Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze, więc kolejne zabytkowe kamienice wypięknieją. Sprawdź, które!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Przykłady kamienic w Zielonej Górze, które dzięki miejskiej dotacji mogły zostać odnowione i teraz cieszą oczy mieszkańców i ich gości
Przykłady kamienic w Zielonej Górze, które dzięki miejskiej dotacji mogły zostać odnowione i teraz cieszą oczy mieszkańców i ich gości Jacek Katos, Mariusz Kapała
Choć mamy trudny okres i miasto szuka oszczędności, to prezydent nie zawiesił programu rewitalizacji kamienic. I podobnie jak w latach poprzednich z miejskiej kasy popłynie ponad milion złotych na remonty elewacji czy dachów.

Program rewitalizacji kamienic na starym mieście funkcjonuje od lat. Dzięki niemu starówka wypiękniała, elewacje kamieniczek odzyskały dawne kolory i zdobienia.
- Choć sama mieszkam na osiedlu, to jednak co roku interesuje się tym, które kamieniczki odzyskają dawny blask. Robię często im zdjęcia, bo naprawdę jak wychodzą z tej szarości i brudu, to okazują się prawdziwymi perełkami – przyznaje Zofia Migalska z Zielonej Góry. – Jeżdżę do rodziny do innych miast i miasteczek i widzę różnicę. Tam, gdzie nie ma podobnych programów, zabytkowe kamieniczki od dziesiątków lat nie były remontowane i niszczeją. Giną w swej szarości.

Przykłady kamienic w Zielonej Górze, które dzięki miejskiej dotacji mogły zostać odnowione i teraz cieszą oczy mieszkańców i ich gości

Są pieniądze, więc kolejne zabytkowe kamienice wypięknieją. ...

Rewitalizacja kamieniec - można dostać 50 proc. dofinansowania

Rewitalizacją w urzędzie miasta zajmuje się od lat Edward Nalepa. Cieszy go każda odnowiona kamienica. Choć wiadomo, że nie da się co roku dofinansować wszystkich zaplanowanych remontów. Ale i tak przez blisko 20 lat funkcjonowania programu udało się wesprzeć 254 zadania (ponad 27 mln zł), zrealizowane przez wspólnoty mieszkaniowe i prywatnych właścicieli.

To właśnie oni mogą starać się o dofinansowanie z zadań modernizacyjnych wysokości do 50 procent kosztów remontu. Wnioski ocenia specjalnie do tego powołania komisja. W tym roku pieniądze dostaną remonty elewacji kamienic i dachów. Nie będzie zaś dofinansowania modernizacji klatek schodowych czy wymiany okien, a nawet podwórek, jak to zdarzało się w poprzednich latach.

Wszystko to odbywa się pod okiem miejskiego konserwatora zabytków, by odnowione kamienice wyglądały tak jak dawniej, by nie zniszczyć tego, co w nich najcenniejsze.

Przykłady kamienic w Zielonej Górze, które dzięki miejskiej dotacji mogły zostać odnowione i teraz cieszą oczy mieszkańców i ich gości
Przykłady kamienic w Zielonej Górze, które dzięki miejskiej dotacji mogły zostać odnowione i teraz cieszą oczy mieszkańców i ich gości Jacek Katos, Mariusz Kapała

W tym roku 11 kamienic do remontu

Na liście zatwierdzonych do dofinansowania znalazło się w tym roku 11 kamienic. Nowa elewacja zostanie wykonana na sześciu obiektach: przy ul. Sienkiewicza 38 (tu także remontowany będzie też dach), Moniuszki 31, Kupiecka 38, Sienkiewicza 30 (plus dach), Piękna 20, Żeromskiego 7 (dach). Natomiast dofinansowanie remontu dachu otrzymają właściciele kolejnych pięciu kamienic, które znajdują się przy ulicach: Strzeleckiej 12, Jedności 16A, Drzewnej 17, Sikorskiego 55 i Żeromskiego 16.

Jeśli chodzi o zabytki, to miasto stara się też pozyskać unijne fundusze, by obiekty te wyglądały jeszcze piękniej i stały się bardziej funkcjonalne, dzięki zmianom, jakie można w nich wprowadzić. Np. jest plan, by pałac w Zatoniu przykryć szklanym dachem. Umożliwi to m.in. organizowanie w nim ciekawych wydarzeń kulturalnych i lepsze wykorzystanie obiektu.

Koszt tej inwestycji to około 3 mln zł. Skąd na to pieniądze? Miasto chciałoby uzyskać dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zresztą nie tylko na to zadanie, ale także cztery kolejne: renowację okien w ratuszu (500 tys. zł), przebudowę Wieży Braniborskiej wraz z zagospodarowaniem otoczenia (3,5 mln zł), odnowienie kaplicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (350 tys. zł), a także modernizację instalacji w Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy (350 tys. zł).

ZOBACZ TEŻ

O czym marzyła przez lata Zielona Góra? Wcale nie o tramwajach, jak chcą złośliwi. Wiele się o tych inwestycjach mówiło. Wywoływały one wiele emocji. Jedni bardzo chcieli, by te marzenia się spełniły, inni pukali się w czoło. Jaka byłaby dziś Zielona Góra, gdyby te planowane zadania stały się rzeczywistością?  Czy te niespełnione marzenia, kiedyś zostaną kiedyś zrealizowane?

To miało powstać w Zielonej Górze, ale się nie udało. O czym...

TO CHCIAŁA MIEĆ U SIEBIE ZIELONA GÓRA
Zobacz też - drzewo w środku sklepu w Zielonej Górze:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska