Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sami możemy przestroić telewizor

Redakcja
Chętnych do darmowego przestrojenia odbiornika przed monterów jest ponad 1,5 tysiąca osób!
Chętnych do darmowego przestrojenia odbiornika przed monterów jest ponad 1,5 tysiąca osób!
Tydzień temu zmieniła się częstotliwość nadawania 19 programów zielonogórskiej kablówki. Odbiorniki trzeba przestroić na nowe pasma.

Firma Aster wysyła do tego swoich monterów, ale trzeba na nich czekać. Sprawdziliśmy - rzeczywiście, jak ktoś nie ma zdolności technicznych, niech lepiej się z nimi umówi.

Mimo prób nie udało nam się skontaktować z monterami, którzy mają wykonywać taką usługę. Dlatego poprosiliśmy Adama Bilskiego, dyrektora operacyjnego ASTER Zielona Góra, czy nie mógłby w praktyczny sposób poradzić, jak samemu ustawić obraz. Usłyszeliśmy, że nie da się podać ogólnej instrukcji przestrojenia telewizora, bo każdy odbiornik jest inny. Nawet, jeśli jest tej samej marki.

ZALEŻY OD TYPU

Każdy odbiornik telewizyjny można przestroić we własnym zakresie - wymaga to jednak pewnych umiejętności technicznych.

W większości przypadków telewizory są wyposażone w funkcję tzw. automatycznego strojenia, co w znacznym stopniu ułatwia nam programowanie kanałów. Odpowiedź jak to zrobić, znajdziemy najszybciej w instrukcji obsługi naszego telewizora. Te bez automatycznego sterowania też można ustawić, ale ręcznie i jest to wtedy czynność bardziej czasochłonna.

STARE ODBIORNIKI

Sporo osób ma telewizory starego typu, które nie łapią nowych częstotliwości. Czy da się je jakoś dopasować?

- W większości nowe kanały telewizyjne można łatwo zaprogramować, niekiedy wystarczy tylko dostrojenie częstotliwości danego kanału, którego wydaje nam się, że nie ma - tłumaczy Bilski.

POMOGĄ ZA DARMO

Wszyscy odbiorcy zielonogórskiej kablówki mogą skorzystać z pomocy techników Aster.

- Do 25 lipca, w godzinach od 8.30 do 20.00 będą bezpłatnie wykonywać usługę strojenia telewizorów - zapewnia dyrektor. Obiecuje, że wszystkim klientom potrzebującym pomocy w związku ze zmianą częstotliwości nadawania programów (i zgłaszającym potrzebę dostrojenia tych programów w swoim odbiorniku), technicy ASTER wykonają tę usługę bezpłatnie.

BYŁA INFORMACJA

Niestety, dyrektor nie odpowiedział nam na pytanie, czy firma odliczy opłatę z abonamentu, za czas, w którym nie było programów.

- O zmianie kanałów informowaliśmy naszych klientów w korespondencji z miesięcznym wyprzedzeniem, za pośrednictwem kanału planszowego ASTER info, za pomocą scrolla, lokalnej przewodowej telewizji, na stronach internetowych www. aster.pl oraz dwukrotnie w ogłoszeniu płatnym w "Gazecie Lubuskiej" - opowiadał nam Bilski. - Zaangażowaliśmy wszystkie nasze siły, aby w jak najkrótszym czasie pomóc naszym klientom. Nadmieniam, że wszystkie dotychczas oferowane programy są cały czas dostępne w sieci. Część z nich zmieniła tylko swoją pozycję kanałową.

PO CO TE ZMIANY

- Jestem przekonany, że zmiana ta przyniesie większe możliwości i korzyści dla widzów. Przede wszystkim, wzbogacimy ofertę programową o nowe, atrakcyjne programy, dostarczymy nową jakość obrazu i dźwięku - mówi dyrektor.

ABC STROJENIA
Masz zdolności techniczne? Weź instrukcję obsługi i spróbuj sam powalczyć z telewizorem.

  • W nowszych odbiornikach telewizyjnych wystarczy uruchomić strojenie automatyczne. Odbiornik zapisze sam wszystkie programy z programami TVP1, TVP2, Polonia, TVN, Polsat na początkowych pozycjach. Reszta według kolejności nadawania.

  • W starszych należy w menu wejść w tryb strojenia. Wyszukać daną częstotliwość (kanał). Wpisać numer pozycji, na której chcemy oglądać dany program (czasami odwrotnie- najpierw numer pozycji a potem numer kanału). Wprowadzone zmiany należy zatwierdzić przyciskiem zapamiętania (Memo, Memory, Store, Pamięć - w zależności od posiadanych funkcji czy nazwy w pilocie).

    Należy zwrócić uwagę na fakt, że w wykazie programów posługujemy się standardem obowiązującym w Polsce, czyli D/K. Większość odbiorników telewizyjnych jest produkcji zachodniej, w których funkcjonuje system B/G, inny raster kanałowy w zakresie VHFu, (dla PAL D -8mHz, dla PAL B -7 Mhz) Tak więc na programie TVP1 (kanał S07 z wykazu) w odbiorniku zachodnim z systemem B/G będzie widniał numer S05.
  • Danuta Kuleszyńska
    068 324 88 43
    dkuleszyń[email protected]

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska