Są pieniądze na budowę obiektów rekreacyjnych dla mieszkańców podgłogowskich wsi

Anna Białęcka
Udało się nam otrzymać dotację na plac zabaw w Kurowie Małym
Udało się nam otrzymać dotację na plac zabaw w Kurowie Małym fot. archiwum
- Udało się nam otrzymać dotację na plac zabaw w Kurowie Małym - mówi sekretarz urzędu gminy w Jerzmanowej. - Dzieci będą mogły bawić się tam jeszcze podczas wakacji.

W kilku podgłogowskich wsiach wyremontowane zostaną kluby i świetlice, powstaną place zabaw, na boiska sportowe trafi nowy sprzęt. Będą sobie na to mogły pozwolić gminy, które zostały laureatami konkursu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi".

- Konkurs skierowany był do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich - wyjaśnia Bożena Ślabska z biura prasowego urzędu marszałkowskiego. - W tegorocznym naborze każda z nich mogła złożyć po dwa wnioski o dofinansowanie. Pod uwagę brane były projekty, które zostaną zrealizowane i rozliczone do końca października.

Gminy biorące udział w konkursie mogły starać się o pieniądze na remont i wyposażenie obiektów publicznych pełniących funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno-kulturalne oraz dostosowanie obiektów służących społeczności wiejskiej do funkcji szkoleniowej. Dotacje przeznaczone były także na budowę i remont ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, placów zabaw oraz na zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych.
Na te zadania można było otrzymać dofinansowanie wynoszące maksymalnie 50 proc. kosztów projektu, a górny limit wysokości pomocy na realizację projektów w jednej miejscowości wynosił 35 tys. zł.

Ogółem złożono 135 wniosków o przyznanie pomocy. Po zweryfikowaniu przedstawionych projektów ustalono listę rankingową. Ostatecznie znalazło się na niej 131 projektów na łączną kwotę dofinansowania 2.980.020 zł.

Kwota z Budżetu Województwa Dolnośląskiego przeznaczona na dofinansowanie wniosków w ramach konkursu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi" pozwala na udzielenie dotacji dla 124 projektów na łączną kwotę 2 751 768 zł.

Laureatami konkursu zostało także kilka gmin z powiatów głogowskiego i polkowickiego.
Do budżetu gminy Pęcław trafi 9.448 zł na budowę i wyposażenie placu zabaw w Leszkowicach, oraz 13.744 zł na remont urządzenia melioracji wodnych - staw rekreacyjny w Pęcławiu. Gmina Przemków otrzyma 10.126 zł na Budowę boiska sportowego w miejscowości Ostaszów oraz 16.370 zł na budowę boiska sportowego w miejscowości Piotrowice, Wyposażenie boiska sportowego w Kotli wraz z malowaniem szatni i zakup materiałów zostanie wsparte 17.197 zł, na remont części dachu budynku Wiejskiego Domu Kultury w Chociemyśli i zakup materiałów na remont podłogi w pomieszczeniu przeznaczonym na klub w budynku komunalnym w Chociemyśli gmina otrzyma 4.779 zł. Na remont świetlicy w Kłębanowicach gmina Radwanice otrzyma 15.400 zł, a na wymianę pokrycia papowego na świetlicy wiejskiej w Jakubowie 19.597 zł.

Największe dotacje otrzymają gmina Jerzmanowa na wykonanie placu zabaw w miejscowości Kurów Mały - 34.999 zł i gmina wiejska Głogów na zagospodarowanie terenu wokół świetlicy w Ruszowicach - 35.000 zł.

- Przygotowaliśmy projekt na wniosek mieszkańców wsi. Złożyliśmy go w tym konkursie i okazało się, że został przyjęty niemal bez zastrzeżeń. Zabawki, wszystkie z atestami i najwyższej jakości, były zamawiane także po konsultacjach z mieszkańcami, wskazywali je sołtysi Kurowa Malego i okolicznych miejscowości - mówi sekretarz urzędu w gminie Jerzmanowa Waldemar Szpilewicz. - Udało się nam zdobyć dofinansowanie niemal w wysokości maksymalnej, drugie tyle dołoży gmina z własnego budżetu. Plac już jest w trakcie budowy, powinien być gotowy jeszcze w sierpniu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie