Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają bezpłatne badania, dotyczące raka. Gdzie? [WIDEO]

Redakcja
Pod względem częstotliwości występowania rak jelita grubego jest u kobiet na drugim miejscu po raku piersi, a u mężczyzn zaraz po raku płuc. Warto wykonywać więc badania profilaktyczne
Pod względem częstotliwości występowania rak jelita grubego jest u kobiet na drugim miejscu po raku piersi, a u mężczyzn zaraz po raku płuc. Warto wykonywać więc badania profilaktyczne ANNA KACZMARZ POLSKA PRESS
Ruszają bezpłatne badania, dotyczące raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego.

Na wszystko mamy czas. Na remont mieszkania, samochodu, którego stan regularnie co roku sprawdzamy. Czy równie skrupulatnie dbamy o swoje zdrowie? Czy się badamy? Najczęściej odkładamy to na później... Albo tłumaczymy się przed sobą brakiem pieniędzy. Tego argumentu jednak użyć już nie możemy. Badania będą bezpłatne. Nawet koszty związane z dojazdem, zostaną pacjentowi zwrócone.

O co chodzi? O partnerski projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom...”

Zarząd województwa od dawna realizuje różne programy profilaktyczne. Sęk w tym, że niewiele osób zgłasza się na badania.

- Teraz chcemy dotrzeć do Lubuszan w różny sposób, nie tylko przez media, lekarzy rodzinnych, ale także przez uruchomienie w każdym powiecie punktu konsultacyjnego - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. - Programy wczesnego wykrywania raka kierujemy w szczególności do tych powiatów, w których zgłaszalność na badania jest niska, stanowią na mapie województwa białe plamy.

Jak dodaje dyrektor departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim, Tomasz Wróblewski: - Liczymy też na współpracę z sołtysami i parafiami.

W przypadku raka piersi program obejmie powiaty: sulęciński, nowosolski, żarski, żagański oraz Gorzów Wielkopolski. Jest on adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat. Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany będzie w powiatach: żarskim, międzyrzeckim, sulęcińskim, żagańskim i krośnieńskim. Obejmie on kobiety wieku 25-59 lat. Natomiast badania profilaktyki raka jelita grubego będą dotyczyć powiatów: krośnieńskiego, zielonogórskiego, żagańskiego, żarskiego, wschowskiego i Zielonej Góry. Obejmie osoby w wieku 55-64 lat lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym.

Nie znaczy to jednak, że pacjenci z innych niż wymienione powiaty, nie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.
- Nie chodzi o to, by czekać na objawy, a te pojawiają się późno - podkreśla konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii dr n.med. Dariusz Giezowski z Lubuskiego Centrum Gastroenterologii i Hepatologii Zdrojowa Clinic w Zielonej Górze. - Wczesne wykrycie stanów przedrakowych czy raka w początkowej fazie pozwala na wyleczenie.

Kolonoskopia będzie wykonywana właśnie w Zdrojowej Clinic, cytologia w szpitalach wojewódzkich w Gorzowie i Zielonej Górze.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Fundacją Simontonowski Instytut Zdrowia, „VITA”, Zespołem Lekarza Rodzinnego S.C Elżbieta Tomiak i Wspólnicy z Otynia , Przychodnią Lekarską Betiuk i Kwiatkowscy Spółka Partnerska z Nowego Miasteczka, Biurem Ekspertyz i Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. z Zielonej Góry oraz wspomnianą Zdrojową Clinic.

- Dobrze, że takie badania będzie można wykonać za darmo - przyznaje Teresa Nowicka z Krosna Odrz. - Wszyscy dobrze wiemy, ile nas kosztuje leczenie, badania, lekarstwa.

Tomasz Pawica z Zielonej Góry uważa, że na zdrowiu ani państwo, ani samorząd nie powinni oszczędzać. Przecież nie ma nic ważniejszego w życiu. Poza tym profilaktyka mniej kosztuje niż późniejsze leczenie. Warto więc organizować takie badania także z ekonomicznego punktu widzenia.

Samorząd województwa prowadzi także inne programy m.in. Zdrowe Płuca Lubuszan (w tym roku na badania płuc z własnego budżetu zaplanowano wydać 120 tys. zł). Obecnie trwa ocena wniosków w konkursie na profilaktykę cukrzycy (do wydania jest 3,7 mln zł). W czwartym kwartale tego roku ogłoszony zostanie konkurs na program Rehabilitacja Narządów Ruchu (9,4 mln zł). W tym ostatnim przypadku partnerami będą Wojewódzki Ośrodki Medycyny Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska