Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Na ten moment mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich ma potrwać dwa lata.
Budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich ma potrwać dwa lata. Jakub Pikulik
Będzie miała 7,3 km długości, jej budowa potrwa dwa lata, a koszt to 78 mln zł. Obwodnica Strzelec Krajeńskich, bo o niej mowa, jest wyczekiwana przez mieszkańców od kilkudziesięciu lat. Jej budowę planowali jeszcze Niemcy przed II wojną światową. Budowa właśnie ruszyła.

Spis treści

Przez niewielkie miasteczko dzień w dzień przetaczają się setki tirów i samochodów osobowych. Nic dziwnego. Wiedzie tędy droga krajowa nr 22. Sęk w tym, że Strzelce nie są przygotowane do przyjęcia tak wielu pojazdów. Tworzą się korki, ciężko wyjechać z dróg podporządkowanych i bywa, że całe miasto jest sparaliżowane. Problem nie jest nowy.

O obwodnicy mówi się już od lat 70. Problem nabrzmiał w latach dwutysięcznych. Dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny i jest to najradośniejszy pierwszy dzień wiosny od czasu zakończenia wojny. Bez obwodnicy, tak po ludzku, źle nam się tutaj żyło – mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Kraj.

Prace przy budowie obwodnicy trwają

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji odbyło się we wtorek, 21 marca. Na placu budowy pracuje już ciężki sprzęt. Droga omijająca miasto będzie biegła na północ od Strzelec Krajeńskich. Jej długość to 7,3 km. Będzie dostosowana do nośności 11,5 tony na oś. Inwestycja jest częścią rządowego programu budowy 100 obwodnic. – Strzelce Krajeńskie muszą być miejscowością, w której można normalnie żyć. Ludzie muszą być pewni, że dzieci bezpiecznie pójdą i wrócą ze szkoły. Teraz Strzelce są rozjeżdżane przez samochody, ale to się zmieni. To się powinno zmienić co najmniej 10 lat temu. Wówczas zabrakło odwagi, determinacji – mówi Andrzej Adamczyk, minister transportu, który również był obecny na wczorajszej uroczystości.

Wszystko zaczęło się w 2016 r.

Proces inwestycyjny rozpoczął się de facto już w 2016 r. To wtedy zapadła decyzja, że Strzelce Kraj. będą miały obwodnicę. Później była decyzja środowiskowa, projektowanie i pozostałe formalności. – Proces był skomplikowany i jestem dumna z mojego zespołu, który stanął na wysokości zadania. Budowa obwodnicy potrwa dwa lata – przyznaje Irena Lutowska, dyrektor zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Historyczna chwila dla Strzelec Kraj.

- To historyczna chwila – mówi krótko wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Sam jest strzelczaninem. – Myślę, że pan minister miał dziś namiastkę tego, z czym borykamy się od lat. Jest godzina dziesiąta rano, a już mamy korki, sznury samochodów przed rondem. W piątek jest dużo gorzej – mówi wojewoda. W. Dajczak przyznał, że w 2016 r., tuż po nominacji na funkcję wojewody, spotkał się z ministrem Adamczykiem. Rozmawiano wtedy o obwodnicach Strzelec Kraj., Kostrzyna nad Odrą i Krosna Odrzańskiego.

Czy Strzelce nie będą na uboczu?

Wśród głosów zadowolenia z nowej inwestycji pojawiają się też wątpliwości. Część mieszkańców i właścicieli drobnych biznesów obawia się, że po uruchomieniu obwodnicy Strzelce będą na uboczu i ruch w mieście dosłownie wymrze. - Część mieszkańców ma takie obawy, ale postaramy się zachęcić kierowców samochodów osobowych, aby jednak przejeżdżali przez nasze miasto. Być może zainstalujemy bilbordy, które będą zachęcały do odwiedzenia Strzelec – mówi M. Feder.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska