MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Saperzy rozminowują dawny poligon

Stefan Cieśla
Żołnierz z grupy rozminowywania z Krosna Odrzańskiego przeszukiwał wczoraj teren dawnego poligonu przy ul. Myśliborskiej
Żołnierz z grupy rozminowywania z Krosna Odrzańskiego przeszukiwał wczoraj teren dawnego poligonu przy ul. Myśliborskiej fot. Katarzyna Chądzyńska
Rozpoczęto oczyszczanie terenu na dawnym poligonie przy ul. Myśliborskiej . W przyszłym roku ruszy budowa ośrodka sportowo-rekreacyjnego.

Teren przy ul. Myśliborskiej przeszukuje wynajęta przez miasto firma. Na dawnym poligonie ćwiczyli niegdyś żołnierze z gorzowskich jednostek. Nic dziwnego więc, że w ziemi odkrywane są niewybuchy pocisków czy amunicja strzelecka. Za każdym razem wzywani są saperzy z 5 batalionu w Krośnie Odrzańskim.

- W ostatnich dniach trzykrotnie zabezpieczaliśmy teren, z którego wywozili znaleziska - informuje Sławomir Konieczny, rzecznik policji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że były to m.in. korpusy granatów i trotyl. Wczoraj na poligonie znowu pracowała grupa rozminowywania z Krosna. Do czasu zakończenia poszukiwań saperzy odmawiają jednak bliższych informacji o tym, co wywożą z dawnego poligonu.

Bo jest dużo ziemi

O pomyśle urządzenia na poligonie kopca z torem narciarskim jak na Malcie w Poznaniu pisaliśmy już w minionym roku. Projekt powstał z kłopotu, jaki mają gorzowscy developerzy i inwestorzy z ziemią z wykopów pod budynki czy hale. - Coś z tą ziemia trzeba robić. Naszym zdaniem najlepiej usypać na dawnym poligonie wielki kopiec. Będzie miał 35 metrów wysokości, pomieści 670 tys. metrów sześć. ziemi - wyjaśnia Władysław Żelazowski, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta.

Będą wyciągi

Kopiec stanie na terenie 35-hektarowego parku rekreacyjnego na poligonie. Urządzony zostanie na nim tor narciarski z dwoma wyciągami oraz tor saneczkowy. Wokół powstaną boiska i skwery, ścieżki rowerowe, alejki parkowe. - Jeszcze w tym roku powstanie projekt parku i zbudujemy prowizoryczną drogę dojazdową do wywożenia ziemi. Skierujemy też sprzęt do jej podsypywania i wstępnego formowania kopca. Trudno przewidzieć, jak szybko kopiec powstanie. To będzie zależało od tego, ile ziemi będą mieli developerzy - informuje naczelnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska