Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd rolniczy broni hodowców karpi. I chce utrzymania wsparcia

Redakcja
Robert Domżal Polskapress
Hodowcy ryb słodkowodnych, zgodnie z prawem, to rolnicy - podkreśla samorząd rolniczy. I bierze w obronę hodowców karpi, którzy mają stracą unijne wsparcie. Tutaj: Redukcja rekompensat wodno-środowiskowych. Powody? Odpowiada ministerstwo gospodarski morskiej

Zarząd KRIR chce, aby rybactwo śródlądowe było pod nadzorem resortu rolnictwa. Zwraca się też do Krzysztofa Jurgiela w kwestii pozbawienia hodowców ryb finansowego wsparcia. 

 

W Programie Operacyjnym Rybactwo i Morze 2014-2020, zapisano, że rekompensaty wodno-środowiskowe przeznaczone są na realizację operacji w ramach działania akwakultura świadcząca usługi środowiskowe w celu promowania akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska oraz promowania zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i bezpieczeństwa publicznego", zwraca uwagę w swoim oświadczeniu KRIR. 

 

Samorząd podkreśla, iż środki te nie mają służyć inwestycjom, lecz powinny być przeznaczone na usługi świadczone przez hodowców ryb. A usługi te - przy jednoczesnym ograniczeniu produkcji - wiążą się wszak z kosztami. Mowa o wapnowaniu, koszeniu grobli, koszeniu roślinności wynurzonej, produkcji dodatkowych gatunków, utrzymaniu ścieżek edukacyjnych, za które płacą właściciele i dzierżawcy stawów. 

 

Kraje przodujące w produkcji ryb karpiowatych takie jak Czechy, Niemcy, Węgry są nieustająco wspierani przez swoje rządy. Odebranie rekompensat polskim hodowcom doprowadzi do zachwiania konkurencyjności naszego karpia na rynku europejskim. To  doprowadzi do upadku polskich hodowców - podkreśla KRIR. 

 

Samorząd rolniczy wskazuje również, że 70% polskich gospodarstw stawowych funkcjonuje na terenach dzierżawionych od ANR, w dużym stopniu na terenach NATURA 2000. Brak rekompensat wodno-środowiskowych odbije się nie tylko na gospodarstwach rybackich, ale też środowisku naturalnym - chronionych roślinach, zwierzętach.

 

„Rekompensaty mają być kontynuacją działań wodno-środowiskowych podjętych w poprzednim okresie programowania. Przesunięcie środków przeznaczonych na rekompensaty będzie oznaczało zerwanie przez Państwo umowy społecznej i zaprzestanie kontynuacji wcześniejszych zobowiązań", czytamy.

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Źródło: KRIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Samorząd rolniczy broni hodowców karpi. I chce utrzymania wsparcia - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska