Na placu Kościelnym zostały już zamontowane rusztowania oraz odgrodzono strefę remontu. Rozpoczął się demontaż starego poszycia dachu.
POLECAMY Z REGIONU
Remont kościoła pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków
Wszelkie prace będą prowadzone pod nadzorem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i potrwają do końca czerwca br. Pozwolenie na modernizację konserwator udzielił już w sierpniu zeszłego roku.
Całkowity koszt wymiany pokrycia dachowego według kosztorysu inwestorskiego to kwota 600 tys. zł. Stąd ksiądz proboszcz jak i rada parafialna zwrócili się do wiernych o wsparcie remontu.
Początki sulechowskiej świątyni sięgają XIII wieku
Początki kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie sięgają XIII wieku. Do dziś murach świątyni znaleźć można fragmenty pierwszego, kamiennego kościoła. Później w latach 1488 – 1499 był on przebudowywany. A to w związku z rosnącą liczbą wiernych.
Ciekawostką jest fakt, że pod koniec prac w 1499 roku wnętrze kościoła wyposażono w słynny, gotycki, dolnośląski poliptyk (malowany na drewnie ołtarz), reprezentujący, z punktu widzenia wartości artystycznych, klasę europejską. Ołtarz ten w roku 1866 przeniesiony został do Babimostu, gdzie do dziś, w barokowym kościele parafialnym, stanowi najcenniejszy zabytek sztuki gotyckiej – czytamy na stronie parafii.
Ostatni większy remont kościoła był w 2009 roku
Kościół uległ poważnemu zniszczeniu w czasie katastrofalnego pożaru miasta w 1557 roku. Runął wtedy szczyt zachodni i wieża, opadły też sklepienia. Kościół został odbudowany.
W drugiej połowie XVI wieku w widnym pokoju nowej wieży urządzono pierwszą w mieście bibliotekę. Przechowywano tam poważne rękopisy i księgi pergaminowe.
Po roku 1827 przeprowadzono w kościele znaczące prace renowacyjne. Zainstalowano wówczas skonstruowane przez specjalistę z Wrocławia organy, a w 1830 roku nadbudowano do obecnej wysokości 58 m wieżę.
Ostatnie prace modernizacyjne zostały przeprowadzone wewnątrz kościoła w 2009 roku.
POLECAMY TEŻ
W Sulechowie inwestycje idą pełną parą. Koronawirus im nie p...
ZOBACZ TEŻ
Poznaj zielonogórskie pomniki i dzięki nim ciekawostki o mie...
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?