Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają wzmożone kontrole przy granicy z Niemcami. Kogo obejmą?

Materiały prasowe, oprac. (pik)
Kontrole prowadzone są w rejonach przejść granicznych, na największych szlakach komunikacyjnych w regionie.
Kontrole prowadzone są w rejonach przejść granicznych, na największych szlakach komunikacyjnych w regionie. Jakub Pikulik / archiwum
Ponad 150 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej rozpoczęło wzmożone kontrole na lubuskiej granicy. Nasilone działania są związane z wejściem w życie przepisów nakładających nowe obowiązki na podmioty przewożące tzw. towary wrażliwe. Niestosowanie przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi i karnymi.

Lubuscy funkcjonariusze KAS przy wsparciu swoich kolegów z Poznania i Olsztyna rozpoczęli wspólne kontrole, podczas których sprawdzają, czy przedsiębiorcy planujący drogowy przewóz tzw. towarów wrażliwych wywiązują się z nowych obowiązków i wymogów nałożonych obowiązującą od tygodnia ustawą o systemie monitorowania drogowego przywozu niektórych towarów.

Teraz bowiem przewoźnik, kierujący pojazdem, podmiot odbierający czy nabywający towar są zobowiązani do zgłaszania elektronicznym systemie SENT zamiaru przewozu towarów wrażliwych. Są to min.: paliwa silnikowe, olej smarowy, rozcieńczalniki, susz tytoniowy, czy alkohol etylowy całkowicie skażony. O tym, który z podmiotów i w jakim momencie ma obowiązek zgłoszenia przewozu zależy od tego, czy dany towar jest przewożony między poszczególnymi krajami lub też podmiotami na terenie Polski.

Towary wrażliwe to m. in. paliwa silnikowe, olej smarowy, rozcieńczalniki, susz tytoniowy, czy alkohol etylowy całkowicie skażony.

W ramach wzmożonych działań funkcjonariusze KAS zatrzymują do kontroli każdy transport, w którym mogą być przewożone wyroby określone w ustawie i sprawdzają są zarejestrowane w systemie SENT, czy towar został zgłoszony. Przewoźnicy, którzy nie dokonali tego obowiązku będą zatrzymywani do momentu wyjaśnienia sprawy i dokonania rejestracji w systemie.

Jeszcze do końca kwietnia funkcjonariusze KAS będą ulgowo traktować podmioty za brak rejestru w systemie. Jednak od maja za niewywiązywanie się z nowych obowiązków czekają surowe konsekwencje administracyjne i karne. Dla przykładu wysokość kary finansowej nałożona na odbiorcę towaru wrażliwego może sięgać nawet do 46% wartości towaru ale nie mniej, niż 20 tysięcy złotych. Z kolei kierowca pojazdu za brak numeru referencyjnego SENT może zostać ukarana mandatem karnym do 7,5 tysiąca złotych.

Nowe regulacje prawne są uzupełnieniem tzw. pakietu paliwowego, który działa od sierpnia 2016 roku. Rozwiązania te mają być narzędziem walki z nieuczciwymi firmami. Elektroniczny system SENT natomiast pozwala na stały nadzór oraz skuteczną walkę z podmiotami, które nielegalnie handlują paliwami płynnymi, olejami opałowymi, alkoholem i suszem tytoniowym. To bowiem właśnie w przypadku przewozu tego typu towarów dochodzi najczęściej do wyłudzeń podatku VAT, czy podatku akcyzowego.

Województwo lubuskie ze względu na przygraniczne położenie jest specyficznym szlakiem komunikacyjnym, gdzie panuje wzmożony ruch ciężkich transportów towarowych. Tylko w okolicy byłego przejścia granicznego w Świecku codziennie przejeżdża około 30 tysięcy pojazdów.

Przeczytaj też: Wracają kontrole na granicach. Będą utrudnienia? [WIDEO]

Zobacz też wideo: Na czas szczytu NATO wróciły kontrole graniczne. Czego moli się spodziewać podróżni?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska