Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudolf Havenstein - wybitny bankowiec z Międzyrzecza

Dariusz Brożek
Rudolf Havenstein na pocztówce z 1923 r.
Rudolf Havenstein na pocztówce z 1923 r. Prywatne archiwum Martina Meissnera
Rudolf Emil Albert Havenstein był znanym niemieckim bankowcem. 90 lat temu został prezesem Banku Rzeszy (Reichsbank). Pochodził z Międzyrzecza. Był honorowym mieszkańcem tego miasta i patronem jednej z ulic.

Rudolf Havenstein urodził się 10 marca 1857 r. w Międzyrzeczu, który wówczas nazywał się Meseritz i administracyjnie należał do prowincji poznańskiej. Na portalu byłych mieszkańców ze stowarzyszenia Heimatkreis Meseritz czytamy, że mieszkał w domu znanej międzyrzeckiej rodziny Gumpert, który - jak twierdzi miejscowy regionalista Ryszard Patorski - znajdował się w miejscu obecnego Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego między mostem na Obrze i dawną remizą strażacką. Jego ojciec, Robert Havenstein (1825 - 1905) był prawnikiem. Około 1870 r. rodzina przeniosła się do Stargardu, gdzie Rudolf uczęszczał do cieszącego się bardzo dobrą opinią liceum. Potem studiował prawo w Heidelbergu i Berlinie.

Po studiach od 1876 r. pracował w pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości, w 1887 r. rozpoczął karierę jako sędzia, natomiast w 1890 r. wstąpił do pruskiego Ministerstwa Finansów. W latach był 1900-1908 był prezydentem (prezesem) pruskiego banku - preuß. Staatsbank. W 1923 r. został prezydentem (prezesem) Banku Rzeszy - Reichsbank. Kierował w nim w szczególnie trudnym okresie hiperinflacji i załamania gospodarki.

Rudolf Havenstein zmarł na atak serca 20 listopada 1923 r. Został pochowany na cmentarzu św. Anny w Berlinie-Dahlem.

Dwa lata po śmieci Havensteina przy ówczesnej ul. Dworcowej (obecna ul. 30 Stycznia) wzniesiono okazałą siedzibę miejscowego oddziału Banku Rzeszy. Trzypiętrowa kamienica została podpalona pod koniec stycznia 1945 r., kiedy Niemcy wycofywali się z Międzyrzecza. Obecnie w tym miejscu znajduje się bar "Karolinka".

Bankowiec był honorowym mieszkańcem Międzyrzecza. Został też patronem krzyżującej się z Dworcową Havensteinstrasse, czyli obecnej ul. Szkolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska