Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samotne matki walczą o zmiany: - Nie prosimy o prezenty, nie chcemy jałmużny, żądamy jedynie sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci

red
Samotne matki piszę do prezydenta. Chcą konkretnych zmian.
Samotne matki piszę do prezydenta. Chcą konkretnych zmian. unsplash.cpm
STOP dyskryminacji samotnych matek. To tytuł petycji utworzonej przez matki i skierowanej do kancelarii prezydenckiej. - Nie jesteśmy żadną organizacja, ale grupą wzajemnego wsparcia dla mam, które stawiają czoła samotnemu macierzyństwo, coraz częściej bez wsparcia ze strony państwa - tłumaczą autorki petycji. Możesz pomóc im w walce o lepsze jutro, podpisując petycję. Poniżej publikujemy jej treść.

Dlaczego ta sprawa jest istotna
Szanowny Panie Prezydencie!
Samotne matki w Polsce to kobiety, które śmiało można nazwać bohaterkami dnia codziennego. Każdego dnia walczą o lepsze jutro dla siebie i swoich dzieci, w pojedynkę łącząc wychowanie dzieci na wzorowych obywateli Polski oraz pracę, nierzadko kilka etatów naraz.
Dlaczego piszemy akurat do Pana?
Po pierwsze, w Polsce 1,1 mln dzieci jest wychowywanych przez samotnego rodzica, z czego aż 90% przez samotne matki. Jest nas zatem naprawdę sporo. Niestety, z każdym dniem podcina się nam skrzydła, rzuca kłody pod nogi. Coraz ciężej nam w obliczu nowych przepisów, wobec prawa. Po drugie, jesteśmy przekonane, że los samotnych matek nie będzie Panu obojętny, dlatego chciałybyśmy zwrócić uwagę na naszą sytuację życiową w Polsce i realne spojrzenie na proponowane przez nas zmiany w polskim prawie. Pozwoliłoby to naszym dzieciom na godne życie i równy start w życiu.
W związku z powyższym wnosimy o:
Sprecyzowanie definicji “samotnej matki”.
Samotną matką jest każda kobieta, która w pojedynkę wychowuje swoje dziecko niezależnie od tego czy ojciec płaci zasądzone alimenty, czy też nie, oraz czy ojciec jest wpisany do aktu urodzenia, czy też nie, czy ma odebrane prawa rodzicielskie, czy też nie. Jeśli sąd uznał, że miejsce zamieszkania dziecka jest wszędzie tam, gdzie jego matki, a ona nie pozostaje w żadnym związku, to należy uznać ją za samotną matkę. To przede wszystkim na niej spoczywa obowiązek wychowania dziecka. Nie należy podciągać pod to “weekendowych” ojców.
Podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.
Na dzień dzisiejszy kryterium to wynosi 725 zł na osobę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat kilka razy podniesiono płace minimalne, natomiast kryterium dochodowe FA nie zostało ruszone. Jak wiadomo, wraz z podniesieniem płacy minimalnej samotna matka wychowująca jedno dziecko zostanie pozbawiona świadczenia alimentacyjnego. Jest to karygodne i niedopuszczalne, by z powodu kilkudziesięciu złotych pozbawić dziecko dodatkowych pieniędzy, które przeznaczane są na jego wychowanie, edukację, codzienne potrzeby oraz wyrównany start w życiu. Nie godzimy się na to, by kobieta samotnie wychowująca dziecko, zarabiająca najniższą krajową, musiała utrzymać dom, dziecko i siebie za nieco ponad 1530 zł netto, często żyjąc na krawędzi ubóstwa.
Podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego samotne matki do pobierania świadczeń 500+ na pierwsze dziecko.
Prawie 156 tys. rodzin w tym roku straci prawo do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Niestety, najczęściej będą to samotne mamy, dla których 500+ to jedyna szansa na godne życie, na zapewnienie dziecku jego potrzeb. Według nas jest to kara dla tych kobiet, które zdecydowały się pracować i zarabiają pensję minimalną. Jest to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Nie godzimy się na taką dyskryminację! Dzieci samotnych matek niczym nie różnią się od tych z rodzin bogatszych czy też pełnych. Mają takie same potrzeby i marzenia. Niestety, przez podniesienie płacy minimalnej, a w wyniku tego odebranie uprawnienia do pobierania świadczenia 500+, zostaną one tego pozbawione.
W związku z powyższym występujemy z gorącym apelem o wgląd w sytuację kobiet samotnie wychowujących dzieci. Nie prosimy o prezenty, nie chcemy jałmużny, żądamy jedynie sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci w Polsce. Wiemy, jak ważna jest dla Pana polityka prorodzinna. Prosimy sprawić, by nie było w niej miejsca na dyskryminację kobiet, które codziennie samodzielnie walczą o lepsze jutro dla swoich dzieci."

Petycję podpisało już ponad 6 tys. osób. Limit to 10 tys. Jeśli zgadzanie się z postulatami samotnych matek, możecie podpisać petycję na stronie internetowej>>> STOP DYSKRYMINACJI SAMOTNYCH MATEK

WIDEO: 25-lat Domu Samotnej Matki w Żarach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska