Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły zgłoszenia do Lubuskich Wawrzynów! Możesz zgłosić prace naukowe, literackie czy materiały dziennikarskie!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Na Wawrzyny zapraszają: (od lewej): Paweł Kalisz, Małgorzata Domagała, Anna Polus oraz Przemysław Bartkowiak.
Na Wawrzyny zapraszają: (od lewej): Paweł Kalisz, Małgorzata Domagała, Anna Polus oraz Przemysław Bartkowiak. Natalia Dyjas
Tegoroczna edycja Lubuskich Wawrzynów będzie wyjątkowa. Już od 25 lat przyznawane są nagrody dla poetów i mistrzów słowa. Oprócz tego już po raz 14. odbędzie się edycja Lubuskiego Wawrzynu Naukowego i 6. edycja Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego. Już dziś można zgłaszać prace!

- Jest nam bardzo miło, że minęło już 25 lat, jeśli chodzi o Lubuski Wawrzyn Literacki - mówi Przemysław Bartkowiak z biblioteki im. Norwida w Zielonej Górze. - W tym roku chcielibyśmy wrócić do jego początków i przyznać nagrodę w dwóch kategoriach: prozy i poezji. Tutaj będą dwie statuetki i dwie nagrody finansowe. A dziś, we wtorek 11 grudnia, rozpoczynamy przyjmowanie materiałów do poszczególnych kategorii. Termin upływa 18 stycznia 2019 roku.

Podobnie jak w latach poprzednich mieszkańcy będą mogli zgłosić prace naukowe, literackie i dziennikarskie.

- Należy dostarczyć trzy egzemplarze książki - mówi sekretarz Wawrzynu Literackiego, Małgorzata Domagała. - Te przyjmuje nasza biblioteka. Można dostarczyć je osobiście lub przysłać pocztą na adres biblioteki. Do publikacji należy dołączyć deklarację. I to do wszystkich trzech kategorii.

A co z Wawrzynem Naukowym?

- Konkurs ma za zadanie promowanie książek o tematyce regionalnej, dotyczących środkowego Nadodrza oraz województwa lubuskiego - mówi Paweł Kalisz, sekretarz Wawrzynu Naukowego. - Książki, które przyjmujemy do Wawrzynu Naukowego muszą zawierać przypisy, bibliografie, recenzje. Nie przyjmujemy wszelkiego zbioru arykułów, ani wznowień. I tutaj należy zgłosić trzy egzemplarze książki do sekretariatu biblioteki Norwida lub wysłać je pocztą.

- W Wawrzynie Dziennikarskim będziemy oceniać materiały prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe - wyjaśnia Anna Polus, sekretarz Wawrzynu Dziennikarskiego. - Mogą one spływać w formie elektronicznej, dźwiękowej. Każdego z autorów będziemy oczekiwać czterech różnych materiałów, dotyczących naszego regionu. Te powinny zostać dostarczone w trzech egzemplarzach. Przyznana będzie główna nagroda, czyli Lubuski Wawrzyn Dziennikarski, a dodatkowo kapituła może przyznać wyróżnienie. I tak przy współpracy z GL może być przyznane wyróżnienie dla młodego dziennikarza do 35. roku życia, możliwe są także dyplomy za całokształt twórczości oraz za debiut.

Warto się pospieszyć! W tym roku prace w bibliotece im. Norwida przyjmowane są już tylko do 18 stycznia. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się zaś pod koniec lutego 2019 roku.

Zobacz również relację z Lubuskich Wawrzynów 2017

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Choroby krążenia nadal są główną przyczyną zgonów w Polsce, tak jak w dużej części Europy. Wśród chorób układu krążenia wada zastawki aortalnej jest na trzecim miejscu występowania – tłumaczy kierownik działu kardiologii w szpitalu w Nowej Soli dr n. med. Jarosław Hiczkiewicz. – Na pierwszym jest miejscu choroba niedokrwienna serca, czyli zawał, na drugim choroby tętnic mózgowych, czyli udar, na trzecim właśnie zastawka aortalna. Obejrzyj: Wszczepianie zastawki aortalnej – pierwszy taki zabieg w województwieCzęstość wady rośnie z wiekiem, szczególnie występuje u pacjentów w wieku po 70-80 roku życia. Doktor Hiczkiewicz podkreśla, że jest to duży problem, bo nie wszyscy pacjenci mogą być operowani, a  jedynym leczeniem tej wady jest leczenie operacyjne. Standardowe leczenie z wyboru jest obarczone niskim ryzykiem, występuje ok. 3-4 proc. powikłań. Ale jeśli pacjent ma powyżej 70 lat, to już sam wiek powoduje, że ryzyko operacji klasycznej wynosi ponad 15 proc., a jeśli dochodzą do tego inne choroby, jak choroby nerek, cukrzyca, rozwinięta miażdżyca, uszkodzenie mięśnia sercowego, to ci pacjenci są dyskwalifikowani z zabiegu operacyjnego, bo by go nie przeżyli. Jak dostać się na zabieg? Ile takich zabiegów będzie robionych w województwie - o tym będzie można przeczytać w środowym wydaniu Gazety Lubuskiej".Autor: Eliza Gniewek-JuszczakPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Zielona Góra ponownie mistrzem Polski w szyciu chirurgicznym! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nowa Sól. Takich zabiegów kardiologicznych w Lubuskiem jeszc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska