Samorząd i Unia Europejska wspólnie w walce z COVID-19

Materiał informacyjny UMWL
Województwo lubuskie jako jedno z pierwszych rozpoczęło działania wspierające służbę zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Środki skierowane na ten cel wyniosły już około 120 mln zł, z czego blisko 80 mln zł stanowią Fundusze Europejskie.

To w województwie lubuskim w marcu br. zanotowano pierwszy w Polsce przypadek zakażenia korononawirusem. Zarząd województwa bardzo wcześnie podjął działania, które poskutkowały przeznaczeniem blisko 60 mln zł ze środków unijnych na wsparcie służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa. - Nasze pierwsze decyzje dotyczyły zakupu urządzeń do laboratorium. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że najważniejsza jest diagnostyka. Dziś tych urządzeń nie można już zdobyć. Udało się zabezpieczyć szpitale w Gorzowie, Zielonej Górze, Żarach, również w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego kupując za 5,5 mln testy. Środki ochrony osobistej w pierwszej kolejności kupiliśmy z własnych środków przeznaczając 1,5 mln zł przekazanych z promocji. Wsłuchując się w prośby starostów, dyrektorów domów pomocy społecznej w całym województwie, te środki ochrony osobistej zawoziliśmy też tam, mimo że samorząd województwa nie jest organem prowadzącym dla tych jednostek. Dzięki zgodzie Komisji Europejskiej, która przyszła bardzo szybko, bo już w marcu, skierowaliśmy 50 mln zł na zabezpieczenie przed skutkami pandemii. 9 mln zł trafiło na środki ochrony osobistej – kupowaliśmy je w Chinach, zrobiliśmy to jako pierwszy region w Polsce. 36 mln zł przeznaczyliśmy na sprzęt ratujący życie. Lista jest bardzo długa - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Głównym narzędziem wspomagającym podmioty lecznicze jest projekt pt. „Lubuskie kontra Wirus”. Unijne dofinansowanie i błyskawiczna reakcja władz regionu pozwoliły na zakup aparatury medycznej do intensywnej terapii oraz środków ochrony osobistej i dezynfekcji dla 9 jednostek ochrony zdrowia, a także 4 ambulansów dla stacji pogotowia ratunkowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. To jednak nie koniec. W listopadzie br. zarząd województwa podjął decyzję o objęciu projektem kolejnych lubuskich szpitali. Wartość projektu to blisko 54 mln zł.

W ramach rozszerzenia projektów dotyczących profilaktyki i rehabilitacji zdrowotnej osób pracujących i powracających do pracy, szpitale w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze otrzymały testy genetyczne na obecność wirusa za ponad 5,5 mln zł. Zaakceptowanie przez Komisję Europejską wprowadzonych zmian w RPO dało natomiast możliwość zakupu za kwotę 20 mln zł specjalistycznego sprzętu dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, w którym powstał lubuski szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

Niebagatelna kwota blisko 40 mln zł na wsparcie służby zdrowia została ponadto przekazana bezpośrednio z budżetu województwa. 15 mln zł otrzymał szpital w Gorzowie Wlkp. na dokończenie prac na Oddziale Hematologii. Taką samą kwotę przeznaczono na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Pozostałe 10 mln zł to m.in.: zakup 2 kolejnych ambulansów dla stacji pogotowia ratunkowego, nagrody dla studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego wspomagających pracę lekarzy w szpitalu tymczasowym oraz sprzęt specjalistyczny dla szpitali wojewódzkich.

#UEpomaga #FunduszeEuropejskie #UEdlaLubuskiego