Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium jak wiejska zagroda

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Oryginalną szopkę możemy zobaczyć w kościele-sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Prezbiterium wygląda jak chłopska zagroda.

W międzuyrzeckim sanktuarium zobaczymy m.in. koła od wozów, kosze z jabłkami i ziemniakami oraz szopkę nad głównym ołtarzem. A za szopką ze żłobkiem – na tylniej ścianie prezbiterium – krzyż z cierpiącym za nasze winy Jezusem Chrystusem.

- To symboliczna inscenizacja. Z jednej strony widzimy narodzenie Jezusa Chrystusa w szopce, a potem jego męczeńską śmierć na krzyżu – mówi autor bożonarodzeniowej inscenizacji ks. Marcin Kunat z parafii pw. PMP w Międzyrzeczu.

Sanktuarium jest duchową stolicą miasta. Pierwsi Męczennicy Polski – Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz oraz Krystyn – są patronami Międzyrzecza i współpatronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W 1001 r. osiedlili się w eremie koło Międzyrzecza – prawdopodobnie we wsi Św. Wojciech, gdzie zostali zamordowani w podczas rabunkowego napadu na pustelnię w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. Potocznie nazywani są Braćmi z Międzyrzecza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska