Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Dubik odwiedza z kamerą (nie)znane zabytki Kostrzyna. Jego filmy można zobaczyć w internecie [WIDEO]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Do tej pory powstało siedem odcinków o wyjątkowych zabytkach Kostrzyna. Kolejny będzie można zobaczyć już w maju.
Do tej pory powstało siedem odcinków o wyjątkowych zabytkach Kostrzyna. Kolejny będzie można zobaczyć już w maju. archiwum prywatne
Chciał być archeologiem, ale został policjantem. Teraz, gdy jest na emeryturze, ma czas na pasję. Tworzy wyjątkowe filmy o historii miasta.

Zaczęło się wiele lat temu, kiedy w ręce Ryszarda Dubika z Kostrzyna wpadły przedwojenne widokówki i zdjęcia miasta. Były na nich ulice i budynki, które zostały zrównane z ziemią w 1945 r. - Już wtedy zainteresowałem się historią miasta - przyznaje R. Dubik. Chciał nawet zostać archeologiem, ale ostatecznie... został policjantem. Teraz, gdy jest już na emeryturze, rozwija swoje pasje. To historia i filmowanie. Z ich połączenia powstał cykl „Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane”. Pomysł był prosty. Chodziło o to, żeby w zwięzły i przystępny sposób pokazać i opowiedzieć historię zabytków obecnego Kostrzyna i niegdysiejszej części miasta, która obecnie znajduje się po drugiej stornie Odry.

Sposób na poznanie historii miasta

W realizacji poszczególnych odcinków pomagają pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn. - Nie każdy ma czas, chęci i możliwości, żeby wybrać się na wycieczkę. Niektórym ciężko się zmotywować, żeby wyjść z domu. Te filmy w atrakcyjny sposób pokazują miejsca, które nie wszyscy znają. To również sposób na promocję Kostrzyna, jego zabytków i samego muzeum twierdzy - mówi Jerzy Dreger, pracownik muzeum, który pomagał przy realizacji serii.

Powstało już siedem odcinków

Ryszard Dubik filmy robi hobbystycznie. Poświęca swój czas i sprzęt. W taki sposób powstało już siedem odcinków. Pokazano w nich dawne koszary radzieckie na Wyspie Odrzańskiej (to teren niegdyś wchodzący w skład Kostrzyna, a po wojnie znajduje się już niemieckiej stronie). Do tematu koszar jeszcze zresztą wrócimy.

W drugim odcinku pokazano cmentarz, znajdujący się obecnie w miejscowości Küstrin-Kietz. Przed wojną był to cmentarz, leżący w granicach miasta. Dlaczego jest wyjątkowy? Bo jako jedyny przetrwał wojenną zawieruchę i zagładę miasta w 1945 r. Dzięki temu można tu zobaczyć nagrobki dawnych mieszkańców tych terenów.

W trzecim odcinku serii pokazano tzw. Dzieło Rogowe, czyli fortyfikacje, broniące twierdzy, znajdujące się za restauracją McDonald’s. Niewielu kostrzynian wie, że wśród ogródków działkowych i chaszczy znajdują się pozostałości dawnych umocnień. Znaleźć tu można mury obronne, strzelnice, pozostałości dawnych wartowni.

Na jednym z filmów możemy zobaczyć też jak niegdyś wyglądała strzelnica na os. Leśnym. Powstała ona jeszcze przed wojną, by po wojnie zostać zaadaptowana na potrzeby polskiego wojska.

Piąty odcinek serii poświęcony jest mrocznej karcie z historii Kostrzyna. Przedstawia on historię Stalagu IIIC, czyli obozu jenieckiego, działającego między Drzewicami, a Szumiłowem. Przez ten obóz przeszło około 70 tysięcy jeńców z różnych krajów: Polski, Czech, Belgii, Holandii, Anglii, Jugosławii, Grecji, Włoch, Kanady, USA i ZSRR. Liczbę ofiar szacuje się na około 12 tysięcy osób, głównie jeńców radzieckich, włoskich i francuskich.

