Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. A dary od Owsiaka już przyszły [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wiesława Piechocka i Kazimiera Kucharska-Barczyk w sali z nowymi łóżeczkami
Wiesława Piechocka i Kazimiera Kucharska-Barczyk w sali z nowymi łóżeczkami Leszek Kalinowski
Szpital Uniwersytecki otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kolejne dary, sprzęt i łóżeczka dla oddziału pediatrii. Przyda się, zwłaszcza że w przyszłym tygodniu ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła zielonogórski szpital urządzeniami medycznymi i wyposażeniem sal na łączną kwotę blisko 4 mln zł.

- I liczymy na więcej. Bo Jurek Owsiak obiecał nam pomoc w wyposażeniu Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - mówi prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dr Marek Działoszyński. - W przyszłym tygodniu rozstrzygniemy przetarg i wbijemy pierwszą łopatę. W nowym obiekcie znajdzie się miejsce dla 170 małych pacjentów.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to inwestycja o której mówi się od lat. Bo pediatria to w województwie lubuskim wciąż biała plama. Na specjalistyczne leczenie mali pacjenci muszą jeździć do większych ośrodków. Dzięki budowie nowej placówki sytuacja ma się zmienić.

Pierwszy przetarg na inwestycję ogłoszono w zeszłym roku. Oferty przekraczały o 20 mln zł przeznaczoną na ten cel kwotę. Przygotowano więc drugi przetarg. Zmieniając zakres zadań. Przede wszystkim zrezygnowano z podziemnego parkingu, zmniejszono szerokości niektórych korytarzy.

Gdzie będą więc zostawiać auta rodziny pacjentów? Na sąsiednim, dużym, miejskim parkingu, który ma powstać.
Zrezygnowano z tych zadań, które nie są związane bezpośrednio z leczeniem. I to z takich, które niekoniecznie mogłyby być refundowane z unijnych funduszy. Obiekt będzie mniejszy, ale ani liczba oddziałów, ani liczba łóżek się nie zmieni. Centrum ma posiadać pięć kondygnacji, wysokość budynku to 20 metrów, a kubatura - 60 tysięcy metrów sześciennych.

Zanim powstanie, leczenie będzie odbywać się w dotychczasowych pomieszczeniach.

Dziś kliniczny oddział pediatrii dysponuje 50 łóżkami. Matki czy opiekunowie dzieci mogą spać z nimi na łóżkach lub rozkładanych polówkach. Teraz mają dotrzeć rozkładane leżanki...

- Dzięki darowiźnie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy możemy odnowić sprzęt, który liczy sobie już kilkanaście lat - mówi kierownik oddziału pediatrii Kazimiera Kucharska- Barczyk. - Otrzymaliśmy łóżeczka dla dzieci do lat trzech. Bardzo funkcjonalne z możliwością podniesienia podgłówka, dna łóżeczka, co jest ważne w przypadku dzieci, które trzeba przewijać. Łóżeczka mają zamontowane stojaki do kroplówek, do tego są szafki na osobiste rzeczy pacjentów.

W tej chwili do szpitala dotarło 25 łóżeczek. Ale do końca miesiąca ma przyjechać kolejnych 25 łóżek, tym razem dla dzieci starszych.

- Oddział wzbogacił się o dwa kardiomonitory do monitorowania uderzeń serduszka - wylicza K. Kucharska- Barczyk. - Dostaliśmy sześć pomp infuzyjnych, objętościowych, aparaty do mierzenia utlenowania krwi w danym momencie. To małe, ale bardzo pomocne urządzenia. Wśród darów jest też aparat EKG.

Wcześniej od WOŚP urządzenia medyczne i wyposażenie dostały oddziały: chirurgii dziecięcej, noeonatologiczny, anestezjologii i intensywnej terapii, pediatrii, chorób wewnętrznych, laryngologii, ratunkowy, położniczo-ginekologiczny, zakład diagnostyki obrazkowej.

- Oby ta Orkiestra grała 100 lat i jeden dzień dłużej. Bo dzięki niej szpitale w całej Polsce mają nowoczesny sprzęt - podkreśla K. Kucharska- Barczyk. - Nie rozumiem kompletnie tych, którzy krytykują pana Owsiaka czy WOŚP. Uważam, że jeśli ktoś tyle pomaga drugiemu, to na pewno jest to dobry człowiek.

Warto dodać, że po świętach Wielkanocnych 25 łóżeczek dziecięcych i szafek przyłóżkowych trafiło do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jeden zestaw - łóżko i szafka - to dar za ponad trzy tysiące złotych. W tym miesiącu na oddział pediatryczny szpitala w Słubicach natomiast trafiło osiem nowoczesnych łóżeczek wraz z materacami, szafkami i stojakami na kroplówkę. Są dopasowane do potrzeb małych pacjentów, mają wysoko ustawione ramy, które zabezpieczają ich przed wypadnięciem. WOŚP przekazała też specjalny lokalizator naczyń krwionośnych.

Małe Mądrale - odc. 2 WIOSNA W OGRODZIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska