Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze z Międzyrzecza znowu "zginą" na grunwaldzkich polach

Dariusz Brożek
- Zamiast konno na bitwę pojedziemy autobusem, Będzie szybciej i wygodniej - mówią Tomasz Bączkowski (z lewej) i Konrad Gaj.
- Zamiast konno na bitwę pojedziemy autobusem, Będzie szybciej i wygodniej - mówią Tomasz Bączkowski (z lewej) i Konrad Gaj. Dariusz Brożek
Dziewięciu zbrojnych z Bractwa Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej wyruszy w czwartek na grunwaldzką bitwę. Pucują zbroje i miecze przed sobotnią bitwą, podczas której "polegną" razem z wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego.

W sobotę międzyrzeczanie będą uczestniczyć w największej w Europie rycerskiej inscenizacji batalistycznej - dorocznej bitwie pod Grunwaldem. Wyruszą tam już w czwartek. Zapewniają, że są dobrze przygotowani. Podobnie jak w poprzednich latach, zostali przydzieleni do chorągwi Wielkiego Mistrza Urlicha von Jungingena, który w 1410 r. dowodził wojskami Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (łacińska nazwa Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem). Czyli krzyżakami i wspierającymi ich rycerzami z Europy zachodniej.

- Zginiemy razem z wielkim mistrzem. Dwóch artylerzystów wcielono do chorągwi tczewskiej, która w 1410 roku posiłkowała wojska krzyżackie - opowiada Tomasz Bączkowski, komes międzyrzeckiej drużyny.

Zbrojnym towarzyszyć będzie jedna dama. Obecnie do bractwa należy 25 pasjonatów historii i rycerskiego rzemiosła. W bitwach grunwaldzkich międzyrzeczanie uczestniczą od kilkunastu lat, natomiast od kilku organizują inscenizacje szturmu na zamek, nawiązujące do zdobycia fortecy w 1474 r. przez wojska węgierskie, czeskie i śląskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska