do domu" . Relacjonowaliśmy wydarzenia z Kostrzyna: ,,Ludzie domagali się otwarcia granic. Chcą wrócić do pracy", Gubinie: ,, Kilkaset osób zebrało się na przejściu granicznym oraz Wyspie Teatralnej" oraz w Słubicach: ,,Mieszkańcy zablokowali rondo. Nie pozwolono im przejść do połowy mostu...".
Ludzie postanowili pokazać swoje niezadowolenie i walczyć o to, by obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla pracowników i uczniów transgranicznych został zniesiony. Jak wynika z szacunków izb przemysłowo-handlowych (IHK) w południowej i wschodniej Brandenburgii problem ten dotyczy ponad 25 tys. osób.
- Nasze dzieci chcą wrócić do szkoły! Rząd odebrał im możliwość nauki, a nas pozbawił pracy. Dotychczas żyliśmy tu jak jedno państwo. Most nie był granicą, tylko drogą, którą musieliśmy pokonać. To nie może dłużej trwać. Ktoś w Warszawie w końcu musi zauważyć, z jakimi problemami się tu zmagamy! - apelowali protestujący.
Czy przyniesie to zamierzony efekt? Wkrótce poznamy więcej szczegółów. Do sprawy będziemy wracać.
GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?
- Zakażonych114 408+ 740
- Zmarło2 736+ 0
14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
Polub nas na fb
Obserwuj nas na Instagramie
Wspieramy Lokalny Biznes!
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?