Szósty odcinek poświęcony jest ogromnej budowli, po której dziś niemal nie ma już śladu. Mowa o forcie Nowe Dzieło, który znajdował się na ul. Sportowej, tuż za przejazdem kolejowym w stronę os. Leśnego.

Z kolei siódmy odcinek serii opowiada właśnie o osiedlu Leśnym, które przed wojną było dużym kompleksem koszarowym.


Wszystkie odcinki można zobaczyć w internecie na serwisie YouTube, wpisując Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane lub na facebooku na kanale „Küstrin, Kostrzyn zabytki mniej znane”.

Kolejny film w maju

Są już plany na kolejne filmy. Prawdopodobnie w maju będzie można obejrzeć odcinek, poświęcony budynkowi, w którym mieściła się Wyższa Szkoła Zawodowa w Kostrzynie. Wcześniej urzędowały tu Wojska Ochrony Pogranicza, a przed wojną budowla była częścią kompleksu koszarowego. - Warto opowiedzieć historię budynku choćby z tego względu, że jako jeden z niewielu w tak dobrym stanie przetrwał walki o miasto u schyłku II wojny światowej - mówi R. Dubik.

Filmuje prace archeologów

Ale filmowiec-amator tworzy nie tylko serię „Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane”. Towarzyszył z kamerą archeologom, którzy przeszukiwali działkę w parku miejskim w centrum Kostrzyna. W czasie inwestycji odkryto w tym miejscu dawny cmentarz. - Nie zostałem archeologiem, ale teraz, dzięki swojej pasji, mogę uczestniczyć w pracach archeologicznych - przyznaje R. Dubik. Z kamerą towarzyszy często w pracach, które prowadzi Krzysztof Socha, archeolog Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Film, zrealizowany w parku miejskim, wziął nawet udział w konkursie, przygotowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy dotarły do Petersburga

Ale wróćmy do poradzieckich koszar, którym poświęcony był pierwszy odcinek serii „Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane”. - Film jakimś cudem dotarł do Petersburga, gdzie mieszka część byłych żołnierzy, którzy służyli w tych koszarach. Gdy zobaczyli, w jakim teraz są stanie, byli załamani. Rosjanie, którzy pełnili służbę w tym miejscu, wciąż mają ze sobą kontakt, wymieniają się wspomnieniami, mają nawet swoje forum w internecie i całą masę zdjęć z okresu, gdy pełnili służbę w koszarach za Odrą. Wiem, że są też nagrania wideo na kasetach vhs - mówi R. Dubik. Marzy mu się, żeby zaprosić do Kostrzyna kilku byłych poborowych, aby opowiedzieli historię popadających w ruinę koszar i codziennym życiu w tym miejscu. Ale tego już nie da się zrobić własnym sumptem. Potrzeba sponsorów. - Sponsora, który oferuje nocleg, już znalazłem. Ale zostają jeszcze koszty przelotu do Berlina, transportu z Berlina do Kostrzyna, wyżywienia. Nie interesuje mnie polityka, tylko historia. Rosjanie tutaj byli, tego nie da się wymazać z historii. Obecności wojsk radzieckich na Wyspie Odrzańskiej tak naprawdę nikt nigdy nie udokumentował. Tymczasem ci ludzie mają ciekawe informacje na temat tego miejsca. Marzy mi się, żeby zrobić dokument poświęcony temu tematowi - mówi R. Dubik. Oficerowie radzieccy na Wyspę Odrzańską trafiali na dłużej, z całymi rodzinami. Ale dla poborowych to było prawdziwe zesłanie. Na trzy lata przyjeżdżali tu z terenu całego byłego Związku Radzieckiego. - W internetowej korespondencji wspominali, że jechali pociągiem przez całą Polskę. Pociąg miał na stałe zamknięte okna. Mogli wysiąść tylko raz, w Warszawie - relacjonuje R. Dubik.

Zobacz też wideo: Historycy odgruzowują ul. Jatki na Starym Mieście w Kostrzynie

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska