Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Saksy znów kuszą. Kolejna fala emigracji wśród Lubuszan

(kr)
Emigrację zarobkową wybiera coraz więcej Polaków
Emigrację zarobkową wybiera coraz więcej Polaków Krzysztof Kapica
Od 2013 r. ponownie narasta fala emigracji zarobkowej wśród Lubuszan. Wynikami zbliżamy się do rekordowego roku 2006, czyli boomu na wyjazdy zarobkowe na początku naszej obecności w UE. Najwięcej wyjeżdża osób w wieku produkcyjnym, najczęściej kierując się do Niemiec lub Wielkiej Brytanii – wynika z raportu o migracjach zagranicznych przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost natężenia ruchów migracyjnych za granicę. W latach 2013 i 2014 liczba wymeldowań z województwa lubuskiego na pobyt stały za granicę wyniosła po 1,1 tys. osób. To dużo, a statystyki niebezpiecznie zbliżają się do czasów sprzed niemal 10 lat (w materiale wideo badania z marca 2015 r.).

W województwie lubuskim największy ubytek liczby ludności w wyniku ruchów migracyjnych odnotowano w 2006 r. - o 1,6 tys. osób, w tym w wyniku migracji zagranicznych o 1,1 tys. osób. W kolejnych latach liczba wyjazdów za granicę spadła, by ponownie wzrosnąć w 2011 r. Od niemal trzech lat z rzędu liczba wymeldowań z pobytu stałego w województwie, w związku z wyjazdem na stałe za granicę, utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie – informuje US Zielona Góra.

Do których europejskich krajów wyjechali Polacy (stan w końcu 2014 r.)

Od niemal trzech lat z rzędu liczba wymeldowań z pobytu stałego w województwie, w związku z wyjazdem na stałe za granicę, utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie – informuje US Zielona Góra

Główne kierunki emigracji z województwa lubuskiego są niezmienne od lat. Najwięcej osób wyjeżdża do Niemiec (w 2014 r. 50,6 proc. wyjeżdżajżcych za granicę) oraz do Wielkiej Brytanii (23,6 proc.). W wyborze kraju emigracji znaczną rolę odgrywają nie tylko warunki życia w kraju przyjmującym i stosunek do imigrantów mieszkańców tego kraju, ale również uwarunkowania historyczne, bliskość kraju oraz ukształtowane sieci migracyjne - informacje o doświadczeniach krewnych, sąsiadów i znajomych.

Migracje zagraniczne są zjawiskiem społeczno-ekonomicznym na stałe wpisanym we współczesną historię Polski. Szacuje się, że na koniec 2014 r. liczba mieszkańców naszego kraju przebywających czasowo za granicą wyniosła około 2 mln. 320 tys., tj. o 124 tys. (5,6 proc.) więcej niż w 2013 r. W Europie w 2014 r. przebywało około 2 mln. 013 tys. osób, przy czym zdecydowana większość – około 1 mln. 901 tys. - przebywała w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 112 tys. w stosunku do 2013 r. Spośród krajów UE, nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii oraz Holandii i we Włoszech – informuje US Zielona Góra.

Migracje woj. lubuskie | Create column charts

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska