Są specjalistami w swojej dziedzinie, a wiedzą chętnie dzielą się z innymi. Liderzy akcji Osobowość Roku 2019 w kategorii Nauka

Akcja specjalna Osobowość Roku
Liderzy akcji Osobowość Roku 2019 w kategorii Nauka
Liderzy akcji Osobowość Roku 2019 w kategorii Nauka
Różni ich wiek oraz zainteresowania. Łączą osiągnięcia. Na koncie mają tytuły naukowe, stypendia, wiele książek, artykułów, wygranych konkursów. O swojej pracy i pasji mogliby opowiadać godzinami. Poznajcie liderów kategorii: nauka w plebiscycie Osobowość Roku 2019.

O akcji Osobowość Roku 2019 przeczytasz na

gazetalubuska.pl/osobowosc

__________

Nauce i pasji poświęcili niemal całe swoje życie. Potrafią zarazić nią również innych. Dziś prezentujemy kolejnych uczestników plebiscytu Osobowość Roku 2019, tym razem są to liderzy wojewódzkiej kategorii Nauka (przedstawieni w kolejności wg wyników z piątku, 7.02, z godziny 12.40).

Z Uniwersytetem Zielonogórskim związany już od ponad 40 lat!

Prof. dr hab. Wiesław Hładkiewicz jest kierownikiem Katedry Teorii Polityki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z uczelnią jest związany od 1974 roku i „przechodził” przez wiele jej wydziałów. - Przyjechałem tu zaraz po studiach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zatrudniał mnie ówczesny rektor, profesor Hieronim Szczegóła. Pamiętam, że powiedział, że co prawda nie ma dla mnie roboty, ale przyjmie mnie na wydział filozofii. I tak zaczęła się moja przygoda z tą uczelnią - wspomina prof. Hładkiewicz. Później związany był również z wydziałami: socjologii oraz historii.

Jest lubianym przez studentów profesorem, bo potrafi znaleźć wspólny z nimi język: - Z młodzieżą trzeba umieć rozmawiać, żeby do niej dotrzeć. Ja całe życie pracuję z młodymi ludźmi i bardzo sobie to cenię - przyznaje.

Profesor Hładkiewicz jest aktualnie liderem głosowania w swojej kategorii. Do udziału w naszej akcji został nominowany za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej na UZ. Jest autorem wielu książek i artykułów.

Pokój pełen małych, egzotycznych stworzeń

Na drugim miejscu rankingu kategorii Nauka znajduje się Kajetan Bielicki z Gorzowa, który ma dosyć nietypową pasję. Jest mianowicie profesjonalnym hodowcą owadów egzotycznych. Przez jego pokój przewinęło się kilkaset różnych, rzadkich gatunków tych stworzeń.

A zaczęło się dosyć standardowo…: - Jako mały chłopiec byłem zafascynowany dinozaurami, potem miałem w domu złotą rybkę, psa, kota. Aż na siódme urodziny dostałem w prezencie moje pierwsze patyczaki. I to była prawdziwa miłość - opowiada. Z początku rodzina, w szczególności mama, nie była zachwycona jego pasją. Jednak po latach zaczęła oswajać się z dziwnymi „domownikami”. Kajetan śmieje się, że dzięki jego zainteresowaniom mama leczy się z niektórych fobii.

O Zielonej Górze wie wszystko

Grzegorza Biszczanika zna chyba każdy mieszkaniec Zielonej Góry. A to dzięki jego imponującej wiedzy dotyczącej Winnego Grodu, którą chętnie dzieli się w różnych artykułach, książkach, fotogaleriach i na wykładach. Grzegorz Biszczanik odkrywa przed zielonogórzanami fascynujące i niezwykłe dzieje ich miasta. Jego pasja zaczęła się ponad 20 lat temu. - Byłem wtedy 16 letnim chłopakiem i w jednym z antykwariatów trafiłem na starą kartkę z widokiem na Elżbietanki. I od tej kartki wszystko się zaczęło. Teraz zbieram praktycznie wszystko, co jest związane z Zieloną Górą.

Pani Wanda, dyrektorka na medal

Wanda Długosz-Bujak to dyrektorka zespołu szkół dla dorosłych Eduatut w Gorzowie. Jak sama przyznaje, każdy uczeń jest dla niej ważny, obojętnie jaka jest jego życiowa historia. - Uważam, że wykształcenie można zdobyć w każdym wieku, trzeba tylko chcieć. I może tu posłużę się przykładem. Niedawno podstawówkę skończył u nas pan, który jest już po 40-tce. Jak był młody, naukę musiał przerwać, żeby pomagać rodzicom. Po latach postanowił kontynuować to, co wówczas zaniechał. A mi udało się go zmotywować, by zaczął również liceum - opowiada. Wanda Długosz-Bujak przyznaje, że nie jest typem dyrektorki siedzącej za biurkiem. - Chodzę na zajęcia, mobilizuję, sprawdzam. Jak trzeba, to i ochrzanię - mówi. Swoich uczniów traktuje indywidualnie, bo - jak podkreśla - takie podejście jest konieczne przy pracy z dorosłymi.

- Największą satysfakcję i dumę przynoszą mi zdane przez moich uczniów egzaminy oraz ukończenie przez nich szkoły. Wówczas wiem, że swoją pracę wykonałam dobrze i że ma ona sens.

Pamięć o przodkach jest ważna

Paweł Kopeć jest nauczycielem historii i geografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli. Za swój główny cel postawił pielęgnowanie wśród uczniów patriotyzmu oraz pamięci o przodkach. -Przybliżam im naszą historię, bo uważam, że to ważne, aby wiedzieć, skąd się pochodzi, jaka jest historia naszej Małej Ojczyzny - mówi.

Z miłości do lubuskich jezior

Kolejny z uczestników naszej akcji, prof. dr hab. inż. Przemysław Czerniejewski pochodzi spod Warszawy. Z województwem lubuskim, a dokładniej powiatem strzelecko-drezdeneckim, związał się dzięki żonie, która stamtąd pochodzi. - Pokochałem te ziemie i jeziora - mówi. Obecnie zajmuje się gospodarką rybacką na jeziorze Klasztornym Górnym oraz Dolnym.: - Są to jedne z najlepiej zarybionych jezior, przez co presja ze strony wędkarzy bywa duża. Zajmuję się tym dla nich, ale również dla wszystkich mieszkańców gminy.

Kosmos jest fascynujący

Prof. dr hab. Piotr Lubiński z zielonogórskim uniwersytetem związany jest od 2013 r. Przyjechał tu na zaproszenie ówczesnego prorektora, aby stworzyć kierunek Inżynieria Kosmiczna. Prof. Lubiński pierwsze 11 lat swojej kariery poświęcił fizyce jądrowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się analizą danych promieniowania rentgenowskiego i gamma emitowanych wokół czarnych dziur. - Moją nominacją do udziału w plebiscycie jestem zaskoczony. Myślę, że wynika ona głównie ze zdobycia przeze mnie medalu im. prof. Kazimierza Bartla, przyznawanego za wybitne osiągnięcia w nauce- przyznaje skromnie.

__________

O akcji Osobowość Roku 2019 przeczytasz na

gazetalubuska.pl/osobowosc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska