Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika ks. Michalskiego. Znamy wstępny zarys

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Ogłoszono konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika ks. Kazimierza Michalskiego. Do maja 2020 roku rzeźba ma stanąć na skwerze przy  parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej
Ogłoszono konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika ks. Kazimierza Michalskiego. Do maja 2020 roku rzeźba ma stanąć na skwerze przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej Aleksandra Pazda
Właśnie ruszył konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika księdza Michalskiego - pierwszego proboszcza w powojennej Zielonej Górze oraz byłego więźnia Dachau.

Do konkursu zaproszono 14 artystów. Wśród nich znaleźli się:

  1. Karol Badyna
  2. Małgorzata Bukowicz
  3. Tadeusz Dobosz
  4. Piotr Gądek
  5. Łukasz Jastrubczak
  6. Robert Kaja
  7. Halina Kozłowska-Bodek
  8. Marek Przecławski
  9. Robert Sobociński
  10. Kamil Słowik
  11. Robert Tomak
  12. Artur Wochniak
  13. Agnieszka Wolska
  14. Oskar Zięta

Zwycięzcę wyłoni powołana do tego komisja, w której skład wejdzie 20 osób. Są to między innymi konserwatorzy zabytków, historycy oraz architekci. Przewodniczącą komisji jest Wioleta Haręźlak.

Prace składać się będą z części modelowej, graficznej i opisowej. Znamy także wstępne założenia projektu. Postać powinna posiadać odpowiedni dla kanonika strój z lat 50. XX w., tj. długą sutannę z obszyciem, biret posiadający 4 rogi (z pomponem), powieszoną na szyi i spadającą, lekko dającą się ponosić porywom wiatru, długą i szeroką stułę ozdobioną motywami winnej latorośli i niewielkimi krzyżykami przy końcach.

Mają się również znaleźć charakterystyczne dla niego atrybuty: krzyż lub księga przypominająca modlitewnik. Na szacie księdza nie może zabraknąć wyraźnego trójkąta z literą ,,P”, którym oznaczani byli więźniowie polityczni w obozie koncentracyjnym oraz jego numer obozowy 22112.

Pomnik ma sprawiać wrażenie dynamicznego (duchowny mówiący kazanie). Twarz ma być pociągła, nos długi, a włosy zaczesane do tyłu. Usta mogą być otwarte, a ręce uniesione w geście nawoływania. Sylwetka i gestykulacja postaci ma zachęcać do tego, by przechodnie zatrzymali się i pozwolili sobie na chwilę zadumy i refleksji. Rzeźba będzie symbolem tożsamości lokalnej oraz ma służyć edukacji historycznej - wskazywać na tych, którzy potrafili się przeciwstawić zarówno nazizmowi, jak i stalinizmowi.

Pomnik stanie na skwerze przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej, na cokole nieprzekraczającym 60 cm, a sama postać księdza będzie zwrócona twarzą w stronę kościoła, nie będzie wyższa, niż 2 metry.

Każdy z artystów otrzyma kwotę w wysokości 1 tys. zł tytułem pokrycia kosztów przygotowania prac konkursowych. Mają one być wykonane w skali 1:4. Koszt wykonania zwycięskiego modelu realizacyjnego nie może przekroczyć kwoty 30 tys. zł.

Prace konkursowe artyści będą składać w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych do 20 września, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 września. Zaplanowano, że do 15 maja następnego roku pomnik stanie już na skwerze kościoła. Rzeźby, które wezmą udział w konkursie, zostaną zaprezentowane na specjalnej, otwartej wystawie pokonkursowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: RADNI POWIEDZIELI ,,NIE" DLA BUDOWY POMNIKA KS MICHALSKIEGO. DLACZEGO?
NA PIERWSZYM PLANIE WYDARZEŃ KS KAZIMIERZ MICHALSKI

Zobacz też: W Zielonej Górze powstaje pomnik Czesława Niemena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska