Ruszyły prace nad budową ronda pod Gubinem, koło Sękowic. Przebudowa skrzyżowania ma zwiększyć bezpieczeństwo

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Rozpoczęły się prace nad przebudową skrzyżowania na drodze krajowej nr 32 w okolicach Gubinka i Sękowic.
Rozpoczęły się prace nad przebudową skrzyżowania na drodze krajowej nr 32 w okolicach Gubinka i Sękowic. GDDKiA Zielona Góra
Udostępnij:
W ostatnich tygodniach rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej 285 z drogą krajową nr 32 pod Gubinem, w okolicach Sękowic i Gubinka. Jest to związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa.

Od dawna planowane były spore zmiany na drodze krajowej nr 32 w okolicach Gubina. Przez długi czas mówiło się o przebudowie dwóch skrzyżowań, na których często dochodzi do wypadków. Jednym z nich było skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 286 na wysokości Czarnowic. Drugim - skrzyżowanie na drodze do Gubinka z drogą wojewódzką nr 285 koło Sękowic. Przebudowa drugiego skrzyżowania na rondo z wymienionych właśnie się rozpoczęła.

- Rozbudowa drogi krajowej nr 32 w Gubinku w obrębie skrzyżowania z drogą nr 285 (budowa ronda) jest już na etapie realizacji. Umowa na roboty opiewa na kwotę 3,8 mln zł. Termin realizacji inwestycji to lipiec 2022 r. - informuje rzecznik zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Anna Jakubowska.

Zakres prac obejmuje:

  • przebudowę istniejącego skrzyżowania drogi krajowej nr 32 z drogą wojewódzką nr 285 na skrzyżowanie typu rondo,
  • skanalizowanie ruchu w obrębie ronda poprzez wykonanie dojazdów z zastosowaniem typowych wysp dzielących na wlotach DW285,
  • oraz wydłużonych wysp kanalizujących w formie krzywej "esowej" dla redukcji prędkości na wlotach DK32,
  • przebudowę przepustów drogowych,
  • budowę kanału technologicznego,
  • budowę oświetlenia drogowego.
Rozpoczęły się prace nad przebudową skrzyżowania na drodze krajowej nr 32 w okolicach Gubinka i Sękowic.

Ruszyły prace nad budową ronda pod Gubinem, koło Sękowic. Pr...

Mnóstwo wypadków, w tym śmiertelne

Wielu okolicznych mieszkańców oraz kierowców może dziwić fakt, że oba skrzyżowania mają zostać przebudowane na ronda. Wydaje się, że widoczność na tych odcinkach jest bardzo dobra, zarówno dla osób poruszających się główną drogą, jak i dla tych włączających się z dróg podporządkowanych.

Widoczność to jedno, ale liczba wypadków na tych skrzyżowaniach mówi sama za siebie. Choć oznakowanie i widoczność wydają się być dobre, to wciąż dochodzi tam do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. W 2019 roku na wspomnianych skrzyżowaniach koło Gubina doszło do dwóch tragicznych wydarzeń. W maju na wysokości Sękowic samochód osobowy wjechał pod ciężarówkę. Młodzi ludzie, kierowca oraz pasażerka, którzy znajdowali się w mitsubishi zginęli na miejscu. Natomiast w grudniu miało miejsce zdarzenie na skrzyżowaniu pomiędzy Gubinem a Czarnowicami, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe i zginęła jedna osoba.

Kiedy przebudowa drugiego skrzyżowania pod Gubinem?

Zapytaliśmy w zielonogórskim oddziale GDDKiA o drugie skrzyżowanie. Kiedy miałaby ruszyć jego przebudowa?

- Co do drugiego ronda, tj. na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 286, to jesteśmy na etapie przygotowania dokumentów do przetargu na roboty, który chcemy ogłosić w drugiej połowie br. Szacowana wartość zadania to ok. 8 mln zł - informuje A. Jakubowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie