Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są piękne, kolorowe i... niebezpieczne. Na co uważać odpalając fajerwerki?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Fajerwerki to nie zabawki! Są łatwopalne i wybuchowe.
Fajerwerki to nie zabawki! Są łatwopalne i wybuchowe. Pexels
Fontanny, pociski, race, rakiety, moździerze i baterie. Wybór fajerwerków jest ogromny, a wszystkie - oprócz fantazyjnych opakowań i obietnicy niesamowitych wrażeń wizualnych - łączy coś jeszcze. Ich zawartość w niewprawnych rękach może okazać się bardzo niebezpieczna. Nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami każdego roku jest przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków.

Trudno wyobrazić sobie noc sylwestrową bez rozświetlonego kolorowymi fajerwerkami nieba. Ale petardy bez odpowiednich atestów i w połączeniu z alkoholem lub brawurą stanowią bardzo ryzykowną kombinację, której skutki mogą być tragiczne. Dlatego, aby zabawa z fajerwerkami była przyjemnością musimy pamiętać o obchodzeniu się z nimi w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Przeczytaj również: Sylwester tylko w domu lub na balu. Lubuskie miasta rezygnują z plenerowych imprez. Ale nie wszystkie

Dlaczego mogą być niebezpieczne?

Przede wszystkim dlatego, że nawet mimo często niepozornego wyglądu, fajerwerki to wciąż materiały wybuchowe. Ponadto składają się z wielu substancji chemicznych - między innymi chloranów, azotanów czy siarki. Ich nieumiejętne użycie może doprowadzić do:

  • oparzeń rąk, twarzy i głowy
  • skaleczeń rąk, twarzy i głowy
  • urazów oczu
  • czasowego uszkodzenia słuchu

Zdarzają się także ciężkie obrażenia - urwane palce, a nawet całe dłonie oraz głębokie rany twarzy. Głośny huk petard może również spowodować trwałe uszkodzenie słuchu.

Zabawa z petardami? Tak, ale z głową!

Dlatego z petardami należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją obsługi.

Instrukcja powinna być w języku polskim i zawierać wskazówki dotyczące bezpiecznego użycia fajerwerku, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

Przy zakupie warto też sprawdzić, czy produkt nie jest uszkodzony - obudowa nie może posiadać żadnych pęknięć, rozdarć, wgnieceń i wybrzuszeń.

O tych zasadach trzeba pamiętać!

Fajerwerki odpalajmy zawsze z dala od ludzi, samochodów i zabudowań. Wybierajmy miejsca bez drzew i linii energetycznych, które mogą zakłócić lot petardy. Zachowajmy też odpowiednią odległość - nie wolno odpalać petard w rękach, kierować w kierunku ludzi czy zwierząt oraz nimi rzucać. Jeśli po zapaleniu lontu petarda nie odpaliła - pod żadnym pozorem nie należy podchodzić i sprawdzać z bliska co się stało. To zasady wydawałoby się oczywiste, ale w ferworze sylwestrowej zabawy wielu osobom zdarza się o nich zapominać.

Fajerwerki tylko dla dorosłych

Fajerwerki mogą nabywać i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie. Sprzedaż osobom
niepełnoletnim jest karalna i grozi za to kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Kontrolą punktów sprzedaży zajmują się policjanci lub straż miejska.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska