MKTG SR - pasek na kartach artykułów

S3 już nam nie zabiorą

Na lubuskim odcinku autostrady A2 powstanie aż siedem węzłów
Na lubuskim odcinku autostrady A2 powstanie aż siedem węzłów
Budowa drogi szybkiego ruchu S3 oraz autostrady A2 nabiera tempa. Oba szlaki powinny być gotowe najpóźniej za trzy lata.

Trasy przetną się w Jordanowie pod Świebodzinem.

Wczorajsza sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego zajęła się m.in. najważniejszymi inwestycjami drogowymi w Lubuskiem. Są to droga szybkiego ruchu S3 Szczecin - Lubawka, przez Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę oraz lubuski odcinek autostrady A2 Nowy Tomyśl -Świecko. Z wypowiedzi Andrzeja Patalasa, prezesa Autostrady Wielkopolskiej i Sławomira Ratajczaka, p.o. zastępcy dyrektora zielonogórskiego oddziału GDDKiA wynikało, że obie inwestycje w województwie mogą być zakończone do jesieni 2011 r. S3 będzie doprowadzona do Nowego Miasteczka.

Od pieniędzy do węzłów

Prezes Patalas potwierdził, że jego spółka wiosną złoży wszystkie niezbędne dokumenty, potrzebne do uzyskania pozwoleń na budowę. Do tego też czasu będzie szukać banku lub banków, które zdecydują się na skredytowanie drogi. Potrzebne jest 1,5 mld euro. Spółka planuje rozpocząć roboty późną wiosną 2009 r. i do jesieni 2011 r. skończyć budowę 105,9 km drogi. Prace będą prowadzone równocześnie na dwóch jezdniach ze wschodu na zachód.

Prezes potwierdził też, że zgodnie z wcześniejszą deklaracją, jezdnie powstaną z betonu, czyli trwalszego materiału. W Lubuskiem planuje się pięć pełnych węzłów: w Trzcielu, Jordanowie, Torzymiu, Rzepinie i Świecku. Później powstaną też węzły w Łagowie i Myszęcinie.

Od Gorzowa do Nowej Soli S3 będzie budował zielonogórski oddział GDDKiA. Oddział już ogłosił przetargi na budowę niektórych fragmentów od Gorzowa do Sulechowa. Pierwsze prace rozpoczną się w maju 2009 r., a skończą do połowy 2011 r. Jesienią 2011 r. kierowcy mają pojechać drugą jezdnią od Sulechowa do Nowego Miasteczka.

Szczecin jak burza, Wrocław w ogonie

Doskonale z budową S3 radzą sobie drogowcy ze Szczecina. Grzegorz Dziedzina z oddziału GDDKiA powiedział nam, że już w połowie 2010 r. na całym odcinku z Gorzowa do Szczecina pojedziemy nowoczesną drogą szybkiego ruchu. Najsprawniej prace są prowadzone od Pyrzyc do Myśliborza. Tu w niektórych miejscach kładzie się nawierzchnie. Opóźnień nie ma także na pozostałych odcinkach - ze Szczecina do Pyrzyc i Myśliborza do obwodnicy Gorzowa. Tak więc za niespełna dwa lata, dojedziemy nad morze szybko i komfortowo.

Najgorzej jest z budową S3 od Nowej Soli do Legnicy. Odcinek ten ma być budowany po 2011 r. Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału GDDKiA powiedziała nam: - Harmonogram prac ustalił rząd i to on przełożył budowę S3 na tak późny okres.

Wąsiel dodała też, że gdyby rząd zmienił decyzję, to wspomniany odcinek mógłby powstać do 2012 r. razem z fragmentem S3 od Legnicy do Lubawki, czyli do granicy z Czechami. On ma być zbudowany do 2012 r.

Czesław Wachnik
0 68 324 88 29
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska