Samorządy spłaciły długi szpitali, zainwestowały w nie. Teraz rząd chce zabrać im szpitale. Czy centralne zarządzanie uzdrowi system?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Powiat poznański zainwestował w szpital w Puszczykowie około 120 milionów złotych. Od września uruchomiono w placówce nowoczesny blok operacyjny, można tu przeprowadzać 5 tysięcy operacji rocznie
Powiat poznański zainwestował w szpital w Puszczykowie około 120 milionów złotych. Od września uruchomiono w placówce nowoczesny blok operacyjny, można tu przeprowadzać 5 tysięcy operacji rocznie Materiały prasowe
Trwają prace nad reformą szpitali. Krytycy uważają, że jej celem jest centralizacja tych placówek, zabranie ich samorządom. Adam Niedzielski, minister zdrowia twierdzi, że nie ma takich zakusów. I zapowiada debatę publiczną nad proponowanymi rozwiązaniami.

– Zamiast zająć się walką z COVID-19, od połowy 2020 roku rozmawiamy, w jaki sposób robić rewolucję w szpitalach, bo to nie reforma, a rewolucja – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, były doradca ministra w zakresie restrukturyzacji szpitali.

- Czas epidemii nie jest czasem na rewolucję w systemie opieki zdrowotnej. Takie działanie - czy nawet jego sygnalizowanie - powoduje chaos i niepewność, na którą w obecnym stanie wyczerpania zasobów nie możemy sobie pozwolić – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj też: Powiat poznański gotowy do masowych szczepień. "Zakończyłyby się w ciągu 4 tygodni. Potrzebujemy tylko szczepionki przeciw COVID-19"

Do zespołu ministerialnego, który zajmuje się reformą, nie zaproszono jednak przedstawicieli samorządów. - Niestety, przyjęty przez Ministerstwo Zdrowia sposób wypracowania założeń nie uwzględniał zaangażowania samorządów, których projektowana reforma będzie dotyczyć w największym stopniu – potwierdza Pietrusik-Adamska. - Posiadających największą wiedzę w zakresie zarządzania gminnymi/powiatowymi podmiotami leczniczymi samorządowców pominięto zarówno kreując zespół roboczy, jak również nie uwzględniono ich kompetencji w procedurach konsultacyjnych. Do współpracy nie zaproszono również przedstawicieli korporacji zrzeszających samorządy.

– Podczas rozmów z ministerstwem oraz na komisji zdrowia Związku Województw RP podnosiliśmy alert, iż zmiany te tworzone są w ścisłym gronie w Warszawie i nie są konsultowane z samorządami – zaznacza Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Założenia reformy miały być gotowe do końca marca. Minister Niedzielski zapowiedział, że zaprezentuje je na początku kwietnia. Projekt ustawy ma być gotowy do końca maja.

Szpital im. Strusia w Poznaniu. Lekarze walczą o życie chorych na COVID-19:

Zabrać szpitale samorządom

Jakie warianty są rozważane? Całościowe przejęcie szpitali od samorządów. Wejście w spółki z samorządami, w których Skarb Państwa miałby 51 proc. udziałów. Trzecia propozycja to zarząd komisaryczny – komisarz decydowałby o przekształceniu danej placówki pod kątem profilu jej działania.

Wiceminister Sławomir Gadomski na posiedzeniu senackiej komisji tłumaczył, że nie jest to wyłącznie zmiana struktury właścicielskiej. – Pandemia pokazała, że trudno prowadzić skoordynowane działania – stwierdził Gadomski. I wymienił kolejne powody reformy: wyniszczająca konkurencja (szpitale walczą o kadrę, kontrakty z NFZ), brak koordynacji opieki nad pacjentem, pogarszająca się sytuacja finansowa szpitali.

– To, że reforma systemu opieki zdrowotnej jest potrzebna, to oczywiste i nikt tego nie podważa. Natomiast reforma, która ma tylko zmieniać strukturę właścicielską, ewentualnie oddłużać szpitale – to nie jest żadna reforma, ani żadne rozwiązanie – uważa Stochniałek. – Tworzone przez władze centralne przepisy nie będą naprawiać problemu, niezależnie w czyje ręce trafią szpitale i kto będzie organem prowadzącym. Będzie to tylko przejęcie.

Warto wiedzieć: Lekarze odchodzą ze szpitala zakaźnego. "Na adrenalinie, wierze w Boga i Hipokratesa długo w czasie pandemii koronawirusa nie pociągniemy"[/b

- W oparciu o dostępne na dziś materiały, trudno doszukać się działań zmierzających do poprawy sytuacji sytemu ochrony zdrowia - uważa Pietrusik- Adamska. - Podstawowym problemem systemu ochrony zdrowia w Polsce jest nieadekwatność środków finansowych do zakresu realizowanych zadań. Na chwilę obecną trudno nam doszukać się przełożenia proponowanych przez zespół działań na osiągnięcie zakładanych efektów.

Placówki zarządzane przez resort zdrowia mają długi


Związek Powiatów Polskich wskazuje, że system ochrony zdrowia w Polsce jest rażąco niedofinansowany, a sytuacja pogorszyła się po wprowadzeniu sieci szpitali i ryczałtowanego wynagradzania. Zwrócił na to uwagę też Trybunał Konstytucyjny mówiąc o stanowieniu „pozornego prawa”, bo wprowadzane zmiany nie zawierają oszacowania ich kosztów co w praktyce nie przekłada się na weryfikację wysokości kontraktów z NFZ. – To nie szpitale samorządowe, ale instytuty badawcze czyli szpitale kliniczne zarządzane przez resort zdrowia są w najgorszej sytuacji finansowej – mówi Wójcik.W oświadczeniu ZMP oraz Unii Metropolii Polskich czytamy m.in.: Dziś ponad 70 proc. długów publicznej ochrony zdrowia generują placówki zarządzane przez resort zdrowia, a mniej niż 30 proc. – samorządowe, których jest znacznie więcej i mają dużo gorsze finansowanie. Jak na dłoni widać, kto lepiej gospodaruje powierzonym dobrem publicznym.

Samorządy spłaciły długi szpitali i inwestują w nie


– Gdy samorządy przejmowały szpitale, były one zadłużone na blisko 6 miliardów złotych. Zobowiązania zostały zredukowane do 1,5 miliarda – przypomina Wójcik. – Od 1999 roku samorządy zainwestowały w szpitale 27 miliardów, mimo że nie dostały ani złotówki z budżetu państwa.

Przykład? Szpital w Puszczykowie był zadłużony na blisko 30 mln zł. Powiat poznański spłacił ten dług. – Potem przyszedł czas na modernizację infrastruktury i sprzętu – tłumaczy Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Do tej pory zainwestowaliśmy w placówkę około 120 milionów złotych.

Niedawno oddano tutaj do użytku supernowoczesny blok operacyjny. – Dziś szpital powiatowy w Puszczykowie jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce – podkreśla Łubiński. – Mamy w powiecie plany inwestycji medycznych na wiele lat i wartych wiele milionów.

[b]Sprawdź: Puszczykowo: Tak wygląda najnowocześniejszy blok operacyjny w Wielkopolsce. Zobacz zdjęcia!

- Sygnalizowana centralizacja oraz objęcie przez Agencję Rozwoju Szpitali nadzorem centralnym całego szpitalnictwa, w tym również jej decydowanie o kierunkach inwestycyjnych oraz podziale środków z Unii, z przyczyn obiektywnych budzi nasz szczególny niepokój - przyznaje Pietrusik-Adamska.

Wójcik jest przekonany, że potrzebna jest restrukturyzacja dostosowana do przyszłych potrzeb pacjentów: – Zmieńmy ten system, ale razem, bo to my samorządowcy znamy lokalne potrzebny, gwarantujemy efekt. Przykładem są teraz szczepienia, zrozumiano, że bez samorządów się nie powiodą.

ZOBACZ TEŻ:

Szukasz dobrego pediatry dla swojego dziecka? Na kolejnych slajdach znajdziesz nazwiska, adresy i ceny usług lekarzy z Poznania, którzy mają najwięcej pozytywnych ocen w serwisie ZnanyLekarz.pl. Zobacz lekarzy, którzy mają jeszcze więcej pozytywnych ocen ---->

Najlepszy pediatra w Poznaniu - sprawdź ranking 20 lekarzy p...

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Pewną wskazówką mogą być ankiety przeprowadzone wśród kobiet przez Fundację Rodzić Po Ludzku, które rodziły dzieci w poznańskich szpitalach. Kobiety oceniały m.in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, swobodę rodzenia, czy ogólne warunki w szpitalu. Na podstawie ocen powstał ranking.Zobacz, jak oceniono porodówki w Poznaniu ----->

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Zobacz ranking sz...

Szukasz dobrej położnej w Poznaniu? Zobacz ranking 15 położnych polecanych przez największą liczbę pacjentek korzystających z serwisu ZnanyLekarz.pl. Publikujemy nazwiska, adresy ich gabinetów, a także ceny wybranych usług. Sprawdź ranking --->

TOP 15 położnych w Poznaniu - zobacz ranking na podstawie op...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SER

nic tylko powrót do czasów dawno minionych. nieboszczka komuna też czymała swoje brudne łapy na wszystkim, jak to się skończyło wszyscy pamiętamy. a tu paczcie pis miernoty zatęskniły za komuną i prubują reanimować nieboszczkę. czyżby chcieli skończyć jak ona. życzę im

tego z całego serca.

Dodaj ogłoszenie