Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy przejmą budynki i ziemię przy przejściach granicznych

Beata Bielecka
Na przejściu granicznym w Kostrzynie jest m.in. sklep poznańskiej Agromy. Kierowniczka Agnieszka Paluszek pomagała Edit Ruschitz z Seelow wybrać siodło dla konia (fot. Beata Kielecka)
Na przejściu granicznym w Kostrzynie jest m.in. sklep poznańskiej Agromy. Kierowniczka Agnieszka Paluszek pomagała Edit Ruschitz z Seelow wybrać siodło dla konia (fot. Beata Kielecka)
Nieruchomości które trafią do starost są warte 500 mln zł. Dziś wojewoda Helena Hatka rozmawiała o tym z władzami powiatu słubickiego.

- Jesteśmy tym zainteresowani, bo sam terminal w Świecku to 28 hektarów ziemi z budynkami i parkingami - powiedział nam po spotkaniu starosta słubicki Andrzej Bycka. W tej chwili niemal wszystkie obiekty na terminalu są dzierżawione. Gros zajmuje polski i niemiecki urząd celny, działają tam także agencje celne, kantory. W sumie ok. 60 podmiotów. Jeśli nadal będą korzystać z budynków powiat na tym skorzysta, bo 25 proc. z zysku będzie mógł zatrzymać. Reszta pójdzie do Skarbu Państwa.

 

Liczą na korzyści

 

- Poza tym część obiektów moglibyśmy zagospodarować według własnych potrzeb - mówił A. Bycka. Powiat będzie chciał przejąć nieruchomości jeszcze w tym roku.

- Na przejściu granicznym w Świecku nadal będzie funkcjonowało Polsko- Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych oraz polska placówka straży granicznej - mówiła nam H. Hatka. - W przypadku pozostałych nieruchomości starosta będzie miał swobodę decydowania co z nimi zrobić. Możliwa będzie sprzedaż budynków i gruntów, dzierżawa czy wykorzystanie ich na cele publiczne - dodała wojewoda.

 

Mają też obawy

 

Od momentu wejścia Polski do strefy Schengen 70 proc. budynków na lubuskich przejściach granicznych jest dzierżawionych. W Kostrzynie, w miejscu w którym wcześniej urzędowali pogranicznicy jest teraz m.in. klinika stomatologiczna, sklepy z alkoholami, maszynami rolniczymi i kominkami. W Przewozie - zakład fryzjerski, a w Gubinku handlują tworzywami sztucznymi. Z dzierżawy wszystkich budynków do kasy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wpływało rocznie ok. 3,5 mln zł. Pieniądze były przekazywane w całości do Skarbu Państwa. Teraz zasilą częściowo budżety powiatów. Starosta Bycka przyznaje jednak, że ma też obawy. - Nie mam pewności, że za jakiś czas obecni dzierżawcy nie zrezygnują i wtedy możemy mieć kłopot z tak dużym obiektem jak na przykład terminal w Świecku - tłumaczył.

 

W sprawie przekazania granicznych nieruchomości H. Hatka spotka się wkrótce także ze starostą gorzowskim, krośnieńskim i żarskim.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska