Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzymskie ruiny Volubilis z niecodziennym wskaźnikiem domu uciech (zdjęcia, wideo)

Piotr Jędzura 68 324 88 25 begin_of_the_skype_highlighting              68 324 88 25      end_of_the_skype_highlighting [email protected]
Wskaźnik domu uciech lub domowa ozdoba w Volubilis.
Wskaźnik domu uciech lub domowa ozdoba w Volubilis. fot. Piotr Jędzura
Volubilis musiało być pięknym miastem datowanym na III wiek sprzed naszej ery. To najstarszy rzymski zabytek w Maroku i niezwykle urokliwe miejsce, szczególnie po zachodzie słońca.

[galeria_glowna]

Volubilis pierwsi odkryli francuscy archeologowie. Jak udowodniły badania, miasto powstało w III w. przed naszą erą. Wybudowali je Kartagińczycy, kupcy którzy działali w tym rejonie. Około 40 roku naszej ery Volubilis przeszło w ręce Rzymian. Już w II wieku przed naszą erą miasto zostaje otoczone murem. W latach 25-23 p.n.e. król Juba II, Numidyjczyk umacnia mur miasta. W 169 r., za panowania Rzymian mury mają już długość aż 2,5 km. Dziś widać jedynie pozostałości murów obronnych. Świadczą one jednak o kunszcie i wielkości ówczesnych budowniczych.

Dziś, idąc wśród milczących kamiennych budowli, można dosłownie wsłuchać się w gwar dobiegający z ulic czy domów sprzed 2000 lat. A przecież idziemy w ciszy. Może, gdzieś wśród tych kamieni był hałaśliwy bazar z oliwkami, pomarańczami i mięsem. Jak wyglądał? Jakie kolory miały kamienie obrabiane ponad 2000 tys. lat temu? Jak bardzo inteligentni ludzie musieli budować miasto. Bez maszyn, komputerów. Wydzierali kamienie ziemi i wznosili swoje siedziby.

Jest w tym mieście coś magicznego, co każe przystanąć i zastanowić jak wyglądało życie w Volubilis przed dwoma tysiącami lat. Zaglądając od resztek kamiennego domu na myśl przychodzi jego wyposażenie. Gdzie stał stół, czy na ścianach coś wisiało, gdzie jedli domownicy? To tajemnica.

Miasto było zamieszkałe przez Berberów, których dziś w Maroko jest wielu. Żyli tam też Grecy, Syryjczycy oraz Żydzi. Miasto tętniło życiem aż do XVIII w. Było najdalej wysuniętym rzymskim miastem cesarstwa rzymskiego.
Po starożytnych ruinach oprowadzają przewodnicy mówiący w kilku językach. Krok po kroku tłumaczą obiekty oraz opowiadają historię Volubilis.

Jedną z ciekawszych budowli jest łuk triumfalny zbudowany dla upamiętnienia cesarza Karakalli i jego matki, Julii Domny. Łuk został zrekonstruowany w latach 30. XX w., W latach jego świetności, na szczycie stał rydwan z brązu zaprzęgnięty w sześć koni. Tam właśnie, stojąc koło łuku zachód słońca w Volubilis jest szczególnie piękny.
Bazylika była miejscem kultu bogów. Została poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Dookoła stały ich podobizny wyrzeźbione w kamieniu. Dziś stoją kolumny oraz cześć ściany. Widok robi wrażenie. Wiec jak wspaniale musiała wyglądać cała budowla. Podobnie rewelacyjnie wygląda Kapitol oraz łaźnie. Wszystkie te obiekty zostały wybudowane w II i III w.n.e.

O pięknie miasta świadczą odkryte wspaniałe mozaiki. Jedna przedstawia atletę, otrzymującego nagrodę za zwycięstwo w wyścigu koni. Kolejna cudowna mozaika jest w obiekcie zwanym domem Efeba. Widać na niej Bachusa w rydwanie zaprzężonym w pantery. W domu Rycerzy zachowały się fragmentem mozaiki Bachusa i Ariadny. W domu Wenus znajdują się mozaiki przedstawiające Uprowadzenie Hylasa przez nimfy i Dianę w kąpieli.

Jest coś jeszcze. W jednym z obiektów jest wyrzeźbiony w kamieniu fallus. Zdaniem przewodnika to wskaźnik domu uciech. Niecodzienna reklama. Inne źródła podają jednak, że tego typu rzeźby były w rzymskich domach czymś normalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska