Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samorządy szykują pozew w sprawie zwrotu wydatków poniesionych na reformę edukacji

q
123rf
Dwanaście miast zamierza ubiegać się o zwrot kosztów, jakie samorządy poniosły z uwagi na wprowadzenie reformy edukacji – podał portal Onet. Wśród nich jest Poznań, który tylko w 2017 roku wydał 17 mln zł na dostosowanie budynków do nowych potrzeb, powstałych w wyniku reformy edukacji. Pozew zbiorowy jest w trakcie przygotowywania. Na razie nie wiadomo, o jaką kwotę będą ubiegały się miasta.

Jak czytamy w Onecie pozew przygotowuje 12 polskich miast należących do Unii Metropolii Polskich, m.in. Poznań, Bydgoszcz, Lublin i Wrocław. Inicjatorem jest prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który złożenie pozwu zapowiedział w rozmowie z TOK.FM. Na razie jest on w trakcie przygotowywania - samorządy będą domagały się zwrotu kosztów, jakie musiały ponieść przy wprowadzaniu reformy edukacji.

- Jako miasto Poznań już w 2017 roku występowaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie. Rok później wystąpiliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego. Decyzja była odmowna - powiedział Onetowi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Dlatego samorządy postanowiły zjednoczyć siły i zwrotu wydatków domagać się w sądzie. - To pokaże siłę samorządów i niezgodę na wprowadzanie przez władze centralne rozmaitych rozwiązań, których koszty realne ponoszą później właśnie samorządy. Na razie jesteśmy na etapie szacowania - uzgadniamy pomiędzy samorządami, jakie kategorie wydatków będą przedmiotem naszych roszczeń - dodaje Foligowski.

Jak tłumaczy, większość wydatków to te związane ze zwalnianymi nauczycielami. A te trudno byłoby obronić w sądzie wykazując, że konkretna zmiana zatrudnienia wynikała bezpośrednio z reformy edukacji.

- Nie chcemy narazić się na podważenie. Roszczenie będzie dotyczyło wydatków, które w prosty sposób udowodnimy w materiale dowodowym. Będą to wydatki, które wiązały się z dostosowaniem budynków do nowych potrzeb, powstałych w wyniku reformy edukacji bądź ich wyposażenia w związku z przyjęciem młodszych bądź starszych roczników - wyjaśnia rozmówca Onetu.
Źródło: Onet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Samorządy szykują pozew w sprawie zwrotu wydatków poniesionych na reformę edukacji - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska