Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy szykują się do sprzedaży węgla

Redakcja
Na dopłaty do węgla budżet wyda 3 miliardy złotych
Na dopłaty do węgla budżet wyda 3 miliardy złotych Polska Press
Cena węgla może być niższa niż dwa tysiące złotych. Samorządy przygotowują się do dystrybucji. Niektóre mają już wszystko gotowe i czekają tylko na telefon z ministerstwa.

- Wszyscy mówią dziś o węglu. Będzie, czy nie będzie? - rozpoczął program Interwencje w Radiu Zachód Sławomir Kordyjalik. Wprawdzie zewsząd płyną głosy uspokajające, ale gdyby nie było takiej potrzeby, to Sejm by się nie zajmował tą sprawą, a jednak trzeba było podjąć decyzję na szczeblu parlamentarnym i szczeblu rządowym - zwrócił uwagę Kordyjalik.

- Ta ustawa - podkreślił poseł Marek Ast - ma na celu stworzenie warunków dla samorządów, aby mogły wesprzeć mieszkańców w dostarczeniu węgla. Już ponad tysiąc samorządów zdecydowało się na współpracę. Myślę, że kto będzie chciał zakupić węgiel po tej gwarantowanej cenie, a nie spekulacyjnej, to zakupi.

Ast zwrócił uwagę, że są przedsiębiorcy, którzy kupili węgiel po kilkaset złotych za tonę, a teraz chcą sprzedać w cenie po kilka tysięcy, nawet cztery czy pięć, co jest jawną spekulacją. Kordyjalik dopytywał, czy ta ustawa pomoże samorządowcom?

- Ona na pewno porządkuje pewne kwestie - włączył się poseł Bogusław Wontor. Zaniepokojenie wynikało z tego, myślę, że samorządowcy o tym, że będą sprzedawać węgiel, dowiedzieli się z mediów. Zabrakło rozmowy. Ona się rozpoczęła później i mam nadzieję, że przyniesie ona efekt w postaci tego, że węgla i ciepła nikomu zimą nie zabraknie. To jest najważniejsze.

Kordyjalik zwrócił uwagę rozmówcom, że sytuacja jest nowa i pewne potknięcia się zdarzają i pewnie jeszcze się zdarzą, bo w takich okolicznościach trudno wszystko uregulować. Marek Ast podkreślił z kolei, że ważne, iż w tej sprawie była współpraca i zrozumienie klubów opozycyjnych.

- Współpraca, dialog, a nie warczenie na siebie, czy udowadnianie, że my jesteśmy mądrzejsi, może przynieść więcej pozytywnego efektu - wtórował Wontor. - Mnie jednak chodziło o to, by samorządowcy brali udział w tworzeniu projektu ustawy, żeby mieli wpływ na to, jakie będą tam zapisy.

Na dopłaty do węgla budżet wyda 3 miliardy złotych. Wontor martwił się, że dużo pieniędzy rozdajemy, więc mam nadzieję, że nie znajdziemy się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska epatowała na antenie pozytywnym podejściem:

- W tej kadencji samorząd ma wiele wyzwań, ale radzi sobie z nimi doskonale. To pokazała walka z pandemią, pomoc dla sąsiadów z Ukrainy, a teraz przyszedł czas, żeby pomóc naszym mieszkańcom, by mogli mieć zimą ciepło.

Dobiegniew ma przygotowany teren, zorganizowany transport, który węgiel przywiezie i rozdystrybuuje do mieszkańców. Do zamówienia przygotowuje się także Zielona Góra.

- Przygotowujemy wstępną informację, ponieważ chcemy złożyć zamówienie na określoną ilość węgla. Wchodzimy w elementy techniczne, bo politykę już czas skończyć, a zacząć pomagać mieszkańcom - skonstatował wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki.

Władze Zielonej Góry proszą, by osoby zainteresowane węglem kontaktowały się z Zakładem Gospodarki Komunalnej.

- Mamy tam i plac, i wagę, a także koparki. Rozmawiałem również o możliwości dostaw dla osób starszych - zapewnił Lesicki.

Podobnie jest w Dobiegniewie, gdzie burmistrz wydzierżawi plac od przedsiębiorcy.

- Tam jest waga, teren jest ogrodzony i monitorowany. Nie ma żadnego problemu. Teraz jesteśmy na etapie spotkań z mieszkańcami na terenach wiejskich - zaznaczyła Łaźniewska. - Będziemy informować na bieżąco, jak ta dystrybucja będzie się odbywać. Czekamy teraz na telefon z ministerstwa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska