Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek kapitałowy to szansa dla lubuskich firm i samorządów

Redakcja
Karol Półtorak, wiceprezes zarządu GPW.
Karol Półtorak, wiceprezes zarządu GPW. Paweł Wańczko
Konferencja, dotycząca pozyskiwanie kapitału na rozwój, przyciągnęła przedstawicieli firm, uczelni i samorządów z całego województwa.

- Tworzymy w Torzymiu Lubuskie Centrum Pulmonologii. Planujemy modernizację budynków, chcemy zainwestować w sprzęt diagnostyczny - mówiła nam Katarzyna Lebiotkowska, prezes Specjalistycznego Szpitala Pulmonologiczno-Kardiologicznego. - Szpital funkcjonuje, jako spółka prawa handlowego. Jesteśmy firmą, która  inwestuje i na ten cel są potrzebne fundusze.

Pani prezes do Zielonej Góry przyjechała z nadzieją, że uzyska informacje na temat możliwości finansowania takich inwestycji.

Konferencja „Kapitał dla rozwoju”, organizowana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, przyciągnęła przedstawicieli nie tylko lubuskich firm, ale także uczelni i samorządów, szukających innych, niż kredyty bankowe, form pozyskiwania kapitału.

- Prowadzimy cykl spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich. Ich celem jest przybliżenie rynku kapitałowego, którego sercem jest Giełda Papierów Wartościowych. Chcemy pokazywać, jak rynek kapitałowy może wspomóc rozwój przedsiębiorstw i jak z niego mogą korzystać samorządy - mówił Karol Półtorak, wiceprezes GPW.

- Na giełdzie notowanych jest ok. 10 lubuskich spółek. Co najmniej drugie tyle mogłoby z powodzeniem sięgnąć po kapitał z giełdy. Podobna sytuacja jest w lubus­kich samorządach, które mogłyby emitować obligacje. Nasza wizyta, to zaproszenie lokalnych przedsiębiorców i samorządów do śmietanki polskiej gospodarki - kontynuował K. Półtorak.

Jakub Kurasz, dyrektor w firmie doradczej PwC, mówił m.in. o tym, jak rynek kapitałowy wpływa na rozwój regionów. Podkreślał, że firmy, nawet te małe, powinny odważniej sięgać po giełdowy kapitał. - To z myślą o nich funkcjonuje rynek NewConnect - przypominał.

Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że w nowym rozdaniu funduszy unijnych na lata 2014-2020, Polska będzie miała do wydania ok. 400 mld zł. - To gigantyczne pieniądze, które trudno będzie wykorzystać, tym bardziej, że wiele samorządów ma długi - uważa J. Kurasz.

Firmy i samorządy ubiegające się o te środki będą musiały wykazać się wkładem własnym. Jego zdobycie może okazać się prawdziwym wyzwaniem. - Są  jednak narzędzia, które nie wchodzą w limit zadłużenia np. rynek obligacji - dodaje J. Kurasz.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z ofertą Banku Gospodarstwa Krajowego, skierowaną do samorządów i przedsiębiorstw. Przedstawił ją Tomasz Tycner, dyrektor oddziału BGK.

Konferencja była także okazją do dyskusji na temat efektywnych sposobów wykorzystania instrumentów rynku kapitałowego oraz skutecznego zagospodarowania środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska